Google+

Arama formu

Rovaniemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Rovaniemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kuzey Avrupa’da yer alan Finlandiya ülkesinin kuzeyinde yer alır Rovaniemi. Lapland (Laponya) bölgesinin başkentidir. Kuzey Kutup Dairesi’nde (Arctic Circle) yer alan özel bir destinasyondur ve Kuzey Avrupa’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir.

Sadece şehir merkezi değil, çevresinde yer alan Santa Claus gibi masalları anımsatan kasabaları, doğal güzellikleri ve eşsiz kuzey ışıklarıyla turistlerin ilgi odağı olmuş bir yerdir Rovaniemi.

Kuzey Kutup Dairesi’nde yer alan Rovaniemi’de yarı kutup iklimi hakimdir. Yani burada uzun kışlar ve çok kısa yazlar yaşanmaktadır. Yıl boyunca görülen en yüksek sıcaklık Temmuz ayında 19 derecedir. En düşük sıcaklıksa Ocak ayında -15 derecedir.

Bitmeyen bir Noel ruhu yaşamak isteyenlerin ziyaret ettiği Santa Claus (Noel Baba) kasabası vesilesiyle şehre turist akını daha çok noel zamanında görülmektedir. Bunun dışında şehri ziyaret edince yapılabilecek enteresan şeyler arasında geyik ya da kurtların çektiği araçlara binmek, buzdan yapılmış otellerde kalmak, donmuş göl üzerinde yürümek ya da hayvanat bahçesinde kutupta yaşayan hayvanları yakından incelemek mümkündür.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=DI_OuO1WPI8