Tenerife Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İspanya’da, Kanarya Adaları Özerk Bölgesi’nin yedi adasından en büyüğü ve en kalabalığı olan Tenerife’de yaklaşık 1 milyon kişi yaşamaktadır. Ada, Kanarya Adaları nüfusunun yaklaşık %43’üne ev sahipliği yapmaktadır. Yerel idare bakımından 21 belediyeye sahip olan adanın en önemli şehri Santa Cruz de Tenerife’dir. Santa Cruz de Tenerife Karnavalı ile dünya çapında ün salmış olan adayı her yıl 5 milyona yakın turist ziyaret etmektedir. Tenerife, İspanya’nın ve dünyanın önde gelen turistik merkezlerindendir. Kanarya Adaları’nın sembolü olan mimari yapı Auditorio de Tenerife de burada yer almaktadır.


15. yüzyıl gelmeden önce adanın sakinleri yerli halk Guançelerdir. Yapılan arkeoloji çalışmaları sonucunda Guançelere ait duvar resimleri, gravürler, çanak çömlek kalıntıları ve mumyalar bulunmuştur. 1494 yılında ise Alonso Fernández de Lugo, 2000 piyade ve 200 süvari eşliğinde bugünkü Santa Cruz de Tenerife topraklarına çıkmıştır. Adadaki tüm yerli halk köle yapılmış, salgın hastalıklar yerlileri kırıp geçmiş ve sonunda Guançeneler adadan tamamen yok olmuşlardır. Bunun sonucunda ileriki yüzyıllarda İspanya'dan, Avrupa'da İspanyolların idaresi altında bulunan Portekiz, Flandra, İtalya ve Almanya'dan gelen göçlerle, adanın beyaz ırkı meydana getirilmiştir.

Kanarya Adaları’ndaki en eski üniversite, Dünya Mirası olan Teide Millî Parkı, dünyanın en büyük üçüncü dağı, İspanya’nın ve Atlantik Okyanusu’nda yer alan adaların ise en yüksek noktası olan Teide Yanardağı ve Avrupa’da en fazla endemik türe sahip olan Macizo de Anaga, Tenerife’nin bünyesinde bulunan eşsiz değerlerdendir. Tenerife, doğal ve kültürel öğelerin iç içe kaynaşmış bir şekilde var olduğu, dünyanın en ilginç köşelerinden biridir.   

Tenerife Nerededir?

Tenerife, Avrupa kıtasının güneybatısında, İber Yarımadası’nda yer alan İspanya Krallığı’nın Kanarya Adaları’nı meydana getiren yedi adadan biridir. Ada, Gran Canaria, La Gomera ve La Palma zincirinin merkezinde; Afrika sahillerine 300, İspanya ana karasına ise 1.300 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. 

Tenerife’ye Nasıl Gidilir?

Tenerife’de iki adet havalimanı hizmet vermektedir. Tenerife South (Reina Sofia), Los Cristianos kasabası yakınında; Tenerife North (Los Rodeos) ise La Laguna şehrinde yer almaktadır. Havalimanından şehre ulaşmak için ise otobüsler hizmet vermektedir. Adanın aynı zamanda diğer adalarla feribot bağlantısı bulunmaktadır.

Tenerife’de Görülecek Yerler

Auditorio de Tenerife (Tenerife Oditoryumu), uluslararası üne sahip İspanyol mimar Santiago Calatrava tarafından tasarlanmış, Sydney Opera House gibi muazzam bir akustiğe sahip sembolik bir yapıdır. Beyaz yükselen dalgaları andıran yapı Kanarya Adaları’nın sembolüdür.

Santa Cruz de Tenerife’de yer alan, şehrin en eski kilisesi olan Iglesia de Nuestra Señora de la Concepción, İslam mimarisindeki tavanı ve çarpıcı güzellikteki çan kulesi ile görülmeden geçilmeyecek niteliktedir. Adanın fethinden hemen sonra 1498 de inşa edilen binanın yerine günümüzde, 17. ve 18. yüzyıllarda inşa edilmiş olan yapı bulunmaktadır. Kilise’nin parlak sunağının merkezinde, 1494 yılından kalma Santa Cruz de la Conquista (Fetihin Kutsal Haçı) yer almaktadır. Kilise’de aynı zamanda Juan de Miranda'nın güzel bir resmi olan La Adoración de los Pastores (Hazreti İsa’ya Tapınma) adlı eser de görülebilir.

Santa Cruz de Tenerife’de görülebilecek bir diğer yer ise Museo de la Naturaleza y el Hombre’dir (Doğa ve İnsan Müzesi). Tüm Kanarya Adaları’ndaki en iyi müzelerden biri olarak sayılabilecek olan kurum, şehrin en önde gelen cazibe merkezidir. Sivil bir hastane binası içinde yer alan müzenin en dikkat çekici öğeleri Guançelerin mumyaları ve kafataslarıdır. Bu mumyalar buruşmuş derileri, saç ve kemikleri, acayip bir şekilde donup kalmış yüz ifadeleri ile ilgi uyandırmaktadır. Teide Yanardağı’nın patlaması ile ilgili görsel ve seslerin de bulunduğu müzede aynı zamanda yaban hayatı, flora ve jeoloji hakkında da bilgi edinilebilir.

Tenerife’de Yapılacaklar


Tenerife, tüplü dalış için ün salmış bir yerdir. Dalış esnasında Puerto de la Cruz'daki liman duvarının etrafına gidilerek muhteşem volkanik kayalar gözlenebilir. Su sıcaklığı ise değişiklik göstermektedir. Su sıcaklığı ocakta 18; ağustosta ise 25-26 derecede seyretmektedir.

Adanın güneyinde ise sörf, rüzgâr sörfü, sürat teknesi, paraşüt ve jet-ski gibi sporlar yapılabilmektedir.

Arazi yürüyüşü için eşsiz bir yer olan Tenerife’de çok çeşitli rotalar mevcuttur. El Teide, Pico Viejo, Masca Vadisi ve eşsiz manzarasıyla Punta de Teno yürüyüş rotalarından bazılarıdır. Tenerife aynı zamanda yıl boyunca birçok bisikletçiyi de kendine çekmektedir. Dağ bisikleti için oldukça elverişli olan Tenerife’nin parkurları bisikletçiler tarafından rağbet görmektedir.