Gyeongju Hakkında Bilinmesi Gerekenler

44470.jpg

Güney Kore’nin duvarları olmayan müzesi Gyeongju, zamanında üç büyük krallıktan biri olan Silla Krallığı'nın başkenti oldu ve muhtemelen ülkenin en eski yapıları, mezarlıkları ve eserlerinin bulunduğu bölge burasıdır. Silla yöneticilerin çoğu kamu binaları, sarayları, tapınakları ve kaleleri ile şehir süslenmiştir ve kraliyet üyelerinin mezarları antik kentin çevresinde yer almaktadır. Bu yüzdendir ki şehirde gezinirken sık sık tipik modern Kore binalarının aralarına serpişmiş büyük mezar höyükleri ile karşılaşılmaktadır. Ayrıca Joseon döneminden kalan öğeleri görmek için de harika bir yerdir.

Bölgeye hakim olan ormanlık tepelerinin aralarında pirinç tarlalarının yanı sıra, evler ve yollar bulunmaktadır ve şehir yükseltileri olmayan küçük bir alandan ibarettir. Bölgede evlerde hatta benzin istasyonlarında bile olan geleneksel çatıları ile ünlüdür.

Gyeongju'nun en popüler görüntüleri akşam saatlerinde ortaya çıkmaktadır. Ay ışığında gerçekleştirilen gece turları tarihi eserleri farklı bir açıdan görme ve büyüleyici hatıralara sahip olma şansı sunmaktadır.

Tarihi yönünü bir kenara bırakırsak, en çekici yönü şehir genelinde yaygın olan dağlarıdır. Çok sayıda yürüyüş parkurları bulunan alanlarda orman içinde bahar çiçekleri, sonbahar yaprakları ve kışın kar manzarası eşliğinde zaman geçirme fırsatı sunmaktadır.

Genel olarak Güney Kore oldukça güvenli bir ülke olsa da, Gyeongjju tüm ülkedeki en düşük suç oranına sahip bölgelerden bir tanesidir. Ancak tüm turizm merkezlerinde olduğu gibi, yankesicilik burada da vardır, bu yüzden dikkatli olmakta fayda bulunmaktadır.