wikimedia.org

Hollywood Amerikan filmlerinin çekildiği stüdyolara, birçok ünlü sinema yıldızına ve bunların yanında büyüleyici bir atmosfere sahip olup, gezip görmeye değer popüler bir yerdir. En ünlü gezilecek yerleri Hollywood Bulvarı, Walk of Fame, Sunset Strip, Çin Tiyatrosu ve West Hollywood bölgesidir.

Hollywood gezilecek yerler:

Walk of Fame


planetware.com
 

Walk of Fame ünlü Hollywood Bulvarı’nın kaldırımlarında bulunan, üstünde Hollywood yıldızlarının isimleri yazılmış yıldızlardır. Bu yıldızlar Hollywood Bulvarı ve Wine Caddesi boyunca uzanmaktadır. 1960 yılında başlayan gelenekle Hollywood’un en tanınmış kişileri olan aktörler, müzisyenler, yönetmenler ve diğer önemli kişileri kapsamaktadır. Yıldız eklenmeye günümüzde de devam edilmektedir. İlk başladığı yıllarda bir imaj göstergesi haline geldiği için sorunlara yol açmıştır. Her yıl Haziran adayında belirlenen adaylar arasından yapılan seçimlerle yeni isimler eklenmektedir. Günümüzde yıldızların sayısı 2.500’den fazladır.

Universal Stüdyoları


planetware.com
 

Universal Stüdyoları evrensel bir site içerisinde tema parkı, çalışma stüdyoları, restoranlar, dükkânlar ve yürüyüş alanları dâhil olmak üzere oldukça büyük bir yerdir. Universal filmlerinin çekildiği stüdyoları da içinde barındıran tema parkını gezebilir, eğlenceli aktivitelere katılabilir ve rehberli stüdyo turlarına katılabilirsiniz. İçini bir tramvay ile gezebileceğiniz Universal Stüdyoları’nda çok meşhur olmuş eski film setlerini de görebilirsiniz. Bunların dışında restoranlar, sinemalar, komedi kulüpleri ve alışveriş dükkânları da sizleri bekliyor.

Hollywood Bulvarı


planetware.com
 

Hollywood Bulvarı, Hollywood’un ana doğu-batı yönündeki dünyaca ünlü bulvarıdır. Bu özelliğiyle sık sık New York’ta ki Broadway Bulvarı ile kıyaslanmaktadır. Bulvar ilk yapıldığında üzerinde Çin ve Mısır tiyatroları ve abartılı sinemalara ev sahipliği yapmıştır. Önceden Hollywood oyuncuları arasında bir popülerite olup, statü belirleyici özelliği olan Hollywood Bulvarı, günümüzde Hollywood oyuncularının başka yerlere taşınmasıyla bulvar üzerinde ki şa şa lı dükkânlar bir bir kapanmıştır. Hollywood Bulvarı’nı ünlü yapan en önemli özelliği ise üzerinde ünlü Hollywood oyuncularının isimlerinin yıldız simgeleri içinde yazılı olduğu Walk of Fame’dir. Bulvara sırf Walk of Fame üzerinde yürümek için her yıl yüzbinlerce turist gelmektedir. Ayrıca Hollywood’ın en iyi restoranlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Sunset Strip


planetware.com

Hollywood’da gezilmesi gereken yerlerden bir diğeri de Sunset Strip’tir. West Hollywood bölgesinde bulunan ünlü Sunset Strip yani Türkçe anlamıyla Gün batımı şeriti, Sunset Bulvarı’nın bir kısmını oluşturmaktadır. Bu alan Beverly Hills ile Holywood arasında kalan son mahallelere, yüksek reklam panolarına, kuleli restoranlara, perakende ve eğlence mekânlarına ev sahipliği yapan çok eklektik bir yerdir. Geceleri eğlence mekânlarının neon tabelaları ve insanların şeritli yollarda yürümesi muhteşem bir görüntü ortaya çıkarmaktadır. Bazı Hollywood ünlülerinin de yaşadığı Sunset Strip, geçmişte çok daha fazla popüler olsa da günümüzde bu özelliğini biraz kaybetmiştir. Ancak yine de Hollywood’a gelen herkesin mutlaka görmesi gereken yerlerin başında gelir.

Hollywood Yazısı


planetware.com
 

Üzerinde “Hollywood” yazan, Hollywood’ı Hollywood yapan ünlü yamaç, şehrin en ikonik simgesi olarak yıllar boyunca dünyanın beyninde yer etmiştir. Bugün var olan nedeninden çok daha farklı bir niyetle 1926 yılında yapılan yazı, aslında Hollywood emlakçılarının yeni bir emlak projesi için reklam amaçlı düşünülmüş ve “Hollywoodland” olarak uygulanmıştır. Ancak ziyaretçiler tarafından çok farklı bir şekilde algılanan yazının kalıcı olmasına karar verilmiş, yazı “Hollywood” olarak değiştirilmiş ve bir anda Hollywood’un simgesi haline gelmiştir. Bu yazıyı gün boyunca Hollywood’un her yerinden görebilirsiniz. Tırmanmak ve yanına gitmek ise yasaktır.

TCL Çin Tiyatrosu


planetware.com

TCL Çin Tiyatrosu, Sid Grauman tarafından 1927 yılında Hollywood Bulvarı üzerine inşa edilmiş olup, yıllar boyunca önemli etkinliklere ev sahipliği yapmıştır. Ünlü tiyatronun en dikkat çekici özelliği yıllar boyunca birçok oyuna ev sahipliği yapması değil, tamamen Çin tasarımı dekorasyonu ve avlusunda “handprints” denilen ünlülerin ayak izlerinden oluşan imza koleksiyonuna ev sahipliği yapmasıdır. Ayrıca çeşitli ünlülerin kılığına girmiş insanlarla 1$ karşılığında resim çekilebilirsiniz. TCL Çin Tiyatrosu’nu Hollywood Bulvarı’nda yürürken kısa bir süre de olsa ziyaret etmelisiniz.

Hollywood gezilecek yerler listesinin sonuna geldik gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.