Helsinki Gece Hayatı

Helsinki’de sosyal ve kültürel faaliyetlerde olduğu gibi gece hayatında da hareketli bir atmosfer hâkimdir. Geç saatlere kadar açık olan birçok gece kulübü, bar ve parti mekânları vardır. Tiyatro, opera ve konser gibi organizasyonlarında yoğun olduğu şehirde keyfinize eğlenmek için birçok hoş mekân bulunuyor.

Helsinki'de bar ve gece kulüplerine 18 yaşından büyük olanlar girebilir ancak bazı mekanlar 20 yaşın üzerindekileri almak gibi bir politika izleyebilir. Genel olarak şehirdeki mekanların fiyatları yüksektir. Gece hayatının yoğunlaştığı bölgeler ise Iso-Roobertinkatu, Kamppi, Merkez Tren İstasyonu ve Eerikinkatu'dur. Ayrıca Kallio civarında daha uygun fiyatlı barlar bulunur. Buradaki Bar Molotow, Lepakkomies, Roskapankki, Iltakoulu gibi barları tercih edebilirsiniz. Kallio'ya şehir merkezinden yürüyerek, tramvayla veya metroyla ulaşabilirsiniz.

Şehir merkezinde bulunan A21 Cocktail Lounge'un fiyatları biraz yüksektir ancak Helsinki'nin en iyi kokteyl yapan barlarından birisidir. Hotel Torni'nin teras katında bulunan Ateljee Bar da kokteylleriyle ünlüdür ve güzel bir Helsinki manzarasına sahiptir. Bulevardi Caddesi üzerinde bulunan Ahjo ise pazar günleri kapalıdır ve lounge tarzında bir mekandır. Angleterre ise Helsinki'nin daha elit görülen kesiminin tercih ettiği bir İngiliz tarzı bardır. Juttutupa, 1906 yılında açılmış bir bardır. Lenin ve arkadaşlarının devrimden önce burada buluştukları bilinir. Kamppi bölgesinde bulunan Aussie Bar ise sıradışı bir Avustralya konseptine sahiptir ve Helsinkililer arasında oldukça popülerdir. Yine bu bölgede bulunan Belge Bar&Bistro Belçika birası içmek isteyenler için çok uygun bir noktadır. Kamppi'nin bir başka noktasında bulunan Bruuveri ise kendi biralarını üreten bir bardır.

Helsinki'de karaoke barlar da mevcuttur. Kamppi'de bulunan Anna K. Karaoke Bar, Jone's Karaoke Bar karaoke sevenler için uygun seçeneklerdir. Mikonkatu Caddesi'nde ise şehrin en büyük ve en popüler gazinosu olan Casino Helsinki bulunur. Parlamento binasının arkasında, Museokatu Caddesi'nde ise caz müzik sevenler için Happy Jazz Club Storyville bulunur.

Helsinki rock ve metal müzik türlerinin ağır bastığı bir şehirdir. Kamppi'de bulunan Tavastia-klubi eski rock kulüplerinden birisidir. Konserlere de ev sahipliği yapmış mekan rock tutkunlarının tercih ettiği yerlerden birisidir. 

Helsinki'de gece kulüpleri 23.30'dan sona hareketlenir ve kulüplerin önlerinde uzun kuyruklar oluşabilir. Gece 01.00'den sonra bir mekana girmek zorlaşmaktadır. Girişi ücreti almayan Cuba sabah saatlerine kadar açıktır. Tren istasyonunun yakınında bulunan Namu ise gece kulüplerinin en hareketli olanlarındandır. Namu'nun ilerisindeki Tivoli&R3D de Helsinki'nin en popüler gece kulüplerindendir. Cumartesi günleri en hareketli olduğu gündür ve giriş ücreti 8 Euro'dur. Tivoli&R3D'nin yakınında bulunan LeBonk ise üç katlı bir binada yer alır ve güzel bir terasa sahiptir. Ancak farklı günlerde farklı yaş limitleri koyulmaktadır.

Hartwall Arena, Fin Ulusal Operası gibi mekanlarda ise operalar düzenlenmektedir. İsveç Tiyatrosu, Temppeliaoukio Kilisesi gibi alanlarda da düzenli olarak klasik müzik konserleri yapılır.

Popüler Mekânlar;