Erivan Mutfağı

Ekmek, Ermeni mutfağında çok büyük bir öneme sahiptir. Özellikle köylerde geleneksel olarak kilden yapılmış büyük fırınlarda pişirilmektedir. Bu fırınlara toniradı verilmektedir. En çok yenilen (ve en popüler) Ermeni ekmeği olan lavaş, tonirlerde pişirilmektedir ve uzun süre taze kalmaktadır. Pişirildikten sonra kuruması ve taze kalması için serin bir yerde bırakılır. Lavaş ekmeği genellikle bir ya da iki ay boyunca taze kalmaktadır. Servis edilmesinden önce, tadını ve kokusunu geri alması için nemlendirilmektedir. Matnakaş da ülkede yaygın olarak tüketilen mayalı bir ekmek türüdür. Ermenilerin çeşitli bayramlarının bazılarında özel yemekler yenmektedir. Noel bayramında akşam yemeği için balık ve tereyağı ile hazırlanan pilav yemek ve yanında şarap içmek gelenektir.

Ermeni mutfağında et, balık ve sebze yemeklerinin hazırlanmasında metot ya doldurma ya püre haline getirmedir. Bu anlamda Türk mutfağına çok benzer. İki mutfak arasında ortak lezzetler çoktur. Dolayısıyla Ermeni yemeklerini damağınız yadırgamayacaktr. Kuzu eti, patlıcan ve ekmek mutfağın temel bileşenleridir. Ermeni mutfağında bulgurun da önemli bir yeri vardır.

Popüler restoranlar

Anteb:‘Batı Ermenistan’ mutfağından örnekler sunduğunu söyleyen Anteb, aslında Türkiye mutfağından örnekler sunuyor. Ancak burada Türk yemeklerini farklı bir dokunuşla tadabilirsiniz. Şehrin en popüler restoranıdır.

Dolmama’s: Erivan’ın bir diğer popüler restoranı olan Dolmama’s Ermenistan yemekleri sunmaktadır. Khoravat ve kaşlama gibi lezzetleri denemelisiniz.

Diğer restoranlar: The Club, Ankyun, Yerevan Tavern, Kharpert Restaurant, The Green Bean.

Bahşiş

Ermenistan restoranlarında çalışanlara bahşiş vermek zrunlulupu yoktur. Ancak hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır