Vietnam Mutfağı

Vietnam mutfağı bünyesinde yer alan birçok yiyecek ve içecekten meydana gelir. Sofra geleneğinde 5 temel tat bir arada yer alır. Her bir Vietnam yemeği de bu tatlardan birini ortaya koymaktadır. Balık sosu, karides sosu, soya sosu, pirinç, taze otlar, sebze ve meyveler Vietnam’ın ana yemek malzemeleridir. Bunlara ek olarak limon, nane, tarçın, kuş bakışı biber, ıhlamur ve tay fesleğen yaprağı gibi malzemeler de yemeklerde lezzet amaçlı kullanılır. Vietnam mutfağında et ve ot arasında bir denge gözlemlenir. 


Budizm inancının bir gereği olarak et yememek ülkede büyük bir vejetaryen kitlesini oluşturmaktadır. Bu bakımdan dini etkiler burada mutfak kültürünü de içine almıştır. Dünyaca kabul gören Vietnam mutfağı aynı zamanda dünyanın en sağlıklı mutfaklarından biri olarak gösterilmektedir.

Vietnam mutfağı bölgeler arası çok fazla bir değişiklik göstermez. Bir mutfak felsefesi olarak burada malzemelerin rengini kaybetmemesine özen gösterilir. Çok fazla pişirme söz konusu değildir. Günlük hayatta yiyecekler tek öğünlük olarak hazırlanmaktadır. Bu da tazeliği ve sağlığı en üst düzeyde tutar. Uzak Doğu mutfaklarının ortak özelliklerini Vietnam’da da görebilirsiniz. Balık, pirinç ve noodle en çok tüketilen yiyecekler olma özelliğine sahiptir. Bunun yanında keskin lezzetli baharatlar kullanılır.

  • Pho; Taze pirinç noodle’ı, baharatlar ve et ile hazırlanan bir çeşit çorba.

  • Cha ca; Balık kızartmalarından oluşan güzel bir yemek.

  • Banh xeo; Çıtır bir krepin içerisine domuz, karites, fasulye ve çeşitli baharatların eklenmesiyle hazırlanan bir çeşit dürüm.

  • Rau muong; Rou moung bir çeşit yosundur. Sarımsakla tatlandırıp, vogda kızartılarak sunulur.

  • Banh Khot; Bir çeşit gözleme. İçinde karides, mung fasulyesi ve soğan, dışında ise Hindistan cevizi sütü vardır.

  • Nom hoa chuoi; Vietnam’ın geleneksel salatası. Yeşil papaya, havuç, kişniş, balık sosu ve fıstıkla hazırlanır.

  • Hoa qua dam; Vietnam’a özgü bir çeşit meyve tabağı.

  • Ca phe trung; Bir çeşit kahve. Kreme kıvamına getirilen yumurta akının kahveye köpük olarak ilave edilmesiyle hazırlanır.

 
Bazı Mekân Önerileri;

 
Bahşiş- Vietnam’da bahşiş yasaktır.