Kayserya Genel Bilgiler / Rehber

Kayserya, İsrail'in antik bir liman şehridir. Muhteşem antik liman kalıntılarının yanında modern binaların oluşturduğu harman, şehrin karakterini meydana getirmektedir. Kayserya Gelişim Şirketi tarafından yönetilen şehir, İsrail'de bir şirket tarafından yönetilen tek şehir olma özeliğine sahiptir. İsrail'in en çekici arkeolojik alanlarından biri olan Kayserya, aynı zamanda milli parktır. Arkeolojik alanlar yakın zamanda restore edilerek ziyaretçiler için daha verimli hale getirilmiştir. Şehir Akdeniz kıyısında çok güzel plajlara da sahiptir. İsrail'in en iyi plajlarından birinin bulunduğu bölge, lüks villalara da ev sahipliği yapmaktadır. Şehri rahat bir şekilde gezebilmek için araba kullanmak veya turistik Kayserya turları tercih edilebilmektedir. Yaz aylarında konserlere ev sahipliği yapan antik amfi tiyatro, Eski Kent bölgesindeki bir dizi butik ve restoran Kayserya'da geçirilen vakti hoş kılmaktadır.

Kayserya, antik bir Fenike yerleşim birimidir. Bu dönemde yerleşim, Straton Kulesi olarak isimlendirilmiştir. Romalılar döneminde Büyük Hirodes tarafından MÖ 22 ile 10 yılları arasında yeniden inşa edilmiş, genişletilmiş ve imparator Sezar Augustus'a ithaf edilerek yeniden isimlendirilmiştir. Herod'un yeni inşa ettiği şehir, Yunanca Augusta olarak adlandırılmış ve bu yerleşim liman olarak işletilmeye başlanmıştır. Kent, MS 6'da, Roma'nın Judaea eyaletinin başkenti ilan edilmiştir. Erken Hristiyanlık Dönemi’nde önemli bir merkez olan Kayserya, Bizans ve Arap egemenliği döneminde gerileme göstermeye başlamıştır. Şehir, 1884 - 1948 yılları arasında Bosnalı Müslümanların yerleşim yeri olmuştur.

1950 yılından bu yana gerçekleştirilen kazılarda, Roma tapınağı, amfi tiyatro, 20 bin kişi kapasiteli hipodrom, su kemeri ve daha birçok Roma kalıntıları gün yüzüne çıkarılmıştır.

Kayserya, doğası, oldukça değerli tarihî mirası ve daha birçok özelliği ile farklı bir kültürü ve tarihi tanımak üzere ziyaret edilebilecek etkileyici bir İsrail liman kentidir.


Kayserya Nerededir?

Kayserya, Orta Doğu'da Asya ve Afrika kıtalarının kesiştiği yerde bulunan bir ülke olan İsrail Devleti'nin, kuzey-orta kesiminde yer almaktadır. Antik kent, Tel Aviv ve Hayfa arasında, Hof HaCarmel Bölge Konseyi'nin yetki alanı içinde bulunmaktadır. Akdeniz kıyısında yer alan şehrin nüfusu yaklaşık 5 bin kişidir.

Kayserya'ya Nasıl Gidilir?

Kayserya, Hayfa ve Tel Aviv arasındaki Road 2 adlı ana karayolunun hemen üzerinde yer almaktadır. Bir grup turu veya özel rehber eşliğinde ulaşmanın daha kolay olduğu Kayserya, Tel Aviv şehir merkezine araba ile yaklaşık 1 saat mesafededir.
Kayserya'ya toplu ulaşım imkânları yeterli değildir. Tel Aviv ve Hayfa arasında hizmet veren trenin Kayserya İstasyonu, şehre merkezine biraz uzak bir mesafededir. Şehir içi otobüsler bulunmamakla birlikte gün içinde Hadera kentinden düzensiz otobüs seferleri gerçekleştirilmektedir.
Otobüs veya tren ile Kayserya'yı bağımsız bir şekilde ziyaret etmek zor olabileceğinden, her salı, cuma ve pazar günü Tel Aviv veya Kudüs'ten hareket eden Kayserya turistik turları kullanılabilmektedir. Toplu turlara alternatif olarak özel rehberli turlar da bulunmaktadır.


Kayserya'da Görülecek Yerler

Kayserya Ulusal Parkı, İsrail'in önde gelen etkileyici arkeolojik alanlarından biridir. Park'ın kuzeyde, Haçlı surları boyunca limana ve restoranlara götüren Haçlı Kapısı girişi ve güneyde Roma tiyatrosu girişi bulunmaktadır. Kral Herod tarafından inşa edilmiş olan antik liman kenti, mühendislik harikası olarak değerlendirilmektedir. Yakın zamanda restore edilmiş olan Ulusal Park'ta, yaz aylarında konserlerin düzenlendiği Kayserya Herodian Amfi tiyatrosu bulunmaktadır. Kuzeyde bulunan Crusader Kapısı’ndan girildiğinde Bizans Caddesi ve Haçlı yerleşimi görülmektedir. Tapınaklar bölümü ise yalnızca güney kısımda konumlanmaktadır. Herod zamanında inşa edilen ibadethane, yıllar boyunca yıkılıp yeniden inşa edilmiştir. Burada Bizans kilisesi, bir cami ve Haçlı dönemi kilisesi varlık bulmuştur. Güney kesimin ilerisine devam edildiğinde, U şeklindeki pistin etrafından savaş arabalarının çarpıştığı, 10 bin kişi kapasiteli Herodian Amfi tiyatrosu yer almaktadır. Ulusal Park, oldukça önemli tarihî değeri ile görülmeye değerdir.

Kayserya Ulusal Parkı aynı zamanda eşsiz bir müzeye ev sahipliği yapmaktadır. Dünyada, su altındaki antik kalıntıların dalış yaparak izlenebileceği tek müze olan Kayserya Sualtı Müzesi, bu eşsiz denaeyimi yaşamak için oldukça iyi bir fırsattır.

Kayserya'da aynı zamanda dünyaca ünlü hayırsever Harry Recanti tarafından finanse edilen Ralli Müzesi de bulunmaktadır. İki galeride Latin Amerika ve Sefarad Yahudi sanat eserleri üzerine odaklanılmıştır. Girişin ücretsiz olduğu müze, bazı fantastik sanat eserleri görmek üzere ziyaret edilebilir.

Kayserya ile İlgili

Kayserya Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa