İsrail Mutfağı

shutterstock_191272415-e1427024119683.jpg

İsrail mutfağı, hem yerel hem de dünyanın her yerinden gelen Yahudi göçmenlerin kültürlerinden etkilenerek oluşmuştur. Yahudi mutfağı özellikle Mizrahi ve Sefarad mutfaklarının pişirme stillerini benimsemiştir. Kullanılan malzemeler bakımından Ortadoğu ve Akdeniz ürünlerini harmanlamış; falafel, humus, şakşuka, kuskus gibi yemekler İsrail mutfağının bir parçası olmuşlardır.

1948'de İsrail Devleti kurulmadan önce ve özellikle 1970'lerin sonundan bu yana İsrail'de bir Yahudi füzyon mutfağı gelişmiştir. Özellikle 1970’lerden sonra İsrail füzyon mutfağı oluşmuştur ve bu dönem ile birlikte süt ve balık ürünleri ile bazı tropikal meyveler de yemeklerde sıkça kullanılmaya başlanmıştır. Portakal, avokado, süt ürünleri ve balık gibi tarım ürünlerine dayanan yeni yemekler ve dünya trendlerine dayalı bir mutfak gelişmiştir.

Mutfağın bir özelliği de Akdeniz bölgesine özgü gıdaların, özellikle bazı meyve ve sebzelerin, süt ürünlerinin ve balıkların mevcudiyeti; tatil günlerinde hazırlanan geleneksel yemekler; Koşer unsurlarına uygun olarak hazırlanmasıdır.

Tavuk, İsrail'de en çok tüketilen ettir ve bunu hindi izlemektedir. Tavuk, fırınla kavrulmuş basit tavuktan, domates sosu gibi zengin soslarla hazırlanmış güveçlere kadar çok çeşitli yollarla hazırlanır.

İsrail, dünyanın önde gelen taze turunçgil üreticileri ve ihracatçılarından biridir. Portakal, greyfurt, mandalina ve pomelit gibi 40 çeşit meyve yetiştirilmektedir.

Pastane ve hamur işi kültürü ise oldukça yaygındır. Birbirinden değişik ve lezzetli likör, şarap üretimi yapılmaktadır.

Tel Aviv'de her zevke uygun inanılmaz çeşitlilikte restoran bulunmaktadır. İsrail yemekleri sunan uluslararası ve yerel fast food restoranları vardır. Her sokak köşesinde felafel veya humuslu sandviç bulabilirsiniz. Kentin çevresindeki kafelerden birinde bir tost, sandviç veya başka bir atıştırmalık da yiyebilirsiniz.

Popüler Restoranlar:

Cafelix: Kahve ve hamur ürünleriyle ünlenmiş, Tel Aviv’in en iyi restoranlarından biridir.Hatraklin Bistro Meat & Wine: Leziz et ürünleri ve kaliteli şarap menüsünün yanında güzel atmosferiyle de sıkça tercih edilen bir restorandır.The House of Hummus: Humus çeşitlerini tadabileceğiniz güzel mekanlardandır.Shakshukia: Gezginler tarafından çokça tercih edilen bir mekandır.Kitchen Market: Plaja ve limana yakın konumuyla güzel bir akşam yemeği yiyebileceğiniz, Tel Aviv’in lüks restoranlarından biridir.

Bahşiş:

Tel Aviv'de bahşiş bırakmak yaygındır. Hesabın %5'i ile %10'u arasında bahşiş yeterli olacaktır.