Google+

Malabo

Malabo - : - / -
--℃
1 XAF=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon24℃
 • Şubweather-icon25℃
 • Marweather-icon25℃
 • Nisweather-icon26℃
 • Mayweather-icon25℃
 • Hazweather-icon24℃
 • Temweather-icon24℃
 • Ağuweather-icon24℃
 • Eylweather-icon25℃
 • Ekiweather-icon25℃
 • Kasweather-icon25℃
 • Araweather-icon25℃
Genel Bilgiler / Rehber

Ekvator Ginesi'nin en büyük şehri ve başkentidir. Aynı zamanda bir liman kenti olan Malabo, Anakarada yer alan bir ülkenin, adada yer alan tek başkentidir.

Nüfus : 155.963
İklim / Hava Durumu

Tropikal iklime sahiptir. Yıl boyunca ortalama sıcaklık 26 derece civarındadır. Yıl boyunca her ay sıcaklık benzer seviyelerdedir. Yağışlı sezonu Mart - Kasım dönemidir. En çok yağışı ise Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos ve Ekim aylarında alır. Aralık, Ocak ve Şubat ayları yağışsız dönemdir.

Nasıl Gidilir?

Havayolu şirketleri aracılığıyla aktarmalı olarak gidebilirsiniz.

Malabo Turları
 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim
Ne Zaman Gidilir?

Yıl boyu sıcaklıklar yakın seyrettiği için her dönem gidilebilir. Ancak yağışsız sezonu olan Aralık, Ocak ve Şubat aylarını tercih edebilirsiniz. Eğer ülkede sadece Malabo'yu değil, Anakarada yer alan Rio Muni bölgesini de ziyaret edecekseniz, ilkbahar dönemini tercih edebilirsiniz.

Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir?

Ülke mutfağı tamamıyla çevre ülke yemeklerinden oluşmaktadır. Eski bir sömürge ülkesi olması sebebiyle İspanya'dan çok etkilenmişlerdir. Ülke mutfağı, Afrika mutfağıyla İspanyol mutfağının karışımıdır. Malabo'da Fransız, Asya, Çin, Fas, Avrupa ve yerel mutfaklara dair pek çok restoran da bulunmaktadır. Deme's Favorite Chicken Place en çok tercih edilen restoranlarındandır. Şehirde en fazla tüketilen besinler arasında kızartılmış muz, tavuk ve tavuk yemekleri, acı biber yer alır. Yemeklerin yanında mayonezi de oldukça fazla kullanırlar.

Önemli Yerler / Gezilecek Yerler
 • Monte Allen Ulusal Parkı,
 • Ekvator Ginesi Üniversitesi,
 • Bioko Biodiversity Protection Program
Ne Yapılır?

Şehir kolaylıkla yürüyerek gezilebilir. Taksiler ise oldukça ucuzdur. En hareketli bölgesi Liman bölgesi ve çevresidir. Şehirde bulunan doğa parkları Afrika'nın zengin ekolojisini görmek için önemli bir fırsattır. Şehir çevresindeki ormanlar da oldukça zengindir.

Gece Hayatı / Bar / Eğlence

Gece hayatı için Malabo'da çok fazla seçenek bulunmamaktadır.

Alışveriş / Ne Alınır?

Afrika'ya özgü kumaş ve giysiler, aletler, ahşap oymaları ve seramikler şehirden alabileceğiniz en önemli ürünlerdir.

Festival / Fuar
Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler
Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Havaalanlarında, hükümet binalarında, askeri ya da stratejik değerli bölgelerde fotoğraf çekmek kesinlikle yasaktır. Ayrıca tropikal havası olduğu için normalde çok sıcaktır, bu nedenle hafif giysileri tercih etmelisiniz. Gelir dağılımındaki eşitsizlikten dolayı hırsızlık olaylarına sıkça rastlanan ülkede gezerken üzerinizde hırsızların dikkatini çekecek elektronik eşyalar ve pahalı takılar bulundurmamanız oldukça önemlidir. Şehir halkının geçim kaynakları balıkçılık ve ticarettir. İklimin çok sıcak olması ve toprakların verimsiz olmasından dolayı tarım gelişmemiştir. Bir diğer geçim kaynağı turizm'dir. Turizmin her geçen yıl artmasıyla şehir ve ülke büyük gelişme göstermektedir.
Ülkede temiz su kaynağı olmadığından şişe suyu tercih etmeniz gerekir. Bu ülkeye giden 9 aylıktan büyük tüm yolculara seyahate çıkmadan en az 10 gün önce 1 doz sarıhumma aşısı tavsiye edilir. Aşının 10 yıl koruyuculuğu vardır. Ayrıca sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkeden gelen tüm yolculardan on gün önce sarıhumma aşısı ile aşılandığını gösteren uluslararası aşı sertifikası istenir. Sıtma tehlikesi yıl boyunca tüm ülkede mevcuttur. Sıtmadan korunmak için gitmeden önce başlanması gereken ilaçlar: - Meflokin 250mg tablet haftalık (haftada 1x250 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 hafta önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir.) - Ya da Doksisiklin 100mg kapsül günlük (günde 1x100 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 gün önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir). Ancak, hiçbir koruyucu ilaç tedavisi sıtmaya karşı % 100 koruma sağlamaz. Bu nedenle sıtmadan ve sinek ısırmalarıyla bulaşan diğer hastalıklardan korunmak için bazı özel önlemlerin de alınması gerekir. Böcek uzaklaştırıcılar kullanmak, geceleri uyurken cibinlik ile yatmak, sinek bobinleri, böcek spreyleri, uzun giysiler giymek gibi özel önlemler alabilirsiniz.

Ekvator Ginesi’ne seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vizeye tabidir. 

Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamilleri vizeye tabidir.

Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ve Diplomatik (Siyah) Pasaport hamilleri vizeye tabidir.