Cape Coast Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Afrika kıtasının batı kıyısına yerleşmiş Gana veya resmi adıyla Gana Cumhuriyeti’nin şehirlerinden bir tanesi olan Cape Coast; ülkenin tarihi, kültürü ve eğlence için ziyaret edilebilecek şehirlerinden bir tanesidir. Genellikle ülkedeki tanınmış devlet adamları ve akademisyenlerin bu şehirden çıkması, şehirdeki eğitim ve kültür seviyesinin ne kadar yüksek olduğunu kanıtlar nitelikte. Bu özelliklerinin yanı sıra şehrin güzel plajları da turistik faaliyetleri artıran nedenlerden bir tanesidir. 

Günümüzde Gana’ya başkentlik eden şehir Akra olsa da daha öncesinde Cape Coast idi. Fakat Akra ve Sekondi şehirlerine tren yolu bağlantılarının yapılması diğer şehirlerin cazibesinin de ortaya çıkmasına ve insanların gözünde de Cape Coast’a ilginin azalmasına yol açmıştır. 1962 yılında Tema Limanı’nın inşa edilmesinin ardından Cape Coast Limanı da eski cazibesini yitirerek kapanmıştır. 

Ardından şehir günden güne turizm merkezi olarak varlığını sürdürmeye ve bu alanda yıldızını parlatmaya başlamıştır. Şehir birçok açıdan zengin olduğu için tüm ziyaretçilere hitap eden bir havası vardır. Tatil için birbirinden güzel plajlar, daha eğitim-öğrenim ve daha kültür dolu bir gezi için tarihi yapılar ve tabii ki doğa tutkunları için nefis parklar Cape Coast’ta yer almaktadır. 

Kültürel açıdan zengin bir yer olmasını 15. yüzyılda Portekizliler, 16. yüzyılda da İngilizler buraya gelse de, şehrin efsaneleşmiş yapılarından bir tanesi olan 1655 yılında inşa edilen Cape Coast Kalesi İsveçlilerin bir eseridir. 1663 yılında İngilizlerin eline geçen şehirde yapılaşma bu kale etrafında başlamıştır. Günümüzde hala en kalabalık ve hareketli bölgesi kale ve çevresidir. Şehrin dikkat çeken diğer yapıları Christ Kilisesi, Wesley Şapeli ve St. Francis Katedrali gibi yapılardır. 

Cape Coast Nerededir?

Cape Coast Batı Afrika’da yer alan ve Atlantik Okyanusu’na açılan Gana ülkesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Gana’nın başkenti olan Akra’ya yaklaşık 4 saat uzaklıktadır. Fildişi SahilleriTogo ve Burkina Faso ile komşudur. 

Cape Coast’a Nasıl Gidilir?

Gana’nın başkenti Akra’dan ulaşım için Troia isimli araçları kullanmak mümkündür. Biraz kalabalık olan bu minibüs-kamyonet tarzı araçlarla yolculuk yaklaşık 3 saat sürmektedir. Ayrıca bu araçların belli bir hareket saati de yoktur, araç dolunca harekete geçmektedir. Türkiye’den Gana’ya ulaşım için İstanbul, Ankara, Dalaman, Bodrum, İzmir, Zonguldak şehirlerinden aktarmalı uçuşlar bulunmaktadır. Havalimanından araç kiralama veya taksi kiralayarak sahil şeridinden 4 saatlik bir yolculukta Cape Coast’a ulaşılabilir. 

Cape Coast Gezilecek Yerler

Kölelerin Amerika’ya gönderilmeden önce tutulduğu, tarihinde koloni yaşamlara tanıklık etmiş olan Cape Coast kültür, tarih, doğa ve eğitim gibi tüm amaçlarla seyahat listelerinde yer alabilen bir şehirdir. Güzel plajlarının yanı sıra görülmeye değer mimarisiyle tarihi ve dini yapıları mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. 

Cape Coast Kalesi

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Cape Coast Kalesi aslında köle kalesi olarak da bilinmektedir. Tüccarlar tarafından inşa edilen bu kale ilk yıllarda İsveçliler tarafından altın ve kereste ticareti için kullanılmıştı ancak sonrasında Atlantik ötesi köle ticaretinde kullanıldığı için köle kalesi olarak isimlendirilmektedir. 

Kale şehrin şu an merkez kabul edilen bölgesine yalnızca 6 km uzakta yer almaktadır. Bu bölge daha önce de belirtildiği gibi şehrin en hareketli kısmıdır. Kale gezintisinden sonra hemen yanında yer alan plajların keyfini sürmek de mümkündür. 

Kakum Milli Parkı

Uzun geçmişe sahip köprülerden ağaçların içerisinden geçmeyi hayal etmekle sınırla kalınmayan, doğrudan yaşanan bir yer bu milli park. Park içerisinde yürüyüş turları satın alabilir, muhteşem doğa içerisinde saatler geçirebilirsiniz. Oldukça büyük bir alana yayılmış olan bu milli park şehir merkezinden yaklaşık 30 km uzaklıkta bulunmaktadır. Ulaşım için taksiler tercih edilebilir.

Fort William ve Fort Victoria

Şehir aynı zamanda köleler şehri olarak geçmektedir. Bu şekilde köle ticareti için kullanılan çok fazla yer bulunması da bunun en açık işaretidir. 

Cape Coast Protestan Kilisesi

1835 yılında Wesleyan misyonerleri ile faaliyete başlayan bu kilise zor zamanlara tanıklık etmiştir. Çünkü ülkede misyonerlik görevini yerine getirmeye çalışan insanların 21’i arasından 11 tanesi hayatını kaybetmiştir. Fakat çok sayıda çatışma ve anlaşmazlığa rağmen ayakta durmayı başararak kiliseyi de bugüne kadar getirebildiler. 

Cape Coast ile İlgili

Cape Coast Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 26.6oC
  • Şub 27.3oC
  • Mar 27.4oC
  • Nis 27.4oC
  • May 26.9oC
  • Haz 25.8oC
  • Tem 24.9oC
  • Agu 24.3oC
  • Eyl 24.8oC
  • Eki 25.8oC
  • Kas 26.7oC
  • Ara 26.6oC

Kısa Kısa