Gyeongju’da Gezilecek Yerler

Silla Krallığı'nın başkentliğini yapmış olan Gyeognju'da o döneme ait büyük sayıda arkeolojik alanlar ve kültür varlıkları bulunmaktadır. Bundan dolayı şehir "duvarları olmayan müze" olarak anılmaktadır. Bu tarihi hazineler arasında, Seokguram Grotto, Bulguksa Tapınağı, Gyeongju Tarihi Alanları ve Yangdong Halk Köyü, UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak belirlenmiştir. Birçok önemli tarihi mekanlar Gyeongju'nun, Güney Kore'nin en popüler turizm merkezlerinden biri haline gelmesine yardımcı olmuştur. Ayrıca şehir Güney Kore'nin ilk UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne aday olan bölgedir.

Görülmesi gereken diğer yerler: Sonje Museum of Contemporary Art, Cheomseongdae Observatory, Nodongri and Noseori Mezarlık Parkları, Gameunsa Tapınağı, Girimsa Tapınağı, Gyeongju Ulusal Parkı.

Seokguram Grotto

p1100237.jpg

UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde bulunan Seokguram Grotto, Silla sanatının ve mimarisinin muhteşem ve klasik bir örneği olan Budist yerleşkesidir. 751 yılında yapılmış olan tapınak Kim Dae-Seong’un karısı için inşa edilmiştir. Ziyaretçiler iki takım 12 Kraliyet Muhafızı tarafından korunan oturan Buda karşılanmaktadır.

Seokguram Grotto adeta taştan oluşmuş doğal bir mağara gibi görünmektedir. Yapı bir kubbe şeklinde yapılmıştır ve sadece kare bloklar kullanılmıştır. Duvarlar ise toprak ile kaplanmıştır.

Gündönümünde Buda'nın başında bulunan üçüncü gözüne kubbe üzerinden gelen güneş ışığı çarpmaktadır. Üçüncü göz ışığı Güney Doğu-Güney'de, bir vadide bulunan ve 13. Yüzyılda Moğollar tarafından yıkılmış olan eski bir tapınağa uzanmaktadır. Işık hattı buradan doğu yönüne devam ederek, Güney-güney doğuya doğru 3 km ilerideki Kral Mum-Mu'nun mezarına ulaşmaktadır. Bu Kore'yi Japonlardan korumak için söylenmiştir.

Grotto, turistlerden korumak ve aktif halde olmasından dolayı bir cam panel arkasında bulunmaktadır. Alanın kutsallığını korumak için içeride fotoğraf çekilmesine izin verilmemektedir.

Grotto'ya tırmanmak 30 dakikalık yola değmektedir.

 Gyeongju Tarihi Alanlar

bg-jahamun.jpg

Gyeongju Tarihi Alanları 2000 yılının kasım ayında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne eklenmiştir. Bu alan Silla Krallığının zamanı özdeşleşen bir alandır ve krallığın tarih ve kültürünü yaşatmaktadır. 5 ana bölümlere ayrılmaktadır.

İlk bölüm Namsan Bölgesi'dir ve Silla Krallığı'ndan kalma Budist sanat eserlerinden oluşma bir hazineye sahiplik etmektedir.

İkinci bölüm Silla Krallığı’nın eski saray sitelerinin bulunduğu Wolseong Alanı'dır.

Üçüncü bölün olan Daereungwon bölgesi, Silla krallarının, kraliçelerinin ve kraliyet ailesinin mezar kümelerini bulundurmaktadır.

Dört numaralı bölüm Hwangnyongsa alanı, Hwangnyongsa Tapınağı'na ve Bunhwangsa Taş Pagoda'ya ev sahipliği etmektedir.

Son olarak, başkent için büyük bir savunma sisteminin ve konut kalıntılarının bulunduğu Sanseong Alanı'dır. Alanda bulunan Myeonghwalsanseong Kalesi'nin 400 yaşında olduğu tahmin edilmektedir.

Gyeongju Tarihi Alanı'nda, Dünya Kültür Mirası olarak kaydedilen 52 kültürel varlıklar bulunuyor.

 Bulguksa Tapınağı

bulguksa tapınağı ile ilgili görsel sonucu

Muhtemelen Kore'de en etkileyici tapınağı olan Bulguksa Tapınağı, şehrin bir diğer UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde bulunan yapısıdır. Şehirden yarım saatte bir tapınağa ulaşım imkanı bulunmaktadır.

Tapınağın kendi güzelliği ve taş eserlerdeki sanatsal dokunuş dünya çapında çok iyi bilinmektedir. Tapınağın orijinal ‘Hwaeom Bulguksa Tapınağı’ ya da ‘Beopryusa Tapınağı’dır ve Kim Dae Seong tarafından yeniden inşa edilmiştir. Tapınağı yeniden inşası 751 yılında Kral Gyeong-Deok döneminde başlamıştır ve 774 yılında Kral Hye-Gong döneminde tamamlanmıştır. Tamamlanması üzerine, tapınağın adı Bulguksa değiştirilmiştir. Tapınak birçok kez yenilenmek zorunda kalmıştır.

Budist sanatının bir şaheseri olarak kabul edilen tapınak 8. yüzyılda Silla Krallığı döneminde inşa edilmiştir ve günümüzde Budist rahipler tarafından hala aktif olarak kullanılmakla birlikte kutsal toprak olarak kabul edilmektedir. Ulusal hazine olarak kabul edilen iki ünlü taş pagoda, ana dua salonu önünde bulunmaktadır.

 Yangdong Halk Köyü


yangdong village ile ilgili görsel sonucu

UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde bulunan Yangdong Halk Köyü, Kore'nin en büyük geleneksel köyüdür. Joseon Hanedanlığı ve kültürünü en güzel, en doğal çevrede yaşatan alandır. Köyü turist haritalarında bulunan "Gyeongju Halk Köyü" ile karıştırmamak gerekir. Köy; 15. ve 16. yüzyılda inşa edilmiş olan evlerden oluşmaktadır.

Yaklaşık olarak 160 ev ve 500 yıllık sazdan yapılma çatılar vadi içinde yer almaktadır. Bu evlerin elli dört tanesi 200 yıldan daha eskidir ve mükemmel orijinal hali ile muhafaza edilmiştir. Şahsen, benzersiz geleneksel Kore evlerini görmek için nadir bir fırsat sunmaktadır.

Daerungwon Burial Mound

1615357_image2_1.jpg

Bu höyük parkı bölgenin ana cazibeli yeridir. Kralların ve Silla Krallığı’nın soylularının büyük antik mezarları Gyeonju etrafında bulunan Daereungwon Mezar Kompleksi'ne görülebilmektedir.

Burada bulunan yirmi üç büyük mezar içerisinde en ünlü olanlar Cheonmachong ve Hwangnamdaechong'tur. 1970'li yıllarda bu bölgede yapılan bir kazı esasında Cheonmachong bir at resmi ile ortaya çıktı. Bu resim Silla döneminden keşfedilen tek resimdir ve Cheonmachong'un içi ziyarete açıktır. Bu mezarın içindeki 11 bin 526 kalıntı ve kraliyet taçları, kralın lüks yaşam tarzını gözler önüne sermektedir.

Diğer bir turistik gözde ise en eski ve en büyük olan Hwangnamdaechong'dır. Bu mezar 30 bin kalıntı ve altın aksesuarlar ile kral ve kraliçenin cesetlerine ev sahipliği etmektedir. Kraliçenin mezarında daha lüks bir aksesuarlar olması ise Hwangnamdaechong hakkında eşsiz şeydir. Araştırmacılar bu doğrultudan yola çıkarak kraliçenin evlilik öncesinde de yüksek bir sosyal konuma sahip olduğu sonucuna varmışlardır.

Bunhwangsa Tapınağı

Korea-Gyeongju-Bunhwangsa-Three_story_stone_pagoda-01.jpg

Bungwangsa Tapınağı 634 yılında, Silla İmparatorluğu'nun 27. imparatoru olan Kraliçe Seondeok'un üçüncü yılında inşa edilmiştir. Kore'nin en eski pagodasıdır ve tuğla ile inşa edilmiş olması özel bir özelliktir. Aslında dokuz kat vardı, ancak günümüzde sadece 3 katı kalmıştır. Ünlü Budist rahipler Wonhyo ve Jajang bu tapınakta ikamet etmişlerdir.

Tapınağın uzun bir geçmişi vardı ve bir zamanlar çok sayıda tarihi esere ev sahipliği etmiştir. Ancak çoğu Moğol istilası nedeniyle ve 1592 yılında Kore'nin Japonya tarafından işgal edilmesi ile kayıplara karışmıştır. Geriye kalan kalıntılar ise şunlardır: Mojeon Taş Kulesi, Hwajaengguksabibu (Silla Krallığında ünlü bir Budist rahip olan Wonya adına yapılmış bir anıt taş), Samnyongbyeoneojeong ve Danggan Ayağı.

Anapji Pond

Gyeongju Donggung Sarayı ve Wolji Gölü, Veliaht Prens Sarayı ve önemli bir ulusal olay ve önemli ziyaretçileri ağırlamak üzere ziyafet odası olmak için diğer yardımcı binalar ile birlikte kullanılan ikincil alanlar konumundaydılar. Yapay Anapji Göleti, Kral Munmu tarafından 674 oluşturulmuştur ve yapı 935'te yangın tarafından tahrip olarak göle gömülmüştür. Göletten çıkarılan arkeolojik bulgular Ulusal Müzesi'nde bugün görülebilmektedir.

Silla, Goryeo ve Joseon'nın yıkılması sonrasında alanın adı Anapji olarak değiştirilmiştir. 1980'lerde bulunan bir çömlek parçasında oyma harfler ile yazılmış “Wolji” kelimesi ortaya çıkarılmıştır. Woljı "ayı yansıtan gölet" anlamına gelir.

Gölet temmuz ve ağustos aylarında lotus çiçekleri ile kaplanmaktadır. Burası çiçeklerin ortasında fotoğrafının çekilmesini isteyen düğün çiftleri arasında oldukça popülerdir.

Golgulsa Tapınağı

Golgulsa, Kore'deki tek mağara tapınaktır. Tapınak bir kayanın dışına 6. yüzyılda, Hindistan mimari yapısına göre tasarlanrak Aziz Gwang Yoo ve ona eşlik eden bazı keşişler tarafından inşa edilmiştir.

Tapınağın tepesinde Maya Tathagata Rulay Buda heykeli yer almaktadır ve çevresini mağarayı dua sığınağı olarak kullanılan on iki kaya mağara çevrelemektedir. On iki kutsal mağaranın yedi tanesi bugün hala ayaktadır.

Buda heykeli, Shilla Buda'sının karakteristik özelliklerini gösterir ve 4 metre yüksekliğindedir. Buda'nın saçı tepeden toplanmıştır, yüzüne sakin bir gülümseme, kısık gözler, küçük dudaklar, dar ve uzun bir burun hakimdir. Rüzgar veya yağmurdan zarar görmesi adına heykel korumak için mevcut olan yedi mağaranın en büyüğü Gwaneum'dan çıkan camdan bir tavan inşa edilmiştir.

Bu mağaranın ana Buda’sı, Merhamet Budist Tanrıçası'dır ve mağara duvarları Merhamet Budist Tanrıçası'nın 108 meditasyonuna adanmıştır. Gwaneum Mağara'nın önünde bulunan taştan duvar mabetti sıradan bir görüntüye büründürmektedir. Ancak içeriye girince, duvardan tavana kadar tüm içi taştan yapılmıştır.

Golgulsa'nın yolu diğer tapınaklara göre oldukça farklıdır. Tapınağa giden yol, kaya tırmanışına benzer heyecan verici bir yolculuk sunmaktadır. Yollar, güvenlik halatları ve parmaklıklar ile kuşatılmıştır.