Google+

Arama formu

Darjeeling’de Alışveriş

Kültürel zenginliği ve farklılığı ile Hindistan’da alışveriş yapmak ayrı bir keyiftir. Tanrı Ganesha’yı temsil eden heykeller kil ya da betondan yapıldıkları için bir hayli ağırlar ama en popüler hediye seçeneklerinden biridir. Özel günlerde giyilen geleneksel Hint giysisi saree’ler ve günlük yaşamda tayt üzerine giyilen tunik tarzı kurta’lar 100-700 rupi arası fiyatlarla hemen her yerde bulunabilir.

İpek ve kaşmir, ipek ve pamuklu karışımı pashminaları hemen hemen her sokak köşesinde göreceksiniz. İkinci ve üçüncü kalitelerini oldukça uygun fiyatlara alabilirsiniz. Sandalağacı bitkisinden yapılan sayısız kozmetik, koku ve tütsü Hindistan’ın alameti farikalarındandır. Ve tabii ki baharatlar... Baharat zengini Hindistan’dan köri yapımında kullanılan zerdeçal, Hint safranı ve bir baharat karışımı olan köri gibi nice baharat getirebilirsiniz.

Darjeeling’de alışveriş için en önemli alan Tibetan Refugee Self Help Center’dır. Çin’den kaçan Tibetliler için yapılmış olan bu alanda sığınan aileler dokudukları halıları, yün ve ahşaptan yaptıkları ürünleri satarlar. Darjeeling ziyaretinizde, şehrin dünyaca ünlü çayından da mutlaka almalısınız. Şehir merkezinde pek çok dükkanda bulmak mümkündür.