Barselona Hakkında Bilinmesi Gerekenler

1

 

İspanya’nın, Madrid’ten sonraki en büyük şehri ve özerk bölge Katalonya’nın başkenti olan Barselona ününü, modern sanat akımına yön veren sanatçı Gaudi’nin şehrin kimliği haline gelmiş eserlerine ve 1900’lerden kalma ızgara planlı ilginç şehir yerleşimine borçludur. Dünyanın en güzel şehirlerinden biri olarak nitelendirilen Barselona, her yıl binlerce turisti ağırlamaktadır.

Katalanların etkisinin daha baskın olması nedeniyle İspanya denince akla gelen boğa güreşi ve Flamenko, Barselona’da yerini sardana dansına bırakmıştır. Barselona'nın simgesi haline gelmiş ve kesinlikle görülmeden dönülmemesi gereken Sagrada Familia, şehre birçok değer katmış Gaudi'nin imzasını taşımaktadır ve 1882 yılından beri yapım aşamasındadır. Gaudi'nin yaratıcı gücünü ve hayatını verdiği "Kutsal Aile Kilisesi", Gaudi'nin mezarına da ev sahipliği yapmaktadır ve 2030 yılında tamamlanması planlanmaktadır.

Şehrin bu mimari ve tarihi değerlerinin çoğu UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı olarak kabul edilmiştir. Bunlar arasında güzel doğası ve özel mimarisiyle Park Güell, Casa Mila, Sagrada Familia, Casa Battlo, Hospital de Sant Pau yer almaktadır. Şehir ayrıca Picasso, Miro ya da Dali gibi önemli sanatçılarının ihtişamlı müzelerine de ev sahipliği yapmaktadır.

Barselona sadece mimarisi ya da sanatıyla ilgi çekmez. Aynı zamanda yaz tatili sevenler için de iyi seçenekler sunar. Hem şehir merkezinde hem de trenle kısa sürede ulaşılabilecek banliyölerinde temiz ve geniş plajları mevcuttur.

Tüm bu özellikler şehrin ekonomisini üst seviyede tutmaktadır. Ve sadece Barselona şehrinin katkıları ile Katalunya Avrupa’nın en zengin bölgeleri arasında yer almaktadır. Turizm dışında ticari fuarlar, endüstriyel üretimler ve moda da bu zenginliğe katkı sağlamaktadır.

Subtropikal iklimin hakim olduğu şehre Mayıs ve Ekim ayları arası seyahat etmek iyi bir tercih olacaktır. Bu dönemde hem hava sıcaklıkları 25-32 derece arasında seyreder. Yağışın da olmaması özellikle deniz tatilcileri için ideal bir dönem yaratmaktadır.
 

Tanıtım Videosu: