Google+

Arama formu

Guayaquil Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Guayaquil Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Resmi adı “Santiago de Guayaquil” olan şehir, Ekvador ülkesinin güneybatısında yer alıyor. Guayas bölgesinin başkenti olan Guayaquil, Ekvador’un hem en büyük hem de en kalabalık şehri. 344.5 kilometrekarelik yüzölçümünde 3.5 milyon kişi yaşıyor. Guayas Nehri’nin batısında kurulu olan şehirde nehrin döküldüğü Pasifik Okyanusu kıyısında Guayaquil Körfezi yer almaktadır.

Önceleri yerel halkın yaşadığı küçük bir kasaba olan Guayaquil’i 25 Temmuz 1538’de İspanyol istilacı Francisco de Orellana kurmuştur. Şehir, yıllar içinde pek çok kez İngiliz ve Fransız korsan gemilerinin hedefi olmuştur.

Şehrin günümüzde geçim kaynağı yasal ve yasal olmayan ticaret, tarım ve su ürünleridir. Guayaquil son yıllarda üzerindeki “suç şehri” etiketini silmeye başlamış olsa da halen turistler açısından ilk destinasyon sıralarında yer almamaktadır. Birkaç müze ve tarihi yapıya sahip olması da bunda etkilidir.

Guayaquil’de tropikal savan iklimi hakimdir. Ocak-Nisan ayları arasında hava sıcak olsa da, şiddetli yağışlar yaşanır. Mayıs-Aralık ayları arasında ise yağış azalıyor olsa da, hava kapalı ve serin olur.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=PCe6b3Oe_mY