Hartum Mutfağı

Sudan mutfağı bölgelere göre farklılık göstermekle birlikte tarih boyunca kültürler arası etkileşim sonucunda oldukça zengin bir görünüme kavuşmuştur. Yerli Afrika halklarının lezzetlerine ek olarak Osmanlı İmparatorluğu döneminde Arap tüccarlar tarafından Mısır, Yemen, Hindistan ve Etiyopya'dan birçok yemek de bu mutfağa dahil olmuştur.

Bir çeşit fasulye yemeği olan ful medamesülkenin milli yemeğidir. Kırmızı biber ve sarımsağın hemen hemen her yemekte kullanılması Hartum mutfağına karakteristik bir özellik kazandırmıştır. Kente geldiğinizde mutlaka denemeniz gereken lezzetler arasında yulaf lapasıyla çevrelenmiş yahni ve Yemen'den alınan mokhbaza (muz ezmesi) ilk sıralarda gelir.

picBHj2Dn.jpg

Ekmek çeşitleri yönünden de oldukça zengin olan bu mutfakta kissra, aseeda, gurassa gibi buğday ve mısır unundan yapılan birçok lezzetli ekmek bulmak da mümkün. Hartum mutfağı çok fazla tatlı çeşidi bulundurmasa da muhtemelen ilk defa göreceğiniz birkaç lezzete sahiptir. Bir tür kek çeşidi olan bisbosa en çok tüketilen tatlıların başında gelir. Ayrıca şeker ile tatlandırılmış çemen macunu ve süt kullanılarak yapılan madada tatlısı Hartum mutfağının en popüler tatlılarından biridir.

Şeriat kanunlarıyla yönetilen Sudan'da alkollü içki satışı ve kullanımı yasak olduğundan içecekler kahve ve çay üzerine yoğunlaşmıştır. Tabaldi, aradaib ve karkadai gibi birçok meyve çayı soğuk ya da sıcak olarak servis edilir.

Popüler restoranlar

Al Nuba Restaurant: Fiyat ve kalite bakımından değerlendirildiğinde şehirdeki en uygun restoranlardan biridir. Temiz ve ferah bir ortama sahip olan restoranda uluslararası mutfağın yanı sıra Akdeniz ve Ortadoğu mutfağından yemekler bulmak da mümkündür.

Ozone: Daha çok kalabalık gruplar ve çocuklu aileler için hizmet veren restoran, ziyaretçilerine açık havada oturma imkanı da tanır.

Lebanese Restaurant: Restoranın mimari yapısı eski taş evleri andırır ve ziyaretçilerine muhteşem bir atmosferin yanında lezzetli yemekler ve güler yüzlü servis sunar.

Solitaire: Müşterilerine Avrupa mutfağından yemekler de sunan bu mekan 07.30-01.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. En önemli özelliği ucuz yemeklere ve muhteşem bir manzaraya sahip olmasıdır.

Diğer restoranlar: Topkapı Restaurant, Le Grill, Mugran Restaurant, Assaha, Alhoush Restaurant