Küçüksu Kasrı

Küçüksu Kasrı, diğer adıyla Göksu Kasrı, İstanbul‘un Küçüksu semtindedir. Bu şık mimari yapı, Göksu Deresi ile Küçüksu Deresi arasında, Boğaziçi’nde Üsküdar-Beykoz sahil yolu üzerinde bulunur. İnşasının 1856 yılında tamamlandığı kasır, Sultan Abdülmecit‘in isteği üzerine Nigoğos Balyan‘a yaptırılmıştır.

İlk zamanlarında Göksu Kasrı adıyla anılan bu yapı, padişahların Boğaziçi kıyısındaki tekne biniş noktalarından biridir. Yalnızca hünkarların malı sayılan ve sarayların haricinde inşa edilen, köşkten büyük olan bu yapılar devamlı kalınmayan, sadece padişahların dinlenmeleri için kullandıkları yapılardı. Günümüzde İstanbul’daki Küçüksu Kasrı‘nı gezerek, hem tarihi bir gezintiye çıkıp hem de boğaz havası alarak güzel zaman geçirebilirsiniz.

KÜÇÜKSU KASRI

Küçüksu Kasrı Hakkında Bilgi

Osmanlı Devleti‘nde Lale Devri adıyla bilinen dönem yeniçeri ayaklanmasıyla sona erdikten sonra, Kâğıthane‘de bulunan saray ya da köşk gibi yapılar yıkılır. Sonrasında ise kısa bir süre sonra her şey normale döner. Böyle bir dönemde tahta çıkan I. MahmudKâğıthane’yi yeniden canlandırmak yerine Boğaziçi kıyılarında dinlenmeyi ve eğlenmeyi yeğler.

 Küçüksu da padişahın Boğaz‘da en çok sevdiği yerlerden olur. Sadrazam Divitdâr Mehmed Emin Paşa bunun üzerine padişaha bu alanda bir kasır yapılmasını teklif eder ve kabul görür. Mühendis ve şehremini olan Yusuf Efendi bunun üzerine ahşaptan yaptığı köşkü 1752 yılında tamamlar. Sultan Abdülmecit döneminde ise yapı padişah emriyle yıkılır ve o köşkün yerine bugünkü kasır inşa ettirilir

. Mimarının Nigoğos Balyan Kalfa olduğu Küçüksu Kasrı 1857 yılında hizmete girer. Yapı, iki katlı ve yığma tekniği ile inşa edilir. Geleneksel Türk evi plan tipindeki eser, dinlenme ve av için kullanılan, bir biniş kasrı niteliğindedir. Devlete ait olan diğer yapıların aksine yüksek duvarlarla değil, dört yönde kapısı olan ve döküm tekniğiyle yapılmış zarif demir parmaklıklarla çevrelenir. Daha sonraları Sultan Abdülaziz‘in döneminde cephe süslemeleri elden geçirilen mimari eser,  çeşitli onarımlar görerek tarih boyunca yaşa da, eski saraydan kalan ve çeşitli işlevlerdeki ek yapılar günümüze ulaşamamıştır.

Küçüksu Kasrı Kahvaltı

Padişahların severek gittikleri bu Kasır günümüzde ziyaret edilebildiği gibi ayrıca Boğaz Manzarası eşliğinde keyifli kahvaltılar yapmanıza da olanak sağlıyor. Kasrı gezdikten sonra alanın içindeki restorana oturarak güzel bir kahvaltı yapabilirsiniz. Daha geç saatlerde gitmeyi tercih ederseniz restoranda farklı yemek alternatifleri olduğunu da belirtmekte fayda var. Haftasonu daha kalabalık olduğundan istediğiniz masaya oturmak için erken gitmeniz gerekebilir. Alan doluysa kasra yakın olan diğer restoranları da tercih edebilirsiniz.

Küçüksu Kasrı Restoran: Kasrın bahçesindeki restoran 09:00-02:00 saatleri arasında hizmet veriyor. Restoranda tek kişilik serpme kahvaltı tabağı 65 TL, yumurta çeşitleri 10 TL ile 22 TL arasında, tost çeşitleri 7,5 ile 10 TL arasında, hamburger 13 TL’ye satılıyor. Pizza çeşitleri 17,5- 35 TL, Salata, makarna ve dürüm fiyatları 20 TL ile 30 TL arasında değişiyor.
Adres: Anadolu Hisarı Mahallesi, Küçüksu Caddesi, No 2 Küçüksu Kasrı, Beykoz, İstanbul.
Telefon: 0216 332 03 21

Big Chefs: Göksu Mahallesi, Küçüksu Cd. 4/A, Beykoz/İstanbul.
Telefon: (0216) 308 93 28

Paul Riches Food & Coffee: Anadolu Hisarı Mh., Körfee cad, Beykoz/İstanbul
Telefon: 0530 945 78 12
*Saatler ve fiyatlar Eylül 2019 tarihinde güncellenmiştir.

KÜÇÜKSU KASRI

Küçüksu Kasrı Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri

Tam: 20 Türk Lirası

İndirimli: 10 Türk Lirası

Ziyaret Saatleri: 09:00-17-00 saatleri arasında gezebilirsiniz.
Kasır, pazar ve perşembe günleri ziyarete kapalı.
* Saatler ve fiyatlar Aralık 2018 tarihinde güncellenmiştir.

Küçüksu Kasrı Fotoğraf Çekimi

Küçüksu Kasrı hem boğazdaki güzel konumu hem de estetik görüntüsüyle düğün ya da diğer özel günler için fotoğraf çekilen mekanlar arasında bulunuyor. Küçüksu Kasrı düğün, nişan, sünnet gibi etkinliklerinizi organize edebileceğiniz bir yer. Hem düğününüzü hem de fotoğraf çekiminizi boğazın bu eşsiz güzelliğinde yapabilirsiniz. Fotoğraf çekim ücretleri ile ilgili bilgi alabileceğiniz numara ise: 0216 332 33 03

Küçüksu Kasrı Ulaşım

Otomobil: Kasra şahsi aracınızla gidecek olursanız Anadolu Yakası sahil yolundan Göksu Mahallesi’ne ulaşabilirsiniz. Avrupa Yakası‘ndan giderek Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü geçip, Anadolu Hisarı sapağından sahile geçerseniz Küçüksu Kasrı karşınızda belirecektir.

Otobüs: Eminönü’nden Kadıköy’e geçerseniz Rıhtım Meydanı’ndan kalkan 15 F Beykoz-Kadıköy, Üsküdar’dan sefer yapan 15 Beykoz-Üsküdar, 15 H Hekimbaşı-Üsküdar, 15 KÇ Karanlıkdere–Çavuşbaşı-Üsküdar, 15 M Kavacık-Üsküdar, 15 N Arkboyu-Üsküdar, 15 P Soğuksu-Üsküdar, 15 T Tokatköy-Üsküdar, 15 Y Yeni Mahalle-Üsküdar ve 15 ŞN Şenevler-Üsküdar hat numaralı otobüsleri kullanarak Küçüksu durağında indikten sonra yaklaşık 200 metre yürürseniz ulaşım sağlayabilirsiniz.

Küçüksu Kasrı İletişim

Adres: Anadolu Hisarı Üsküdar – Beykoz / İstanbul
Tel: (0216) 332 33 03