Barselona Katedrali

Uzun ve sivri kuleleriyle dikkat çeken Barselona Katedrali, şehrin önemli dini yapılarından birisidir. Asıl adı Kutsal Haç ve Aziz Eulalia anlamına gelen Catedral de La Santa Creu i Santa Eulalia’dır. 1298’de Aragon Kralı II. Jaume’nin isteği üzerine yapılmaya başlanan katedral, 20. yüzyılda tamamlanmıştır.

Barselona Katedrali’nin arkasında bir efsane yatmakta. Romalılar’ın dini inancı yüzünden idam ettiği Aziz Eulalia’nın anısına yapılan katedral, hikayesiyle ilgi çekicidir. Romalılar, Eulalia’yı çıplak bir şekilde sokak ortasında bağlayarak ölüme terk eder. Mevsimlerden bahar olmasına rağmen birden bire kar yağmaya başlar. Kar, Eulalia’nın vücudunu kaplar ve onu korur. Romalılar, Eulalia’nın ölmemesine çok sinirlenir ve onu içi bıçaklarla kaplı bir varilin içine atarak onu öldürürler. Böylesine etkileyici bir hikayeyle hayata veda eden Eulalia’nın mezarı ise Barselona Katedrali’nin içinde yer almaktadır.

Katedralin bulunduğu yerde daha önceden bir Roma tapınağında bulunuyormuş, ondan sonra da bir Vizigot bazilikası inşa edilmiş. Yapının ilginç tarihçesi Vizigotlardan sonra Emeviler’in hakimiyetinde ve bir camiyle devam etmiş. Cami 72 yıl burada durduktan sonra Barselona Kontluğu egemenliği almış ve tam 7 yüzyıl sürecek ve günümüzdeki Barselona Katedrali halini alacak yapının inşasına başlanmış.

Barselona Katedrali’nin bir diğer ismi de başpiskoposluk merkezinin burası olduğunu anlatan “La Seu”dur.

Katedral, tarihi ve mimari anlamda birçok önemli kısımlardan oluşmaktadır. Katedralin ön cephesi Neo Gotik tarzda yapılmıştır. Lepanto (İnebahtı) Şapeli’nde bulunan İsa Haçı, Katalonya’nın en kutsal hacı olarak kabul edilmektedir. Duvara eğik şekilde asılmış olmasının sebebiyse Haçlı seferleriyle ilişkilidir. Katalan filosuna ait gemide orduyu koruması için bir İsa Hacı bulunuyormuş. Osmanlı tarafından gelen bir top güllesinin hedefini tutturamaması sonucu haç yan yatmış. Şapelde de bu şekilde asılı duruyormuş.

Mimar Charles Walters imzası taşıyan katedralin ön cephesinde çeşitli simgeler göz alıcıdır. Bunlardan en fazla dikkatleri çeken ise 100 meleği simgeleyen heykeldir. İç tasarımında ise gotik Ortaçağ ve Rönesans tarzı vurgulanmıştır. Oymalı koro sıralarında idamı anımsatın çeşitli şekiller işlenmiştir.

Adres: Plaça de la Sau

Yol Tarifi: Barri Gotic bölgesinde yer alan Barselona Katedrali’ne metro hatlarından L1, L3 ve L4 hatlarıyla ulaşabilirsiniz. Jaume I ya da Luceu duraklarında inmeniz gerekir.

Yakın Yerler:

Ziyaret Saatleri: Her gün açık olan katedrali yalnızca kültürel ve turistik gezi saatlerinde gezebilirsiniz. Hafta içi 12.30-17.45, Cumartesi günleri 12.30-17.30, Pazar günleri ise 14.00-17.30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Ziyaret Ücretleri: Bilet fiyatları ise 4 ila 11 Euro arasında değişmektedir.