Google+

Arama formu

Gana

Türkiye'den Gana’ya direkt uçuş bulunmamaktadır. Kahire veya Dubai...
Devamı oku
Ülke içerisindeki çoğunluğu oluşturan en önemli etnik grup yüzde 47 ile...
Devamı oku
AKRA BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: Embassy of the Republic of Turkey to the...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Bağımsızlık Günü (6 Mart) Kutsal Cuma Paskalya...
Devamı oku
Gana ya da resmi adı ile Gana Cumhuriyeti, Afrika kıtasının batısında...
Devamı oku
Ülkenin başkenti Accra’dır. Gana, her birinin yönetiminde bir Bölge...
Devamı oku
Afrika kıtasının batısında yer alan ülkenin komşularını Fildişi Sahili,...
Devamı oku
Ülkede var olan 79 farklı dil ile dil çeşitliliği yüksek düzeydedir....
Devamı oku
Ülke genelinde hâkim olan din Hristiyan dini olup, nüfusun yüzde 71,2...
Devamı oku
Portekizlilerden sonra bölgeye Danimarka'dan, İsveç'ten, Hollanda'dan,...
Devamı oku
Tipik bir tropikal iklim bölgesi olan Gana’ya yılın her dönemi...
Devamı oku
Gana tropikal iklime sahip bir ülke olup, mevsimsel geçişler...
Devamı oku
Gana'da 2008 verilerine göre Gayrı safî millî hâsıla verileri 14,679...
Devamı oku
Gana’da tropik iklim kuşağının tüm sebze ve meyvelerini...
Devamı oku
Yılın her döneminde pek çok etnik bileşenin kültürel ve geleneksel...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 GHS = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 26.8℃
Şub 29℃
Mar 29.2℃
Nis 28.5℃
May 27.6℃
Haz 26.3℃
Tem 25.3℃
Ağu 25.1℃
Eyl 25.5℃
Eki 26.2℃
Kas 26.7℃
Ara 26℃
Kısa Kısa...

 

Nüfus: 27.043,093

Dili: İngilizce

Para Birimi: Cedi (GHS)

İklim: Tropikal iklimi

Big Mac Index: --

 

Gana Hakkında Temel Bilgiler

afgha.jpg

Gana ya da resmi adı ile Gana Cumhuriyeti, Afrika kıtasının batısında yer alan bir ülkedir. Ülkenin komşularını Fildişi Sahili, Burkina Faso ve Togo oluştururken, güneyinde Gine Körfezi (Atlas Okyanusu) yer almaktadır. Ülke sınırları içerisinde yer alan zengin maden yataklarının en önemli parçasını oluşturan maden olan altın nedeniyle eski koloni sahibi Birleşik Krallık ülkeye koloni döneminde Altın Sahili ismini vermiştir. Ülkenin en büyük şehri ve başkenti Accra'dır.

Ülkeye verilen Gana ismi ile Batı Afrika'da kanıtlanabilen ilk büyük imparatorluk olan Gana İmparatorluğu'na atıfta bulunulmuştur. İlk Arap tüccarların 9.yüzyıl'daki yazışmalarında söz edilen ve o dönem sadece kuzey Afrikalı tüccarlardan tarafından bu ismi ile anılan imparatorluğa, kendi halkı Wagadu ya da Ta'rikh al-Sudan demekteydi.

ghana-huts.jpg.adapt.945.1.jpg

Coğrafi açıdan sahil şeridi bölgesi, yağmur ormanları bölgesi ve savan bölgesi olarak üç bölüme ayrılan ülkede yüzey yapısı bakımından da beş doğal alana ayrılmaktadır. Bu alanlar alçak ovalar, Aschanti yüksek arazileri, Akwapim-Togo Sıradağı, Volta Havzası ve yüksek ovalardır. Ülkenin güney bölgesinde başkent Accra'dan başlayarak Togo'ya kadar uzanan Akwapim-Togo Sıradağları üzerinde ülkenin en yüksek noktaları yer almakta olup, dağ tepelerinde ve yamaçlarında sık yağmur ormanları bulunmaktadır.

Gana topraklarının üçte ikisi yani yüzde 66'sına tekabül eden 158.000 kilometrekarelik bir alan Volta Nehri kaynağından beslenmektedir. Nehrin alt kısımlarında yapay olarak dünya üzerindeki yüzeysel olarak en büyük su birikintisi ile Akosombo Barajı oluşturulmuştur. Ülke genelinde ayrıca Aschanti bölgesinde kaynağı çıkan ve Atlas Okyanusu'na dökülen birçok nehir bulunmaktadır.

Savanna_landscape,_Northern_region,_Ghana.jpg

Ülke genelinde çok sayıda bitki ve hayvan çeşidi bulunmaktadır. Özellikle tropikal yağmur ormanları biyo çeşitliliğe neden olmaktadır. Ancak son yıllarda tahrip edilen yağmur ormanları 20.yüzyıl'da 85.000 kilometrekare bir alanı kaplayan bir konumda bulunurken, bu oran bu yüzyıl içerisinde yarıdan da fazla azalarak 40.000 kilometrekare 'ye kadar düşmüştür. Ülke genelinde yıllık olarak yüzde 1,7 düzeyinde orman kaybı yaşanmaktadır.

Her daim yeşil bir renge sahip olan yağmur ormanları 50 metre yüksekliğe, 3 metre kalınlığa varabilen ve 300 yılı bulabilen ağaçlar ile kaplı bir konumdadır. Meliaceae, Azobé, Sapeli (Entandrophragma cylindricum), Khaya ağaçları bu bölümlerde büyük çoğunluğu oluştururken ayrıca incir, epifit, salepgiller, cola ve Hevea brasiliensis ağacı ve bitkileri de yoğun olarak bulunmaktadır. Bunların haricinde ülkede 1.200'den fazla palmiye ağacı çeşidi gözlenmektedir.

Özellikle orman alanlarının yok edildiği arazilerde de ananas, muz, plantein, avokado, papaya, Psidium guajava, portakal, narenciye, Vanilla planifolia, hibiscus, ateş ağacı ve küpe çiçeği gibi meyve ve çiçek bitkileri ekilmektedir. Savan bölgelerinde ise genellikle tek başına bulunan Baobab ağaçları gözlemlenmekte olup, sahil kesimlerinde Mangrov ormanları ile birlikte çok sayıda palmiye ağaçları görülmektedir.

Ülkedeki yaban hayat ise çok fazla çeşitlilik arz etmektedir. Ülke sınırları içerisinde papağan, boynuzgaga, kartal, ağaçkakan, beçtavuğu ve güvercin gibi tropikal kuş çeşitlerinin yanı sıra çok sayıda göçmen kuş sürüleri de bu topraklarda gözlemlenebilmektedir. Nehir kıyılarında ve sulak alanlarda da birçok su kuşu çeşitleri bulunmaktadır.

Gana'da birçok memeli hayvan yaşamını sürdürmektedir. Aslan, leopar, fil, misk kedisi, bizon, su aygırı, düğmeli domuz ve birçok antilop çeşidi özellikle savan bölgesinde görülmektedir. Ayrıca şempanze, birçok makak çeşidi ve babun gibi maymun türleri de sıklıkla gözlemlenebilmektedir.

Gana'nın Atlas Okyanusu kıyıları dünyanın en zengin deniz canlısı türlerinin bulunduğu noktalardan birini oluşturmaktadır.

Gana’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

Accra.jpg

Ülkenin başkenti Accra’dır. Gana, her birinin yönetiminde bir Bölge Valisinin bulunduğu on bölgeden oluşmaktadır. Bu bölgeler şu şekildedir: Ashanti Bölgesi, Brong-Ahafo Bölgesi, Sunyani Merkez Bölgesi, Doğu Bölgesi, Büyük Accra Bölgesi, Kuzey Bölgesi, Yukarı Doğu Bölgesi, Yukarı Batı Bölgesi, Volta Bölgesi, Batı Bölgesi.

Her bir bölge kendi içerisinde de ilçe yapısına sahip bölümlere ayrılmaktadır. 1985 yılında 110 ilçe ile gerçekleştirilen yapılanma son olarak 2007 yılında yeni ilçelerin oluşturulması ile günümüzde bu sayı 161 ilçeye kadar çıkarılmıştır. Bu ilçelerin yanı sıra 49 belediye (muncipals) ve 6 büyükşehir (metropolitans) ile birlikte toplam 216 idari yapı Gana'nın bölgelerine bağlı bir konumdadır.

Gana Nerededir?

Afrika kıtasının batısında yer alan ülkenin komşularını Fildişi Sahili, Burkina Faso ve Togo oluştururken, güneyinde Gine Körfezi (Atlas Okyanusu) yer almaktadır.

Gana’da Konuşulan Diller

Ülkede var olan 79 farklı dil ile dil çeşitliliği yüksek düzeydedir. Ülkenin resmi dili İngilizce'dir. Ülkede resmi dilin haricinde en çok konuşulan yerel dil Akan dilidir. Nüfusun yüzde 80'i bu dili konuşup anlayabilmektedir. Gana'da birçok çocuk okul çağına gelene kadar birden fazla dil öğrenebilmektedir. Bu dillere okul çağında resmi dil olan İngilizce ve/veya en çok konuşulan yerel dil olan Akan eklenmektedir. Gana'da günümüzde pek çok dil konuşan nüfusun büyükşehirlere göç, etnik gruplar arasında yapılan evlilik sonucu birçok dilin birbiri ile karışması gibi nedenlerle azalması ile birlikte yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır.
 

Gana’da Din ve İnanç

Church.jpg

Ülke genelinde hâkim olan din Hristiyan dini olup, nüfusun yüzde 71,2'si Hristiyan inancına göre yaşamaktadır. Hristiyan dini içerisindeki mezhep dağılımda ise nüfusun yüzde 28,3'ü Pentacosizm, yüzde 18,4'ü Protestan, yüzde 13,1 Katolik, yüzde 11,4'ü ise diğer Hristiyan mezheplerine göre inançlarını yaşamaktadırlar. Ülkede İslamiyeti din olarak benimseyen ve bu doğrultuda inançlarını uygulayan nüfusun oranı yüzde 17,6 düzeyindedir. Gana'da ayrıca yüzde 5,2 yerel Afrika dinlerine, yüzde 0,8 ise de diğer dinlere inanan topluluk yaşamaktadır. 2010 verilerine göre nüfusun yüzde 5,2'si de herhangi bir dine mensup olmadığını ifade etmektedir.

Gana’nın Kısa Tarihi

Portekizlilerden sonra bölgeye Danimarka'dan, İsveç'ten, Hollanda'dan, Britanya'dan ve Fransa'dan başta olmak üzere birçok Avrupalı daha gelmiş, yerliler ile anlaşarak kaleler yapmışlar ve zaman içerisinde birbirleriyle mücadele etmişlerdir. Afrika kıtasının hiçbir sahil bölgesinde, Gana'nın bu bölgesinde olduğu kadar sık ve birbirine yakın Avrupalıların oluşturduğu kaleler ve üsler bulunmamaktadır. Bu yakınlık bazı kaleler arasında görüş mesafesi uzaklığında yapılmaktaydı. Bu kaleler Avrupalıların mülkü olarak yapılmamaktaydı, kalelerin yapıldığı alanlar ücreti karşılığı kabile reisi tarafından kiralanmaktaydı. Kaleler o dönem için sömürge düşüncesi ile oluşturulmamış, ticari üs olarak inşa edilmiştir.

Avrupalılar ilk yıllarında baharat ve altın madeni ilgisi nedeniyle bu bölgede bulunmuş daha sonraki yıllarda buna özellikle Amerika'ya gönderilme üzerine kurgulanmış köle ticareti de eklenmiştir. Afrikalılar bu ticaret karşılığında silah, mühimmat ve malzeme elde etmekteydi. Avrupalılar ile gerçekleşen bu ilk temaslar daha sonraki yıllarda oluşacak koloni sömürge sisteminden farklı olarak ilerlemekte, Afrikalılar ile Avrupalılar eşit şartlarda ticaret yapmaktaydı. 1800'lü yıllara gelindiğinde ise Britanyalılar ve Hollandalılar diğer Avrupalılara karşı üstünlük kurarak bölgeye daha çok hâkim olmaya başlamışlardır.

1821 yılında Britanya hükumeti önemli bir adım atarak, var olan Britanya kalelerini esnafın ve yerleşimcilerin vazgeçirme çabalarına rağmen bölgeyi Altın Sahil Kolonisi olarak Londra'da bulunan Koloni Bakanlığı’na bağlamıştır. 1874 yılında bölge Kraliyet kolonisi olarak ilan edilmiş, ülkede 1700’lerden beri hâkim güç olan Ashanti Krallığı'na da 1902 itibariyle varlığına son verilerek iç kesimlerdeki Ashanti bölgesi ile kuzey bölgelerde de hâkimiyeti ele almış ve koloni Accra'da bulunan vali tarafından yönetilmiştir.

Bölgede bulunan tüm kabile liderleri dolaylı yönetim şekli ile valiye bağlanmış, gerçekte kolonileştirilen kıyı şeriti bölgesinde de 29 kişilik yasama konseyi oluşturulmuş, bu konseye de dokuz Afrikalı seçilmiştir. II. Dünya Savaşı esnasında birçoğu Güneydoğu Asya'da konuşlandırılmak üzere bu bölgeden 40.000 asker Birleşik Krallık adına savaşa katılmıştır.

6 Mart 1957 tarihinde Britanya Kraliyet kolonisi Altın Sahili ve Britanya Togoland, Gana ismi ile bağımsızlıklarını kazanmışlardır. Bağımsızlık bildirisinden bir yıl önce 1956 yılında II. Dünya Savaşı neticesinde Birleşik Krallık'ın Almanya'dan aldığı Togoland'ın batı kesiminde gerçekleştirilen referandumda, halkın büyük bir kısmı yeni oluşturulacak bu ülke ile birleşmeyi kabul etmiştir.

Gana’ya Ne Zaman Gidilir?

95347main_rainstorm_ghana_m.jpg

Tipik bir tropikal iklim bölgesi olan Gana’ya yılın her dönemi gidebilirsiniz. Aralık-Ocak dönemi yağışların az olmasından dolayı en uygun ziyaret dönemidir. Yaz döneminde yağışlar Ağustos ayında diğer aylara göre daha çok düşer.

Gana’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye'den Gana’ya direkt uçuş bulunmamaktadır. Kahire veya Dubai üzerinden aktarmalı uçmak mümkündür.

Gana şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Gana’da İklim ve Hava Durumu

Tropical_Luxury_Resort,_Coast_of_Ghana.jpg

Gana tropikal iklime sahip bir ülke olup, mevsimsel geçişler yaşamamaktadır. Ülkede mevsimlerden ziyade yağışlı ve kurak günler görülmektedir. Gece ve gündüz sürelerinin neredeyse eşit olduğu Gana'da iklim güneyde daha nemli, yağışlı ve buna bağlı olarak yağmur ormanların sık görüldüğü, kuzeyde ise daha kurak ve yağışsız bölümlerde tropik yağmur ormanları ile kuru çöller arasındaki geçiş bölgesinde yer alan geniş çayırlar yer almaktadır.

Ülkenin kuzeydoğu bölgesinden esen Harmattan rüzgârları, Kasım ile Şubat ayları arasında yaşanan kurak dönemin yaşanmasına neden olmaktadır. Yağışların bol olduğu yağmur dönemlerine Batı Afrika Monsun sistemi neden olmaktadır. Ülke genelinde en çok yağışların gerçekleştiği en dış güneybatı bölgesindeki sahil kesiminde yıllık ortalama 2.000 milimetre üzerinde yağış gerçekleşmektedir. Bu oran kuzey bölgelerde 1.000 milimetre civarında seyrederken, batı kıyı bölgelerde ve özellikle Aksim şehrinde 2.200 milimetre' ye varan yıllık yağış ortalamaları görülmektedir. Başkent Accra' da bu oran 800 milimetre dolaylarındadır. Güneybatı bölgelerinin nemli ve ıslak olması her daim yeşil yağmur ormanların varlığına sebep olmakta ve bu alanda tropikal ormanlara geçiş görülmektedir.

Gana’nın Ekonomisi

economy.jpg

Gana'da 2008 verilerine göre Gayrı safî millî hâsıla verileri 14,679 milyar Euro düzeyinde olup, bu veriler ile Dünya Bankası sıralamasına göre 104. sırada yer almaktadır. Gana'da atılan sanayi adımlarına rağmen hala büyük oranda tarımsal faaliyetlerin ön planda olduğu bir ülke konumundadır. 2009 verilerine göre Gayrı safî millî hâsıla içerisinde tarımın oranı yüzde 37,3 düzeyindedir.

Ülke nüfusunun yüzde 56'lık bir kısmı ile yarıdan fazlası tarım ve balıkçılık ile uğraşmakta, yapılan birçok tarım faaliyetleri de şahsi tüketim için gerçekleştirilmektedir. Ülkenin bağımsızlığını elde etmesinden kısa süre sonra başlayan ve 20.yüzyıl'nin son dönemlerini kapsayan siyasi istikrarsızlık ve askeri darbeler ülke ekonomisinin gelişmesine engel teşkil etmiş, demokratikleşme adımlarının atılması ile 2001 yılında sonra stâbil bir konuma gelmiştir. Ülkede başta altın olmak üzere birçok değerli maden yatakları bulunmasına rağmen, Gana dünya üzerindeki en fakir ülkelerden biri konumundadır.

Gana Kültürü

Ülke içerisindeki çoğunluğu oluşturan en önemli etnik grup yüzde 47 ile Akanlar' dır. Bunun haricinde Dagombalar, Eveler, Galar ve Gurmalar diğer etnik grupları oluşturmaktadır. Gana kültüründe renkli giyim önemli bir yer tutmaktadır. Gana'da kadınlar inançlarından bağımsız olarak modaya ve kıyafetlerine uygun renkli başörtüleri kullanmaktadırlar. Düğün ya da cenaze gibi özel günlerde kişinin yakını tarafından seçilen kumaştan oluşturulan kıyafetler katılımcılar tarafından diktirilerek giyilmektedir. Erkekler ise genellikle geleneksel olarak tek tip sarılmış elbise giyimini tercih etmektedirler. Gana dokuma sanatında kente önemli bir yer tutmaktadır. Özellikle Ashanti bölgesindeki kabile reisleri geleneksel kültürlerine bağlılığını göstermek adına çok sık şekilde giyilmektedir. Eski dönemlerde kente dokuma kıyafetleri sadece krallar tarafından giyilebilmekteydi.

Gana Mutfağı

Ghanaian_Red-Red_with_Fish.jpg

Gana’da tropik iklim kuşağının tüm sebze ve meyvelerini görebilirsiniz. Mango, muz, hindistancevizi ve yabani muz denebilecek plantine her yerde rastlanıyor. Plantin, yemeğin yanında ya da kızartılarak yeniyor. Her yemekte pirinç yeniyor. Bu nedenle yerel halk arasında Çin mutfağı bir hayli popülerdir. Balığın Gana mutfağında önemli yeri var. Özellikle barakuda lezzetli bir balık. Gana mutfağı çok zengin olmasa da kendine özgü tatlara sahiptir. Çorbalar ve deniz ürünleri içeren sulu yemekler önemli bir yer tutuyor mutfakta. Çorbalarda kırzmızı et, balıketi ya da balık sebzelerle birlikte kullanılıyor.

Öğütülmüş mısırdan üretilen nişastasız Banku ve mısır ve yulaf ezmeli lapalar çok popüler lezzetler. Banku ve benzeri dokonu genellikle kızartılmış balıkla servis ediliyor. Acı biber, soğan ve domates gibi sebzelerden yapılan soslar yemeklere eşlik ediyor. Ülkede bir hamur türü olan fufu da oldukça yaygın.

Gana Festivalleri

Yılın her döneminde pek çok etnik bileşenin kültürel ve geleneksel mirasının korunması ve tanıtılması amacıyla, aynı zamanda da turistik amaçlara hitap eden sayısız yerel kültür festivali vardır Gana’da. Bakatue, Homowo, Aboakyer, Kundum, Foo (Fao), Ohum, Hogbetsotso, Ngmayem ve Volo bunlardan bazılarıdır. Bu festivallerin her biri bir kabileye aittir ve özellikle onun tarafından kutlanır. Bunun dışında kıtlık, hasat ve zoraki göçler gibi toplumsal travmaların anıldığı etkinlikler de mevcuttur.

Kakube ve Kobina festivalleri en meşhur hasat festivalleridir. Zoraki göçleri anan iki festivalleri vardır: Akwantukese Festivali ve Hogbetsotso Festivali.

Gana’da Bulunan Türkiye Dış Temsicilikleri

AKRA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: Embassy of the Republic of Turkey to the Republic of Ghana L8 Block 1 Section 17B Labone Abafum Crescent Accra/Ghana
Telefon: (00-233) 302 218 180
Faks: (00-233) 21 771 628
Büyükelçilik:embassy.accra@mfa.gov.tr
Konsolosluk Şubesi: consulate.accra@mfa.gov.tr
http://www.akra.be.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: GANA CUMHURİYETİ, LİBERYA, SİERRA LEONE

Gana’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

Yeni Yıl (1 Ocak)

Bağımsızlık Günü (6 Mart)

Kutsal Cuma

Paskalya

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Afrika Birliği Günü (25 Mayıs)

Cumhuriyet Bayramı (1 Temmuz)

Ramazan Bayramı

Kurban Bayramı

Kurucular günü (21 Eylül)

Çiftçi Günü (2 Aralık)

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıla göre değişmektedir.

Gana Vizesi

Gana Vizesi Nasıl Alınır?

Gana’yı ziyaret etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları hangi pasaporta sahip olurlarsa olsunlar vize almak zorundadırlar. Gana’ya gitmeden önce, Hepatit A – B, tifo, menenjit, difteri ve tetanos aşısının olunması tavsiye edilir. Vize başvurusundan önce sarıhumma aşısı olunması zorunlu olup, aşı belgesinin başvuru esnasında getirilmesi gerekmektedir.