Google+

Arama formu

Funafuti

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 AUD = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 28℃
Şub 28℃
Mar 28℃
Nis 28℃
May 28℃
Haz 28℃
Tem 28℃
Ağu 28℃
Eyl 28℃
Eki 28℃
Kas 28℃
Ara 28℃
Genel Bilgiler / Rehber

Funafuti, Tuvalu’nun başkentidir. İrili ufaklı çok sayıda adacıktan oluşan Funafuti’nin en büyük adacığı ise Fongafale’dir. Şekil olarak yılanı andıran Funafuti’nin doğusunda Büyük Okyanus bulunmaktadır. 12 kilometre uzunluğunda olan Funafuti’nin genişliği ise 10 ile 400 metre arasında yer yer değişmektedir. Burada bulunan toplam 33 adacığın kapladığı alan 2,4 kilometre karedir. Funafuti’nin en önemli yapısı Fetu Ao Lima kilisesidir. Diğer önemli bölge ise, 2. Dünya Savaşı sırasında ABD uçaklarının düştüğü ve bazı kalıntılarının bulunduğu bölgelerdir. Funafuti’nin en geniş adası Fongfale’dir. Bu ada 4 kasabayı bünyesinde barındırmaktadır. Burada bulunan bir diğer ada olan Vaiaku adasında ise Tuvalu hükümet binası yer almaktadır. Tuvalu’da bazı durumlarda Fongfale ve Vaiaku’da başkent olmaktadır. Ancak ülkenin genel başkenti Funafuti’dir. Funafuti’de 33 adacık yer almaktadır. Bunlardan bazılarının isimleri şu şekildedir: - Amatuku - Avalau - Funamanu - Funafala - Fongafale - Tengasu - Vasafua - Fuafatu - Fuagea - Fatato Funafuti’nin tarihsel yapısına bakıldığında, burayı Samoalıların buldukları söylenmektedir.

Nüfus : 4.492
İklim / Hava Durumu

Tropikal iklim etkilidir. Sıcaklık değerleri yıl boyunca genelde benzerdir. Ortalama sıcaklık değeri 27 – 30 derece arasındadır.

Nasıl Gidilir?

Funafuti şehrine, sadece tek bir uluslararası havayolu tarafından düzenlenen seferlerle ulaşabilirsiniz. Bu şehirde bulunan havalimanı ise Funafuti International Airport’tur.

Funafuti Turları
Ne Zaman Gidilir?

Mayıs - Ekim arası dönem Funafuti'yi ziyaret etmek için iklim koşullarının en uygun olduğu dönemdir.

Nerede Kalınır?
  • Hostel:

Filamona Guesthouse Funafuti, Hideaway Guesthouse Funafuti

  • Otel:

Vaiaku Lagi Hotel

Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir?

Funafuti’de size oldukça güzel hizmet gösterecek çok sayıda restoran bulunmaktadır. Geleneksel lezzetlerin yanı sıra dünya mutfaklarından lezzetleri de ziyaretçilere sunmaktadırlar. Çin, İtalyan ve Hint mutfağı bu mutfaklardan birkaçıdır. Funafuti bir ada olduğu için, yemeklerin bir çoğu balık içeriklidir.

Önemli Yerler / Gezilecek Yerler
  • National Library (kütüphane),
  • Funafuti MArine Conservation Area (doğal yaşam alanı),
  • Tuvalu Philatelic Bureau (hükümet binası)
Ne Yapılır?

Şehirde gezebileceğiniz en önemli noktalardan biri Funafuti Marine Conservation Area’dır. Bir doğal yaşam alanı olan bu bölgede çok sayıda canlı türü yaşamaktadır. Çevre adalara düzenlenen turlara katılarak hem yerel halkı tanıma fırsatı ve bazı tarihi kalıntıları görebilirsiniz. Funafulu Adası'nda İkinci Dünya Savaşı'ndan kalma bazı kalıntılar görmek mümkündür. Tropik bir ada olması sebebiyle pek çok plaja sahip olan şehirde güzel bir tatil geçirmek de mümkündür. Çeşitli su sporları yapabileceğiniz pek çok alan bulunmaktadır. Çok fazla görülecek yer fırsatı sunmayan Funafuti'de Hükümet Binası ve Ulusal Kütüphane en önemli noktalardır.

Gece Hayatı / Bar / Eğlence

Gece hayatı daha çok barlar ve hotellerin çevresinde yaşanmaktadır. Eğlence ve dans için oldukça önemli bir yer olan bu adada eğlenebileceğiniz çok sayıda mekan bulunmaktadır ve bunların bir çoğu sahil kesiminde yer almaktadır.

Alışveriş / Ne Alınır?

Funafuti’de alışveriş kültürü daha çok el sanatları ürünleri üzerine kurulmuştur. Şehrin birçok yanında rahatlıkla bulabileceğiniz bu ürünler birçok dükkânda satılmaktadır. Ayrıca Funafuti’de Avustralya doları kullanılmaktadır.

Festival / Fuar
Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler
Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Funafuti şehri, Tuvalu’nun tek havalimanına sahiptir. şehrin havalimanı Funafuti International Airport’tur. Küçük bir şehir olması sebebiyle ulaşım konusunda hiç bir sıkıntı yaşamazsınız.

Tuvalu Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeden muaftır.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeden muaftır.

Şu anda bu terim ile sınıflandırılmış bir içerik yok.