Google+

Asmara

Asmara07:39 AM
15℃
1 EUR=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon16℃
 • Şubweather-icon17℃
 • Marweather-icon18℃
 • Nisweather-icon18℃
 • Mayweather-icon19℃
 • Hazweather-icon19℃
 • Temweather-icon17℃
 • Ağuweather-icon17℃
 • Eylweather-icon17℃
 • Ekiweather-icon17℃
 • Kasweather-icon16℃
 • Araweather-icon15℃
Genel Bilgiler / Rehber

Eritre'nin başkenti olan Asmara, ülkenin sanayi ve turizm bakımından en gelişmiş kentidir. Yaklaşık olarak 12.yy başlarında kurulan şehir, uzun bir müddet İtalya himayesinde kalmış ve İtalyanlar bölgeye “Küçük Roma” ismini vermişlerdir. Ancak şehir Etiyopya ile girilen ve kazanılan bağımsızlık savaşında büyük hasar görmüştür. Bu savaş sonrasında şehir neredeyse en baştan inşa edilmiştir. Şehrin birçok yerinde hala İtalyan tarzı tarihi yapıları bulunmaktadır.

Nüfus : 586.456
İklim / Hava Durumu

Komşusu olan Etiopya'ya göre daha Ilıman ve yağışlı bir iklim hakimdir. Nisan ve Ağustos ayları arasında sıcaklıklar yer yer 40 dereceyi aşmaktadır. Aralık ve şubat aylarında ise 18 dereceye kadar düşmektedir.

Nasıl Gidilir?

Türkiye'den Asmara'ya direkt uçuş bulunmamaktadır. Royal Jordanian, Egypt Air, THY, Olympic Air gibi havayolu şirketleriyle aktarmalı olarak gidebilirsiniz. Aktarmalı olarak ortalama uçuş süresi 12 saat civarındadır.

Asmara Turları
Ne Zaman Gidilir?

Mart-nisan ve eylül-ekim dönemleri iklim koşullarının gitmek için en elverişli olduğu zamandır.

Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir?

Ülke daha önce İtalyan himayesi altında olduğu için şehir mutfaklarında özellikle de Asmara'da İtalyan mutfağından örnekler ve İtalyan restoranları görülmek mümkündür. Albergo Italia, Casa Degli Italia, Alba Bistro ve Castello, tercih edebileceğiniz İtalyan restoranlarından bir kaçıdır. Üke komşusu olan Etiyopya mutfağından da izler taşımaktadır. Ayrıca çoğu bol baharatlı olan geleneksel Asmara yemekleri, genelde et ve sebze ağırlıklıdır. Tsebhi (Kuzu veya sığır et, taze domates ve acı biberle yapılan et sote), Alicha Birsen (Acılı mercimek) gibi yerel lezzetler tercih edilebilir. Geleneksel lezzetler için Blue Bird ya da Milano restoranlarını tercih edebilirsiniz. Asmara'da en çok tüketilen kahve çeşidi ise Macchiato'dur.

Alışveriş / Ne Alınır?

Şehirde altından ve gümüşten yapılan takılar dikkat çekmektedir. Bu takılar oldukça ucuzdur. Ayrıca hediye olarak alabileceğiniz yöresel giysi ve hazır kıyafetler, keçi derisinden yapılmış olan kilimler, kilden yapılmış ürünler oldukça popülerdir. Yerel pazarlarda mutlaka pazarlık yapmanız önerilmektedir.

Önemli Yerler / Gezilecek Yerler
 • Bağımsızlık Anıtı (Kombishtato),
 • Biet Ghiorghis Hayvanat Bahçesi ve Parkı,
 • Ulusal Müze,
 • Tselot köyü,
 • Martyrs Doğa Parkı,
 • Büyük Camii,
 • Katolik Katedrali
Ne Yapılır?

Eğer ki Asmara'da çok kısa süre kalmayacaksanız, yapabileceğiniz en heyecan verici şey kaya ve dağlık alanlara tırmanışolacaktır. Yaklaşık 2600-3000 metre yüksekliğe ulaştığınızda, şehri ve manzarayı seyretmek oldukça etkileyicidir. Ayrıca bisiklet kiralayarak ya da çadır kurarak kamp yaparak doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Asmara' da bulunan doğa parkları, botanik bahçeleri ve hayvanat bahçelerini gezerek de Afrika'nın zengin ekolojisini daha yakından tanıyabilirsiniz. Uzun süre İtalya himayesinde kalmış olan Asmara'da şehri gezerek, İtalyan mimarisine ait yapıları ve diğer yapılardaki etkilerini görebilirsiniz. Tarihi yapı ve müzeler de gezebileceğiniz yerler arasındadır.

Gece Hayatı / Bar / Eğlence

Şehrin hareketli sayılabilecek bir gece yaşantısı vardır. Şehirde nispeten fazla sayıda bulunan barlara ve gece kulüplerine gidip gecenin tadını çıkarabilirsiniz. Tercih edebileceğiniz mekanlardan bazıları Blue Bird restoranın yanındaki Zara Bar, Mocambo, Warsai, The Green Pub, Benifer ve Shamrock'tır. Eski koloniyal dönemde her ne kadar şarap üretimi yapılıyor olsa da günümüzde biraya ağırlık verilmiştir. Asmara'da üretimi yapılan "Asmara Beer" oldukça lezzetlidir.

Festival / Fuar
Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler
Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Ülke genelinde olduğu gibi Asmara'da da trafik kurallarına pek uyulmadığı için, gerek bisiklet gerekse araba kiraladığınız da dikkatli olmalısınız. Keza ülkede bisiklet yaya ve araçların meydana getirdiği trafik kazaları oldukça yaygındır. Asmara genel manada güvenli bir şehir olsa da, geceleri suç oranı (kapkaç yan kesicilik ve gasp) artmaktadır. Şebeke suyunun temiz olmaması sebebiyle mutlaka ambalajlı şişe suyu tercih etmelisiniz. Bazı yerlerde şebeke suyu salgın hastalıklar taşımaktadır. Ayrıca yemek yemek için seyyar satıcıları tercih etmemelisiniz. Herhangi bir sağlık probleminde ülkede bulunan BM hastanesinde tedavi olabilirsiniz. Hava sıcaklıkları yüksek olduğundan bol bol sıvı tüketmeniz önerilmektedir.

Umuma Mahsus, Pasaport hamilleri vizeye tabidir.

Hizmet, Hususi ve Diplomatik Pasaport hamilleri vizeye tabidir.

Eritre’ye seyahatte bulunacak Türkiye Cumhuriyeti pasaport sahibi vatandaşların, seyahatleri öncesinde Eritre vizesi almaları zorunludur.

Doha Eritre Konsolosluğu, Eritre vizesi için başvuru yapacak kişilerin mümkün olabilen en erken tarihte (1 ay evvelinden) işlemleri başlatmaları gerektiği konusunda uyarıda bulunmaktadır.

Devamını Oku

Şu anda bu terim ile sınıflandırılmış bir içerik yok.