Boracay Adası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

philippines-2395091_960_720.jpg

Yeryüzünün cenneti, pamuk ada olarak da adlandırılan Boracay Adası, bembeyaz kumsalları kristal suları, yemyeşil ormanları ve Hindistan cevizi ağaçlarıyla Filipinler'in gözbebeği hatta dünyanın gözbebeği olma özelliğine sahiptir. Filipinler’de keşfedilmeyi bekleyen 7.107 adadan sadece biri olan Boracay Adası turistler tarafından en çok tercih edilen ve Filipinlerin en meşhur adasıdır.

Daha önce İspanyolların hâkimiyeti altında olan ada 1970’lerde küçük bir balıkçı kasabasıyken daha sonra yavaş yavaş Avrupalıların Boracay Adası’na gelmesiyle inanılmaz popüler bir yer haline gelmeye başlamıştır. İspanyollardan sonra 40 yıl boyunca Amerikalıların bu coğrafyada hüküm sürmeleri dil olarak adada İngilizce konuşulmasına sebep olmuştur ve adanın resmi dili İngilizce olarak kabul edilmiştir. Boracay Adası’nı ziyaret edecek olan turistlerin İngilizce bilmeleri iletişim açısından yeterli olacaktır. Zaman ilerledikçe de Boracay Adası,Filipinler’in turizm merkezi haline gelmiştir ve dünyanın dört bir yanından her yıl ziyaretçilerine kapılarını açmıştır. Yıl boyu ılık suyu ile tropikal mevsim özelliklerine sahip bu ada dünya çapında kum, güneş ve deniz üçlüsünü size en güzel şekilde sunmaktadır. Ayrıca ada Türk vatandaşlarına 30 gün boyunca vizesiz seyahat etme hakkını tanımaktadır. Çok fazla keşfedilmemiş doğası, bembeyaz kumsalları ve turkuaz deniziyle Asya’nın incisi olan adanın yaklaşık nüfusu 12.003’tür.

Dünyanın en uygun tatil imkânlarını sunan Boracay Adası hem ekonomik hem de kültürel yaşam açısından turistleri büyülemektedir. Millî para birimi Filipinler pesosudur ve yaklaşık 1 Türk lirası 13,33 Filipinler pesosuna denk gelmektedir.

Rüzgârlı iklimi ile ziyaretçilerine pek çok alternatif sunan Boracay Adası’nda su sporları oldukça gelişmiştir. Adada daima esen rüzgâr eşliğinde sörf, yelkenli, deniz gezisi, deniz kaskıyla sualtı yürüyüşü ve şnorkel dalışı yapabilirsiniz. Plaj voleybolu ve frizbi gibi pek çok aktiviteye de katılabilirsiniz. Boracay Adası’na özgü geleneksel balıkçı tekneleriyle adanın etrafını turlarken deniz altını bir akvaryumu izlercesine izleyip günbatımının eşsiz manzarasına şahit olabilirsiniz. Kristal gibi su benzetilmesinin yapılması ise denizin inanılmaz denilecek kadar berrak olmasıdır. Öyle ki tekne ile tura çıkarken kendinizi adeta akvaryumun üzerinde gibi hissedersiniz. Dalış yapmadan çıplak göz ile denizin dibindeki eşsiz güzellikteki balıkları, denizyıldızlarını ve rengârenk mercanları görebilirsiniz. Boracay Adası hem doğası hem de deniz altı zenginliği ile görenleri kendine hayran bırakmaktadır.

Yerli halk bu eşsiz güzellikteki denizin doğasının bozulmaması için büyük bir hassasiyet göstermektedir. Bu nedenle tekne turları yapılırken denizin belli yerlerinde tekneler çapa atarak turistlerin denizi ve günbatımını izlemesini sağlar fakat bu işlem yapılırken denize çapa atmak yerine içine su doldurdukları bidonları suya bırakırlar ki balıklar ve mercanlar zarar görmesin.

Denizinin yanı sıra bembeyaz kumsalları ile ün kazanan Boracay Adası’nda bulunan White Beach (Beyaz Kumsal) 4 kilometre uzunluğu ile dünyanın en iyi 3 plajı arasında yer almaktadır. Beyaz kumsal denmesinin nedeni ise ipek gibi bembeyaz tozlara benzetilmesidir. Kumsalın yapısının böyle olması adanın etrafını saran mercanların zamanla kıyıya vurarak parçalanıp kum haline gelmesidir.

Sahil üzerinde bulunan kafe ve restoranlarda Filipinlere özgü lezzetli yemekleri yiyip gün batımını izleyebilirsiniz. Kafa dinlemek isteyenler için adanın Bulabun Bölgesi ideal bir seçim olacaktır. Rüzgârın sıfır olduğu bu bölgede deniz dümdüzdür. Sakin ve yemyeşil doğanın içerisinde kafa dinleyebilirsiniz. Saf güzellikteki Boracay Adası gündüzleri sakin ve çok güzel olduğu gibi akşamları da gün batımı ile çok daha harika bir yer haline gelmektedir. Öğle saatleri her ne kadar sakin ise gece hayatı bir o kadar hareketlidir. Birçok restoranda ateş ile gösteriler yapılmaktadır. Sabahın ilk ışıklarına kadar son ses müzik ile insanlar barlarda özgürce eğlenmektedir. Kristal gibi suları, bembeyaz kumsalları ve yemyeşil ormanlarıyla Boracay Adası’na, hayran kalacaksınız.

Tanıtım Videosu: https://www.youtube.com/watch?v=Of9S5mjYHt4