Tamale Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tamale, Kuzey Gana'nın başkentidir. Eski ile yeninin iç içe geçtiği şehirde geleneksel çamur evleri ve modern binalar bir arada olup kendine has bir doku oluşturur. Çoğunluğu oluklu demir saclarla kaplı evlerin çoğu çimlendirilmiştir. Çamur blok bileşiklerinin çoğunda bulunan televizyon antenleri ve elektrik telleri Tamale’ye ilginç bir görünüm kazandırır. Tamale’ye ulaşım için en iyi seçenek Türkiye’den Akra’ya uçakla gitmektir. Ardından yaklaşık 14 saat süren bir otobüs yolculuğu ya da aktarmalı uçuşla kente ulaşabilirsiniz. Otobüs yolculuğu her ne kadar zahmetli olsa ve çok da konforlu olmasa da doğasını daha yakından görmek ve deneyimlemek adına tercih edilmektedir.

Tamale’nin Hava Durumu 

Tamale tropikal iklim etkisi altındadır. Yaz mevsiminin kış mevsimine göre çok daha yağmurlu geçtiği kentte yıllık ortalama sıcaklık 28 derecedir. Yağış miktarı ise yıllık ortalama 1.111 milimetredir. Yılın en kuru mevsimi ocak ayı iken, yağmur yağışlarının en yoğun şekilde görüldüğü dönem ise eylül ayıdır. Yılın en sıcak zamanı ise mart ayıdır. Bu dönemde en yüksek sıcaklıkların yaşandığı Tamale’de hava sıcaklığı 31 dereceye kadar varmaktadır. En düşük sıcaklıklar ise ağustos ayında gözlemlenmektedir. Bu zaman diliminde ölçülen en düşük sıcaklık 25 derecedir. Tamale’yi ziyaret etmek için tavsiye edilen dönem havanın bunaltıcı sıcaklıkta olmadığı ve aynı zamanda yağışların da fazla görülmediği haziran ve ağustos ayı arası ile kasım ile ocak ayı arasıdır. 

Tamale’de Yapılması Gerekenler 

Bisiklet ve Tırmanış Safarisi: Tamale’de çeşitli tur şirketleriyle iletişime geçerek ortalama dört gün süren güvenli safarilere mutlaka katılın. Oldukça geniş bir faunaya sahip olan coğrafyada safari yaptığınız sırada fil ve suaygırı gibi canlıları yakından görebilirsiniz. Ayrıca bisiklet ve tırmanış gibi aktiviteleri de içeren safariniz sırasında Mole Nehri ve Siyah Volta Nehri üzerinde kano gezintisi gibi etkinliklere de katılabilirsiniz. Afrika’nın kendisine hayran bırakan doğasını yakından deneyimleyebilirsiniz.

Kuş Gözlemi: Tüm dünyadaki ornitologların ve kuş gözlemcilerinin hemfikir olduğu bir konu var o da Batı Afrika'nın en güvenli, en huzurlu ve en samimi ülkesi olan Gana’nın bu konuda oldukça kıymetli bir yere sahip olduğu. Tamale şehri çevresinde genellikle 9 günlük kuş izleme turları düzenlenmektedir. Batı Afrika’nın Gine ve Sudan savan bölgelerinin eşsiz bölgelerini de kapsayan turun Tamale ayağında, dünyanın bu bölümüne özgü güzel ve nadir kuşlardan bazılarını görme imkânına erişebilir, bölgenin benzersiz doğasına hayran kalabilirsiniz.

Tamale Kültür Merkezi: Afrika’nın otantik el sanatları ve zengin kültürüne dair fikir edinmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Oldukça zengin bir koleksiyona sahip olan merkezin bir diğer güzel tarafı ise dolaşmak için de hayli keyifli bir rotada yer alıyor olmasıdır. Aynı zamanda galeri bölümü de bulunan alandan sanat eseri de satın alabilirsiniz. Fakat böyle bir durumda aldığınız eseri ülke dışına çıkarmak konusunda prosedüre dair detaylara dikkat edin. İçine bir hediyelik eşya dükkânı ve restoran da bulunan merkezde Afrika lezzetlerinin tadına da bakma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Mole Ulusal Parkı: Tamale’de bir gününüzü keyifle ayırabileceğiniz bu park, filleri ve çeşitli maymun türlerini görmek için ideal bir alan. Buraya ulaşım noktasında bir uyarı yapmak gerekirse, yolculuğunuzun kent merkezinden yaklaşık üç saat sürdüğünü söylemekte fayda var. Bu konuda hizmet evren pek çok tur operatörünün bulunduğunu belirtelim. Ayrıca buraya gelmişken Gana’nın eko-köyü olarak da adlandırılan ve gecelik konaklama imkânının da bulunduğu Larabanga’ya da uğrayabilirsiniz. Benzersiz bir coğrafyası olan köyün bir diğer özelliği de Gana sınırları içindeki en eski caminin burada bulunuyor olması.
 
Merkez Pazarı: Haftanın hemen hemen her günü kurulan bu pazarı mutlaka ziyaret edin. Bilhassa günün erken saatlerinde gitmenin uygun olduğu pazarda bölgeye has dokuma ve ahşap oyması işlerden, el yapımı takılara pek çok alternatifin gayet uygun fiyata satıldığı pazarda ayrıca bölgeye özgü yerel sokak yemeklerinden tropikal lezzetlerine pek çok yiyecek de sizi bekliyor. 

Tamale Mutfağı 
 


 

Tamale’nin genel yeme alışkanlığını protein ağırlıklı gıdalar oluşturur. Nişastalı yiyeceklerin çokça tüketildiği Tamale’de çorba ve güveçlerin büyük çoğunluğunun ana maddesi domatestir. Yam, mısır ve fasulye temel gıda maddeleri olarak çokça kullanılır. Tatlı patatesler ve kokyamlar, Tamalelilerin mutfağında önemlidir. Küreselleşmenin gelişiyle birlikte, pirinç ve buğday gibi bitkiler de giderek Gana mutfağına dâhil edilmiştir. Tamale’de mutlaka tatmanız gereken lezzetlerin başında ise şüphesiz kahve gelir. Kent içinde dolaşırken çokça karşınıza çıkacak kahvecilerden birine oturun, hiç pişman olmayacaksınız.