Gümüşhane MutfağıKendine özgü yemekleriyle bilinen Karadeniz mutfağının pek çok çeşidi Gümüşhane mutfağında da yer almaktadır. Klasik bilginin aksine yemeklerinde balık çeşitlerinden çok hamur işi ve sebzeler öne çıkar. Çoğu zaman gurme turların duraklarından olan Gümüşhane’de hem yerel halk hem de turistler tarafından eritilmiş tereyağı ile servis edilen fırın erişte, klasik mantının suyuyla birlikte çorba şeklinde servis edilen mantı çorbası, ıspanak, pazı, patates ve lor peyniriyle hazırlanan lemis, yufka ve cevizle hazırlanan siron ve bir çeşit sulu fasulye yemeği olan fasulye bulgurlusu yemekleri tercih edilmektedir.

Şehir merkezinde önemli bir tarihî yapı olan Özdenoğlu Konağı'ndaki Cafe Restaurant, sahip olduğu 3 katında 300 kişiye hizmet vermektedir. Bu eski konağa, sabah kahvaltısı, öğlen ve akşam yemeği için gidilebilir. Yöresel yemeklerin yanı sıra ızgara çeşitleri de bulunmaktadır. Mekânda turistler için hediyelik eşya bölümü de mevcuttur. Balyemez Konağı ise 5 dönümlük bahçe içerisinde yer konağın restore edilmesiyle açılan restoranda siron, kuymak, gendime çorbası ve lahana çorbası tavsiye ediliyor. Kış ayları haricinde bahçesinde oturmak ayrı bir keyif veriyor.

Gümüşhane'de dut pekmezi, kuşburnu marmeladı, pestil ve köme yemeden dönmek olmaz. Yaylalarına çıkıp kır çiçekleri ile beslenen koyunlardan yapılan ızgara ve kebabı mutlaka tatmalısınız. Bunların dışında Anadolu'nun hemen her yöresinde yapılan sarma yemeğine bir de Gümüşhane'de şans vermelisiniz. Gümüşhane'de sarma güveçte yapılır. Güveçte sarmanın lezzeti ise tahminlerinizden çok daha güzel. Osmanlı Mutfağı'ndan miras bir başka yöresel yemek ise ayvalı ettir. Kurutulmuş fasulyenin bulgurla buluştuğu fasulye bulgurlusu da sadece Gümüşhane'de tadabileceğiniz bir lezzet.