Google+

Goa

Goa - : - / -
--℃
1 BOB=0.00
Type D250V5 A
 • Ocaweather-icon26.1℃
 • Şubweather-icon26.7℃
 • Marweather-icon27.8℃
 • Nisweather-icon28.9℃
 • Mayweather-icon29.4℃
 • Hazweather-icon27.8℃
 • Temweather-icon26.7℃
 • Ağuweather-icon26.7℃
 • Eylweather-icon27.2℃
 • Ekiweather-icon27.8℃
 • Kasweather-icon27.8℃
 • Araweather-icon26.7℃
Nüfus: 1,457,723 / Dil: Konkani / Para Birimi: Hint Rupisi  (INR) / İklim: Tropikal Muson / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 5 gün

37111.jpg

Hindistan’ın güney yakasında kalan Goa aynı zamanda 3.702 kilometrekarelik yüzölçümüyle ülkenin en küçük 4. eyaletidir. Hintlilerin Mahabarata efsanesinde sığır çobanı referansıyla anılan bölgenin başkenti Panaji’dir. 16. yüzyılda Portekizli tacirlerin eline geçen Goa Portekiz Hindistan’ı olarak da bilinmektedir.

Tarihi 30 bin yıl öncesine dayanan bölgede M.Ö. 3. yüzyılda Maurya İmparatorluğu hüküm sürmüştür. 1312’de Delhi Sultanlığı haline gelen Goa 1510’da ise Portekizli tacirlerin kontrolüne girmiştir. 1961 senesine dek Portekiz kontrolünde kalan Goa o yıl Hindistan topraklarına dâhil olsa da Portekiz’in Goa’nın Hindistan içindeki varlığını tanıması 1974’ü bulmaktadır.

İngiliz ve Portekiz mirası sebebiyle Goa diğer Hindistan ülkelerinden ayrılmaktadır. 451 yıllık Portekiz egemenliğinin izlerini taşıyan eyalet mimari ve kültürel açıdan kendine has özellikler taşımaktadır.

Kuzey ve Güney olmak üzere iki bölgeye ayrılan Goa’da Hint ve Katolik nüfus yaşamaktadır. Katolik inancının Hint kültüründen etkilendiği Goa eşsiz kumsalları, özgün mutfağı ve tarihi mirasıyla turizm cennetidir.

Ekonomik anlamda da Hindistan’ın geri kalanına göre çok daha yüksek bir refah seviyesine sahip Goa’da genç ve dinamik bir nüfus yaşamaktadır. Goa’nın en büyük kentleri Vasco da Gama, Margao, başkent Panaji ve Mapusa’dır.

 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Goa tarihi alanları, katedralleri, manastırları kadar müzeleri ile de etkileyici bir kültürel mirasa sahiptir. Ayrıca Baga ve Calangute gibi kumsallarıyla da meşhur kentte jetski, parasailing, dalış gibi deniz sporları da oldukça yaygındır.

Görülmesi gereken diğer yerler: Our Lady of the Immaculate Conception Kilisesi, St Francis of Assisi Kilisesi, Anjuna Kumsalı, Se Katedrali, St. Catejan Kilisesi.

Bom Jesus Bazilikası

1328 Eyl 2016Gezilecek Yerler

Bom Jesus Bazilikası

Dünya Mirası Listesi’ndeki Bom Jesus Bazilikası 1605 yılında inşa edilmiştir. Barok mimarisi ve ahşap, taş, granit ve altın gibi yapı malzemeleriyle etkileyici bu yapı mucizeleriyle bilinen ve ölümsüzlüğüne inanılan Aziz Francis Xavier’e adanmış.

-

Goa lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Caps Corner, Horizon, Tiara Calangute. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Hotel De Sai Palace, Sea Breeze Beach Resort gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Nandini Casa De Praia, Sea Breeze Village, Alor Holiday Resort otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Goa aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Old Goa

3328 Eyl 2016Gezilecek Yerler

Old Goa

Özellikle Hristiyan sanatını görmek için mükemmel bir seçenek olan Old Goa’ya gittiğinizde Hristiyan Sanat Müzesi’ni ziyaret eden. Ayrıca modern sanat müzelerinin de bulunduğu olduğu bölgede sürrealist sanatçı Dom Martin’in eserlerine de rastlayacaksınız. Ayrıca yine bu bölgedeki Old Goa Manastırları’nın Dünya Mirası Listesinde olduğunu da belirtmekte fayda var.

-

Kumsallar

1128 Eyl 2016Gezilecek Yerler

Kumsallar

Goa cezbedici kumsallarıyla da baştan çıkarıcıdır. Kuzey Goa bölgesinde kalan Arambol kumsalı diğer kumsallarına göre daha bakirdir. Denize sırtınızı döndüğünüzde ise sizi kocaman bir orman manzarası bekliyor. Palolem kumsalı ise devasa kayaları ve aynı zamanda yeme içme imkânlarıyla ön plana çıkıyor.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Goa Hindistan’ın güneybatısında yer alır. Bölgenin kuzeyinde Maharashtra ve güney ile doğusunda Karnataka ile çevrilidir. Goa’nın batısında ise Arap Denizi vardır.

Geolocation

Goa tropikal muson iklimine sahiptir. Bölge yıl boyunca nemli ve sıcak bir havaya sahiptir. Özellikle mayıs ayı en sıcak olduğu dönemdir. Muson yağmurlarının Hindistan coğrafyasında en uzun sürdüğü yer olan Goa’da haziranda başlayan yağışlar eylüle kadar sürmektedir. Kentin bir diğer özelliği kış mevsimin en kısa sürdüğü yer olmasıdır. Kasım ortasında başlayan kış şubata dek devam etmektedir. Kış aylarında sıcaklık 21 derece civarındadır. Goa’ya gitmek için en ideal dönem havanın daha kuru ve kentte dolaşmanın daha rahat olduğu kasım ortası ve şubat ortası dönemdir.

Türkiye’den Hindistan’ın Bangalore, Bombay, Kalküta, Madras, Haydarabad havaalanlarına direkt uçuşlar mevcuttur. Fakat Goa’nın küçük havaalanı Dabolim’e uçuş yoktur. Onun için Goa’ya uçak yoluyla aktarma yapabilirsiniz. Bunun haricinde Bangalore’den Goa’ya tren ve otobüs imkânları da mevcuttur. Özellikle şehirlerarası raylı sistemin oldukça geliştiği ülkede treni tercih etmek şehri görmek açısından da keyifli bir seçenek olabilir.

Turistik açıdan en yoğun dönemin kasım ve mart arası olduğu Goa’ya bu dönemde gidecekseniz çok önceden rezervasyonunuzu yaptırmış olmanız gerekmektedir. Goa’da pek çok 5 yıldızlı otel seçeneği mevcuttur. Bunun yanı sıra daha cüzzi fiyata bulabileceğiniz hostel seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz elbette. Goa’da yaygın olan bir diğer konaklama biçimi ise villa kiralamaktır. Goa’nın Portekiz evleri oldukça meşhurdur. Ayrıca son dönemde popüler olan bir diğer konaklama yöntemi ise daire kiralamaktır. Mutfağın da dâhil olduğu bu kiralık dairelerde evinizde gibi hissedebilirsiniz.

8823_Dala-dala-3.jpg

Goa’da bölge içinde otobüs ile seyahat etmek en yaygın ulaşım biçimlerinden biridir. Bunun yanı sıra bölgede çokça motosikletli göreceksiniz. Çünkü Goalılar bisiklettense motosikleti tercih etmektedirler. Eğer ehliyetiniz varsa siz de kentte motosiklet kiralayıp dolaşabilirsiniz. Aynı şekilde araba kiralamanın da yaygın olduğu kentte Carzonrent, Clear Car Rental, Avis ve Hertz araba kiralamada en çok tercih edilen adreslerdir. Bunun yanı sıra kentte çokça taksi de göreceksiniz. Taksiye binerken fiyat konusunda önceden anlaşmaya dikkat etmeniz tavsiye edilmektedir.

Goa’ya gittiğinizde karşınıza balık, pilav, turşu ve köri sosu çokça çıkacak. Portekiz mutfağı ile göbek bağı bulunan bu Hindistan yerleşkesinde kralbalığı, köpekbalığı, tuna, orkinos eti çokça tüketilmektedir. Ayrıca kabuklu deniz canlılarının da oldukça popüler olduğu Goa’da kumsalların vazgeçilmez atıştırmalığı ise kızarmış balıktır. Goa’ya özgü tatlardan Bebinca’yı gittiğinizde mutlaka deneyin. Bir tür puding olarak tanımlanabilecek bu tatlı un, yumurta akı ve hindistancevizi sütünden yapılmaktadır.

Popüler restoranlar

Souza Lobo Bar & Restaurant: Kuzey Goa’da yer alan bu restoran ev yapımı şarapları, fantastik hindistancevizi kokteylleriyle oldukça meşhurdur.

Viva Panjim: Panaji bölgesindeki bu restoran Hint ve Asya mutfağına özgü lezzetlerin yanında Portekiz mutfağından esintiler de barındırmaktadır. Çok zengin bir menüye sahip restoranın karides ve balık yemekleri bilhassa meşhurdur.

Diğer restoranlar: O Coqueiro, Florentine's, Starlight, Bob's Inn.

Bahşiş

Goa’da restoranlarda beklenen bahşiş miktarı hesabın yüzde 10 ile yüzde 15’i arasındadır.

Goa’da gece hayatı oldukça hareketlidir. Eğlencenin hiç durmadığı kent National Geographic’e göre dünyanın en canlı gece hayatı olan kentler arasında 6. sıradadır. Gece kulüpleri gibi kapalı mekânlardan ziyade kumsalların dolup taştığı Goa’da büyük partiler, dans ve müzik asla bitmez. Özellikle Morjim bu konudaki en popüler kumsaldır. Trance müzik gecelerinin çokça düzenlendiği Goa’daysanız partiye hoş geldiniz. Ayrıca kentte casinolar da oldukça yer tutmaktadır.

Great Live Music (31 Ocak-1 Şubat)

Grape Escape (Şubat Ortası ve Mayıs ayı)

Goa Carnival (25-28 Şubat)

Maha Shivtarti

Goa’da çok fazla alışveriş seçeneğiyle karşılaşacaksınız hazır olun. Çünkü el yapımı ürünler kadar yeme içme alternatifleriyle de zengin kentten dönerken kesinlikle eliniz boş dönmeyeceksiniz. Yerli şarapları ve akaju cevizi ile meşhur Goa’da kurutulmuş hindistan cevizi de karşınıza çokça çıkacaktır. Elbette Hindistan coğrafyasında olduğunuzu hatırlatmamıza gerek yok, yani envay çeşit baharat da aklınızı alacak.

Bölgedeki en otantik alternatif ise Goa’ya özgü elde boyanmış seramiklerdir. Vernik kaplı porselen oyuncakların da bölgenin sembolü olduğunu da belirtmeden geçmemek gerek. Ayrıca ahşap oymacılığının oldukça yaygın olduğu Goa’da karşınıza ahşaptan yapılma lambalar, saksılar ve masa saatleri çokça çıkacaktır. Hintçede renkli anlamına gelen rangeela aynı zamanda kentin en önemli butiklerinden biri Rangeela Goa’ya da adını veriyor. Tasarım ürünlerin yanı sıra el yapımı işlerin de bulunduğu bu giysi dükkânına mutlaka uğrayın.

Goa (GMT +5.5) ile Türkiye (GMT +2) arasında 2.5 saat zaman farkı bulunur. Türkiye’nin saati Goa’nınkinden 2.5 saat geridedir.

Goa’nın para birimi Hint Rupisi’dir (INR). 1 Rupi yaklaşık 0.04 Türk Lirasına eşittir.

World___India_Little_houses_in_Goa_066056_.jpg

Goa’nın resmi dili öğrenmesi çok da kolay bir dil olmayan Konkani’dir. Goa’da aynı zamanda İngilizce, Hintçe ve Marathi dili de konuşulmaktadır. Ayrıca eskiden Portekiz sömürgesi olan bölgede Portekizce bilen nüfus da yaygındır. Bunun yanı sıra dillerin kullanım yerleri farklılık göstermektedir. Örneğin İngilizce ve Marathi dili daha çok okuma dilidir. Konkani daha çok Katolik nüfus tarafından konuşulmaktadır.

MUMBAİ BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: No: 101, 10th Floor, Maker Chambers IV, 222, Jamnalal Bajaj Road, Nariman Point, Mumbai-400 021, Hindistan

Telefon: 00-91-22- 2204 0365

Faks: 00-91-22- 2204 0376

consulate.mumbai@mfa.gov.tr

http://mumbai.bk.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Pondicherry eyaleti,Maharaştra, Gujarat, Tamil Nadu, Karnataka, Kerala, Madhya Pradesh, Goa, Daman ve Diu Birlik Toprağı, Dadra ve Nagar Haveli Birlik Toprağı, Lakshadweep Adaları

Cumhuriyet Günü (26 Ocak)

Mahashivratri (7 Mart)

Holi (24 Mart)

Kutsal Cuma (25 Mart)

Paskalya Pazartesisi (Mart ayının son pazartesi günü)

Mahavir Jayanti (20 Nisan)

Buda’nın Doğum Günü (14 Mayıs)

Bağımsızlık Günü (15 Ağustos)

Krishna Janmashtami (25 Ağustos)

Gandhi’nin Doğum Günü (2 Ekim)

Dussehra (11 Ekim)

Diwali (30 Ekim)

Guru Nanak Jayanti (14 Kasım)

Noel (25 Aralık)

Acil yardım: 102

Yangın: 101

Polis: 100

Hindistan seyahatinde bulunacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize alması gerekmektedir. Hindistan Cumhuriyeti, vize muafiyet hakkını sadece T.C. Diplomatik Pasaport (siyah) hamillerine, 90 gün süreli olarak vermektedir.