Grönland Mutfağı

hiddenpalette.com

Grönland mutfak kültürü Amerikan ve Avrupa mutfağından farklı değildir. Restoranlarda genellikle tipik Avrupa yemekleri yer alır. Adanın her kasabasında yerel yemekler bulunabilir. Grönland’da birçok restoran geleneksel yemekleri ( balık, karides ve balina; ayrıca muskox ve ren geyiği) benzer tatlarla bir arada kombine eder. Başkent Nuuk’ta birçok hamburgerci, bar ve üst düzey restoran yer alır.  “Nipisa” kentin en pahalı ve kaliteli restoranı olma özelliğini elinde tutar. Grönland’da fiyatlar her yerde pahalıdır, ancak porsiyonlar büyüktür.

Grönland’da sebze ve meyve yetiştirilmez. Adanın sadece kısıtlı bir alanında patates yetiştirilmektedir. Bu tür ürünler konteynırlarla Danimarka’dan temin edilmektedir. Avcılık bu bölgede çok yaygındır. Ren geyiği, fok balığı gibi hayvanların etinden ve kürkünden oldukça çok istifade edilmektedir.

İçecek

Yerel bir içecek olan Greenlandic Coffe, bölgede en çok tercih edilen içecek olma özelliğindedir. Grönland’da halkın çok fazla alkol tüketmesinden dolayı yüksek alkollü içkiler satılmamaktadır. Viski, bira, şarap gibi içecekler bölgede su gibi tüketilmektedir.