Google+

Arama formu

Bath Mutfağı

Bath Mutfağı

İngiliz mutfağının en bilinen tariflerinden biri pazar rostosu denilen, kuzu, dana, domuz veya tavuk butunun sebzelerle beraber fırınlanıp, Yorkshire pudingi ve gravy sosla servis edilmesinden oluşan yemektir. Uluslararası anlamda en tanınmış tarifleri ise şüphesiz fish & chips denilen, patates kızartması ile kızarmış fileto balıktan oluşan yemektir. İngiliz kahvaltısı denilen meşhur kahvaltıları, pek Türk damak tadına uygun olmayacak biçimde, ızgara domates, mantar sote, fırınlanmış fasulye içerir. Göz yumurta, sosis ve domuz pastırması ile beraber servis edilir. “Tost” kelimesini duyduğunuz zaman kızarmış tereyağlı ekmek servis edileceğini bilmek faydalı olabilir. İngilizler bilindiği üzere çay seven bir toplumdur. English Breakfast adı verilen siyah çay türü tüm İngiltere çapında en çok tüketilen çaydır. İngiliz mutfağının en meşhur tatlısı elmalı turtadır.

Hint yemekleri, özellikle de köriyle pişirilen sebze ve etler de İngiliz mutfağının bir parçası olmuştur. Elbette Londra’da dünya mutfağından sayısız seçeneği, vegan ve vejetaryenlere uygun yemekler de dahil bulmanız mümkündür. İngiltere’nin yerel alkollü içeceği klasik bira ve ‘ale’ adı verilen bira türevi içkidir. Alkollü ve alkolsüz ‘cider’ları da denemek isteyebilirsiniz.

Popüler restoranlar

Menu Gordon Jones: Geleneksel İngiliz mutfağı ve deneysel mönüler için ideal bir mekândır. Üstelik mönüsü her gün değişmektedir.

Circus: Rezervasyonsuz masa bulamayacağınız mekânlardan biridir. Özellikle özel soslarla hazırlanan balık yemekleri tercih edilmektedir.

Diğer restoranlar: Sally Lunn’s, Cafe Retro, Acorn, Sotto Sotto, Allium, Chequers.

Bahşiş

Bath restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.