La Rochelle Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

1.000 yıllık tarihi olan, adını bataklığın derinliklerinde kayalık bir zemin üzerine kurulmuş olmasından alan La Rochelle, deniz ürünleri ve buğday ihracatı açısından Fransa’nın Atlantik’teki en önemli liman kentlerinden biri olma özelliğine sahiptir. Coğrafi konumu itibariyle bulunduğu yerde 12. yüzyıldan itibaren deniz ticaretinin çok önemli bir noktası haline gelen kent, sermaye hareketlenince 1137’de Dük Guillaume X sayesinde serbest bir liman haline gelmiştir ve şehir ilk defa kendi belediye başkanını –Guillaume de Montmirail- seçmiştir. Asırlar boyunca “bağımsız” olduğunu savunan şehir, Reform ve Rönesans’ın fikirlerini benimsemiştir ve hatta tüm Fransa Katolik iken La Rochelle Protestanlık’ı savunmuştur ancak La Rochelle’in Kalvinistleri ve İngilizleri savunmasıyla bu özgürlük yılları çok uzun sürmemiştir. Kraliyet kuvvetlerinin kasabayı kuşatması ve 13 ay süren kuşatma sonrasında yerle bir olan şehir, otoriteye boyun eğmek zorunda kalmıştır.


 
İlerleyen yıllarda 2. Dünya Savaşı ise şehri bombalamalara açık hale getirir. Bu kuşatmalar ve bombalamalar sebebiyle şehirde1628 yılı öncesine ait tarihî eser bulmak oldukça güçtür. Atlantik kıyısındaki en büyük olma özelliğiyle bilinen rıhtımı dâhil 4.800 rıhtımı, bir balıkçı limanı ve modern balık ticareti teçhizatına sahip bir limanıyla birlikte La Rochelle, günümüzde hâlâ yoğun nüfuslu bir liman kentidir. 

La Rochelle’e Ulaşım 

Fransa’nın Aquitaine-Limousin-Pouitou-Charentes bölgesinde yer alan kent, Paris’le Bordeaux’nun arasında yer alır. Kente Paris’ten yüksek hızlı trenle ulaşılabilir. Aynı zamanda Ile de Ré La Rochelle adlı havalimanı, şehir merkezine 5 dakika uzaklıktadır. Hafta içi her gün şehir merkezine otobüslerle ulaşabilirsiniz. Başka bir seçenek olarak da Lyon, Paris, Brüksel, Dublin gibi şehirlerden de düzenli olarak doğrudan yapılan uçuşlarla La Rochelle’e gelmektir. Son olarak da çevresindeki 18 kasabadan otobüs, denizotobüsü, feribot veya sarıbisiklet ile seyahat edebilir, sınırsız ulaşım olanaklarına sahip olabilirsiniz. 

La Rochelle’de Gezilecek Yerler 

Tarihseverlerin büyüleneceği La Rochelle, asırlar boyunca Gotik ve Rönesans gibi birçok döneme ev sahipliği yapmış; Orta Çağ’dan modernizme kadar tarihin izlerini taşımıştır. Eski limanın girişinde aralarına çekilen zincirle adeta şehri dış tehditlerden korur gibi duran 2 ünlü kule ziyaretçilerini karşılar. İlki daha büyük, mazgallı duvarlarıyla heybetli bir kule olan Saint Nicolas Kulesi; ikincisi ise ismini Saint Nicolas Kulesi ile birbirlerine zincirle bağlı olmalarından alan Chaine Kulesi’dir. Chaine Kulesi’nin istihkâm duvarlarının diğer ucunda gelenleri Lanterne Kulesi karşılar. Bir deniz feneri olarak inşa edilen kule, mahkûmların ve denizcilerin duvarlara bıraktıkları yazılarla dolu olmasıyla oldukça ilgi çekici bir hapishane kulesidir.


 
Saint Nicolas Kulesi’nden çıkıp denize doğru devam edildiğinde ise karşınıza deniz kenarında bir maceraya dalabileceğiniz La RochelleAkvaryumu ve Denizcilik Müzesi çıkar. Limandan içeri doğru ilerlediğinizde ise şehri limanla ayıran bir kapı görevi gören Büyük Saat Kulesi ziyaretçilerini tüm ihtişamıyla karşılar. Bu görkemli yapı 14. yüzyılda yayalar ve araçlar için iki girişe sahiptir ancak 1672’de bire indirilmiştir. Tarihle yakından ilgili olanlar için 2. Dünya Savaşı’ndan kalma sahnelerle tamamen restore edilen Bunker da oldukça ilgi çekici bir nokta olacaktır. Kesinlikle gezilip görülmesi gereken bir diğer nokta ise 1555’te ismi bilinmeyen bir mimar tarafından yapılan, Fransız Rönesans tarihinin olağanüstü ve eşsiz bir işi olarak La Rochelle Belediye Başkanı olan François’in babası Hugues Pontard için yaptırılmış 2.Henri’nin Evi’dir.
 
Doğa ve tarihin kucaklaştığı La Rochelle’de diğer bir durak da anakaraya 3,5 kilometrelik mesafede yer alan St. Martin de Ré köprüsüyle bağlı olan Ile de Ré adasıdır. Yelkenlilerin ve yelken okullarının bulunduğu ada, mütevazı sayfiye yerleşim yerleriyle huzuru ve sükûneti yaşayabileceğiniz ender yerlerdendir. Eğlencenin keyfine sonuna kadar varabilmek için şehirle özdeşleşmiş olan deniz sporlarından faydalanabilir, Atlantik Okyanusu üzerinde çıkacağınız bir tekne gezisiyle eşsiz bir doğa manzarasına şahit olabilirsiniz. Denize girmeden tatilini bitirmek istemeyenler için de La Rochelle plajlarının oldukça talep gören yerlerden olduğunu da hatırlatalım. 

La Rochelle’de Ne Yenir? 

Özellikle deniz ürünleri, Fransız mutfağı, Charente Maritime ve Poitou Charentes’ten gelen geleneksel yemekler hem gözü hem mideyi doyurmak için oldukça iyi bir seçenek olacaktır. Eski Liman’daki bir kıyı restoranında taze şarabınız ve deniz ürünleriyle bezenmiş tabağınızla şehrin tadına varıp günün yorgunluğunu atabilirsiniz. İstiridye, karides, yengeç gibi deniz ürünleriyle midenizi bayram ettirdikten sonra La Rochelle Eski Limanı’nda ünlü, hafif tuzlu tereyağlı karamelli dondurmayı tatmayı unutmayın.