Innsbruck Hakkında Bilinmesi Gerekenler

innsbruck-portada.jpg

Avusturya’nın Tiron eyaletinin başkenti Innsbruck kış sporları ve kış turizmiyle tanınmaktadır. Inn vadisindeki kentin adı Inn köprüsü anlamına gelmektedir. Alp dağları ile çevrili kent 1964 ve 1976 senelerinde Kış Olimpiyatlarına, 1984 ve 1988 senelerinde de Kış Paralimpik Oyunları’na ev sahipliği yapan kentin tarihi taş devrine kadar dayanmaktadır.

1429 senesinde Tiron’un başkenti olan Innsbruck’un Old Town bölgesinde ortaçağdan kalma pek çok yapı bulunmaktadır. 1929 senesinde ilk resmi Avusturya Satranç Şampiyonası’nın yapıldığı Innsbruck 2. Dünya Savaşı döneminden büyük hasarlarla çıkmıştır. Savaş döneminde 22 kez bombalanan kentte KZ Innsbruck-Reichenau toplama kampı da bulunmaktaydı.

Aynı zamanda bir öğrenci kenti olan Innsbruck’ta iki üniversite vardır. Ayrıca snowboard, kayak gibi sporlarla uğraşan pek çok sporcu da burada yaşamaktadır. Türk nüfusunun da hayli fazla olduğu kentin önemli bir kayak merkezi olmasında etkili olan faktör yükseltisinden ziyade iki dağın arasında bulunmasıdır. Yaz sıcaklıklarının 30 derecenin üzerinde seyrettiği kentin iklimi nemli olmadığı için bu mevsimde de rahatça dolaşmaya elverişlidir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=fTPhCjQvQc0