Como Gölü Mutfağı

918x689xfrittura_pesce-1024x768.jpg.pagespeed.ic.pP_OPuiBhs.jpg

Tahmin edilebileceği üzere, Como Gölü restoranlarının çoğunun menülerini ağırlıklı olarak balık ve diğer deniz ürünleri oluşturmaktadır. Como Gölü kıyısında iyi bir şarap eşliğinde balığınızı yiyebileceğiniz gibi yiyebileceğiniz alternatif mutfaklar da bulunmaktadır. Küçük pizzacılardan, lüks et restoranlarına kadar pek çok yiyecek mekânı bulunan Como’da bütçenize ve zevkinize göre bir seçenek bulabileceğinize emin olabilirsiniz.

Michelin yıldızlı pek çok restoranın bulunduğu Como gastronomi hazinesi gibi. Özellikle İtalyan yemeği sevenler için bir cennet olan bölgede deniz ürünlerinin yanı sıra rissoto çeşitleri de çokça karşınıza çıkacak. Bölgede en çok tercih edilen balık Como Gölü’nden avlanan lavarello balığı. Güneşte kurutularak da tüketilen bu balığı bölgeye gittiğinizde mutlaka deneyin. Fritto misto di lago adını verdikleri ve gölden avlanan çeşitli balıkları karıştırarak yaptıkları yemekleri Como Gölü’nün popüler yemekleri arasında.

Rustisciada ismini verdikleri domuz eti, sosis ve kahverengi soğanı karıştırarak yaptıkları lezzetli yemeklerinin yanı sıra Como Gölü sakinleri yüksek tepelerden topladıkları bitki ve yeşillikleri de kullanarak pek çok yemek yapıyorlar. Sebze ve deniz ürünlerinden yapılan çorba çeşitlerinin de çokça tüketildiği Como Gölü’nde Montevecchia tepelerinden topladıkları üzümlerden yaptıkları lokal şarapları mutlaka deneyin.

Popüler restoranlar

La Darsena: Tremezzina’da bulunan restoran, İtalyan mutfağından oluşan menüsüyle hizmet veriyor. Como Gölü restoranlarına kıyasla uygun bir fiyatı olan bu restoran harika Como Gölü manzarası ve şarap menüsüyle Como Gölü’nün popüler restoranlarından biri.

Locanda La Tirlindana: Sala Comacina’da bulunan restoran Como’nun en iyi ve en pahalı restoranlarından biri. Çok uzun olmayan ama her bir yemeği bir diğerinden daha lezzetli olan menüsü ve akılda kalıcı ambiyansı ile pek çok Como şehir rehberinde bahsedilen popüler bir restoran.

Ristorante i Tigli in Theoria: Michelin yıldızlı restoran, Como’nun en bilindik ve en kaliteli restoranı diyebiliriz. Pek çok ünlü ismin tercihi olan restorana önceden rezervasyon yaptırmadan yer bulmanız pek olası değil.

Diğer restoranlar: Il Cavatappi, Agriturismo Sorsasso, Rifugio Martina

Bahşiş

Como’da bir restorana gittiğinizde sizden beklenen bahşiş miktarı yüzde 10’dur.