Jaffna (Sri Lanka) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sri Lanka’nın en kalabalık 12. Şehri olan Jaffna, aynı zamanda ülkenin kuzey sınırının da başkenti konumundadır. Bu merkezi şehir 1824 yılında kadar Waligama olarak adlandırılmış olup, günümüzdeki adını bu yıllardan sonra kazanmıştır. Bölge Sri Lanka’nın en kuzey noktasında yer almaktadır. Ayrıca ülke 9 eyaletten oluşmaktadır. Bölge dokuz eyaletten oluşan Sri Lanka’nın 25 bölgesinden birini oluşturmaktadır. Bölge 1815- 1948 yılları arasında İngiliz sömürgesinin kontrolü altında kalmış ve bölgeye Seylan adı verilmiştir.

Bölgenin tarihi temelleri Portekizliler tarafından atılmıştır. 1621 yılında sömürge idaresini kontrollü bir şekilde gerçekleştirmek isteyen Portekizli gemiciler, Jaffna kentini kurdular. Öyle ki sınır girişine Jaffna Fortun girişi niteliğinde büyük bir kapı inşa edildi. Portekizli tüccarların ve Katolik din adamlarının şehrin kalkınma ve ekonomisinde önemli payı olduğu söylenebilir. Yerel isyancılar tarafından bölge çok kere saldırıya uğrasa da birlikler, Portekizliler tarafından defalarca geri püskürtüldü. Ancak şehir 1658 yılında Hollanda’nın işgaliyle birlikte Portekizlilerin elinden alındı. Portekizliler bu kuşatmaya ancak 3 ay direnebildi. Yönetimin Hollanda hükümetinin eline geçmesiyle birlikte hem dini hem ekonomik anlamda gelişmeler ivme kazandı. Öyle ki halka Portekizlilerden daha sağduyulu ve hoşgörülü davrandılar. Savaşta yıkılan Hindu tapınaklarının çoğu yeniden restore edildi. 1980'lere kadar hayatta kalan, ancak sonraki iç savaş sırasında zarar gören veya yıkılan Presbiteryenkiliseleri de yeniden yapılandırıldı.

 Ayrıca Hollanda’nın tarıma önem vermesiyle çiftçilerin haklarının önemi arttı ve tarım mahsulleri daha verimli üretilmeye başlandı. Hollanda’nın yönetim modeli başka bir sömürge yönetim modeline kadar devam etti. Napolyon savaşları sırasında ülke yönetimi İngiliz kuvvetlerinin eline geçti. Her ne kadar bu büyük işgal karşısında Hollandalılar adayı canı pahasına savunmuş olsalar da 1796 yılında büyük Britanya bölgeyi işgal etti. Ancak bölgede bulunan yerel krallıklar ile İngilizler arası sürekli bir çekişme yaşandı. Kral bölgenin soylularını arkasına alıp, İngiliz kuvvetlerini bölgeden çıkarmak için büyük bir mücadele gösterdi. Tabi zamanla kendi içerisinde artan çekişmeler, krallığın zayıflamasına ve İngilizlerin işgal için zemin bulmasına neden oldu. 1815 yılı resmen ülke işgalinden söz edebileceğimiz bir tarih çünkü krallıkların tamamen gücünü kaybetmesi ve Sri Lanka’ya İngilizlerin dört koldan egemen olmasının resmi dayanağı, bu tarihtir.

Kapitalist tarım düzeni ise bölgenin hemen her köşesinde baş göstermeye başlandı. Öncelikle hükümet tüm tekelleri ortadan kaldırarak kendine rakip yaratmayacak bir ortam hazırladı. Ülkede bolca kahve ve şekerkamışı tarlaları kuruldu. Zamanla kahve üretimi bölgenin en önemli kazanç kaynağı haline dönüştü. 1880 yıllara tekabül eden zamanlarda ise kauçuk ve hindistancevizi üretimine başlandı. İhracatın bu denli gelişimi ve rakipsizliği, bir anlamda ekonomik bir reforma neden oldu. 

Ancak 19.yüzyıllın sonlarına doğru ülkede milli hareket bilinci ortaya çıkmaya başladı. Hinduizm ve Budizm dininin bölge genelinde tekrar yaygınlaşması, Hristiyanlık dini ile arasında ufak bir sürtüşmeyi beraberinde getirdi.  Milliyetçilik bilincinin tekrar gün yüzüne çıkmasının en büyük sebebi ise 1.Dünya Savaşı ile birlikte küresel ölçekte yükselişe geçen milliyetçilik hareketleri olmuştur. 2. Dünya savaşında Seylan milliyetçi liderlerin baskısıyla, 1947'de İngiliz hükümetine bağlı kendi içinde özerk bir yönetim hakkı elde edildi. Ülkenin tam bağımsızlığı ise 4 Şubat 1948 yılında elde edilmiştir.

Bu bağımsızlık bir takım yerel güçler arasındaki ilişkilere de zarar verdi. Sinhalalar (Seylan grupları) ve Tamiller arasındaki iç çekişmeler git gide şiddetlenmeye başladı. Bir zamanların İngiliz sömürge yönetimine birlikte baş tutan bu yerel gruplar, bir süre sonra karşı karşıya geldiler. İki farklı etnik grup arasındaki bu çekişme Jaffna belediye başkanının öldürülmesiyle körüklendi ve 1983 yılının temmuz ayından başlayan “Kara Temmuz” sloganıyla tam anlamıyla bir iç savaşa dönüştü. Yıllarca devam eden bu kanlı savaşın ölü sayısının 60.000 ile 100.000 arasında değiştiği tahmin edilmektedir.

Binlerce insanı yaşamdan koparan bu iç savaş, 2009 yılında Sri Lanka ordusunun büyük ölçekli müdahalesiyle son bulmuştur.  Günümüzde iç savaş olarak nitelendirmesek de hala dini ayrımcılık sonucu katliamlar gerçekleştirilmektedir. Bunun en önemlisi Budist rahiplerin bölgedeki Müslüman tebaaya yaptıkları işkence ve katliamlardır.

Bölgenin bu denli iç savaşlara ev sahipliği yapmasının şüphesiz ki sebeplerinden biri etniksel yapının çeşitliliğidir. Çünkü Jaffna şehrinin sakinleri Tamiller, Moorslar (Müslümanlar),Sinhalalar, Avrupalılar ve Avrasya Burgherslar'dır. Zamanla bölgede Tamiller ve Müslümanlar baskın olmaya başladılar, Avrupalı ve Avrasya toplulukları asimile olmaya başladılar. Özellikle 1990’dan sonraları Sinhalalar Jaffna Bölgesine hızlı bir göç dalgasıyla yayılmaya başladı. Sömürge döneminde Jaffna şehri, ülkenin en önemli ikinci şehri konumunda bir üsttü. Ancak Jaffna'nın nüfusu da diğer bölgeler gibi iç savaştan ağır bir şekilde etkilendi ve Tamil sakinlerinin çoğu kenti terk ederek batıya göç etmeye başladı. Geri kalan Müslüman ve Sinhalalar ise sürgün edildi ya da kaçmak zorunda kaldı. 1891 yılında 118,224 kişiden oluşan nüfus, iç savaşların tetiklediği göç sonrası günümüzde ancak 88,138 kişiye kadar artış gösterebilmiştir.

Jaffna (Sri Lanka) Nerededir?

Dört tarafı denizlerle çevrili bir ada ülkesi olan Sri Lanka, Hindistan’ın güneyinde bulunan ve Hint okyanusuyla çevirili bir Asya ülkesidir. Ada ülkesi olan Sri Lanka, İngiliz yönetimi altındayken Seylan olarak adlandırılmaktadır. Günümüz adına kavuşması ise ancak 1972 yılından sonra gerçekleşmiştir. Bir ada ülkesi olması sebebiyle herhangi bir sınır komşusuna sahip değildir. Tek diyebileceğimiz ülkenin kuzeyinde yer alan Hindistan devletiyle sınır geçişidir. Başkenti kolombo olan bu küçük ada ülkesinin nüfusu ise yaklaşık 21 milyon civarlarındadır. Nüfusun bu denli azlığının bir diğer sebebi ise ülkede yıllar yılı devam eden iç çatışmalardır. Ülkenin kuzey kanadında konumlanmış Jaffna kentinin nüfusu ise son sayımlar baz alınarak 88,138 dolaylarında seyretmektedir. Sömürge döneminde en kalabalık 2. şehir olan Jaffna, günümüzde göçler ve çatışmaların etkisiyle ülkenin en büyük 12. şehrine kadar gerilemiştir.

Jaffna (Sri Lanka) Ne Zaman Gidilir?

Sri Lanka muson iklimine sahip tropikal bir bölgedir. Yani yer yer tropikal ve muson iklimleri adada hâkim olan iklim çeşitlerindendir. Yıl boyu sıcaklıklar arasındaki farklar belirgin bir artış ya da azalma göstermez. Ancak bölgeyi ziyaret için kıstas olarak alacağımız nokta yağış miktarıdır. Muson iklimine sahip olan bölgede yıl boyu neredeyse her gün süren sağanak yağışlar mevcuttur. Jaffna ilinde en sıcak ay için ortalama 31 derece sıcaklığa ulaşan mart ayı, en soğuk ay için ise 27 derece civarlarında seyreden ocak ayı diyebiliriz. Eylül ve aralık ayları ortalama yağış miktarının en az seyrettiği aylar olduğundan bölgeyi ziyaret için en uygun seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Ekim ve kasım ayları kaçınmanız gereken başlıca aylardır. Öyle ki bu aylarda, neredeyse 30 günün 25 günü yağışlı geçmektedir. Yıl boyu bölge genelindeki ortalama sıcaklık ise 27,7 derecedir. Bölge genelinde yılın 154 günü yağışlı geçmektedir.

Jaffna (Sri Lanka) Nasıl Gidilir?

Asya’nın en popüler ülkelerinden biri olan Sri Lanka’ya ülkemiz üzerinden başkent Colombo’ya direkt uçuş seferleri mevcuttur. Ülkemiz üzerinden İstanbul havaalanından Colombo Bandaranayake Uluslararası Havaalanı'na, ortalama 11 saat gibi bir sürede varış yapabilirsiniz. Bu direkt ulaşım yolunun bilet fiyatları ise 300 ila 800 Dolar arasında değişmektedir. Bu maliyet fazla gelenler için aktarma yapabilecekleri uçak seferleri bulunuyor. Maldivler ya da Hindistan üzerinden aktarmalı uçuşlarla bölgeye ulaşmanız mümkün. Ancak unutulmamalıdır ki maliyet azaldıkça ulaşım süresi aktarmalı uçuşlara bağlı olarak artıyor. Bu da zamandan tasarruf etmek isteyenler için çok uygun bir alternatif değil. Jaffna kentinde yerel uçuş seferleri dışında uluslararası uçuş seferleri sağlayan bir havalimanı bulunmamaktadır. Başkentteki Ratmalana Havaalanı'ndan, Jaffna bölgesine direkt uçuş seferleri bulunuyor ancak kalkışlar oldukça maliyetli ve seyrek aralıklarla gerçekleştiğinden, bölgeyi ziyaret etmek isteyenler için sık başvurulan ulaşım yollarından biri değildir. Seyahat severler tarafından en fazla rağbet gösterilen ulaşım yolu demiryolu ulaşımdır. Yaklaşık 40 Türk lirası ödeyerek 8 saat gibi kısa bir sürede şehre varmanız mümkün. Daha cüzi bir miktara Jaffna şehrine varmak isteyenler ise 17 Türk lirası gibi bir miktara bölgeye ulaşım sağlayabilir. Görüldüğü üzere şehre, bölgeler arasından ve ülkemiz üzerinden de birçok kolay ulaşım alternatifi bulunmaktadır.

 

Jaffna (Sri Lanka) Görülmesi Gereken Yerler


 

Nallur Kandaswamy Temple (Nallur Kandaswamy Tapınağı)

 

Sri Lanka’nın Jaffna şehrinin önemli mabet yerlerinden biri olan bu tapınak, 948 yılında kurulan 1734 yılında yeniden restore edilen bir Hindu tapınağıdır. İçerisinde iki ana yol ve dört tapınak bulunan mabedin etrafı kare şeklinde oldukça büyük bir surla çevrilidir.  Ayrıca tapınağın çevresinde Muthirai Santhai adı verilen ve yerliler tarafından sıklıkla alışveriş yapılan bir pazar yeri de bulunmaktadır. İçerisinde bulunan bu dört tapınaktan üçüncüsü 1624 yılında, Portekizli Katolikler tarafından tahrip edilmiş bir kısmı da 1995 yılında Sri Lanka silahlı kuvvetleri tarafından yıkılmıştır. Orijinal mabedin içinde sadece iki tapınak varken, üçüncü ve dördüncü tapınak Hollandalılar tarafından yaptırılmıştır. Tapınağın ana girişinde Dravidian mimarisi tarzında süslü oyulmuş beş katlı bir yapı bulunmaktadır. Ayrıca bu Hindu tapınağın kuzey kanadında kutsal bir gölet ve bahçe de bulunmaktadır. Tapınak, Sri Lankalı Tamillerin Hindu kimliğini korumaları açısından son derece büyük bir öneme sahiptir. Ayrıca tapınak için 6 ağustosta başlayıp 1 eylülde sonra eren ve 25 gün süren festivaller de yapılmaktadır. (Savaş ve düğün festivalleri) Ruhani bir deneyimin muazzam mimariyle birleştiği bu tapınağa giriş için bazı kıyafet yönergeleri mevcuttur. Öncelikle tapınağı ziyaret etmek isteyen erkekler tapınakta bel seviyesinden başka herhangi bir giysi giyemezler. Bu Hindu dininin geleneksel giysileridir ve erkeklerin üst adalelerini kapatması yasaktır. Kadınlar için ise şort ve kısa pantolon giyilmesi hoş karşılanmamaktadır. Ayrıca tapınakta fotoğraf çekmek de yasaktır. Tapınak, Zengin bir meditasyon deneyimi yaşamak, Hindu dini ve mimarisi hakkında bilgi almak isteyenler için JaffnaBölgesi'nde bulunan en büyük ibadet yeri olup, giriş için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmektedir.

 

Casuarina Beach (Casuarina Plajı)

Jaffna şehrine yaklaşık 18 kilometrelik uzaklıkta bulunan plaj, Hint okyanusunun masmavi rengi ve bembeyaz kumuyla adeta tropikal bir cennetin kapılarını aralıyor. Taze okyanus esintisi eşliğinde bir yandan kokteylinizi yudumlarken, bir yandan da palmiye ağaçlarının gölgesinde kitaplarınızı okuyabilirsiniz. Şehirden tutacağınız bir taksiyle ortalama 28 dakika gibi kısa bir sürede plaja ulaşabilirsiniz. Ayrıca plaj içerisinde içecek ve yiyecek temin edebileceğiniz küçük dükkanlar da bulunmakta. Erkekler ve kadınlar için kıyafet değiştirme kabinleri de mevcut. Ayrıca plajdaki tuvaletlerden de cüzi bir miktar karşılığında yaralanabilirsiniz. Yerli halkın, şehirler arası ziyaretçilerin ve turistlerin sıklıkla tercih ettiği, bölgedeki plajlardan en ünlüsü olan bu yere kişi başı giriş ücreti ise sadece 1 Türk lirasıdır. (20 Sri Lanka Rupisi) 

Jaffna Fort (Jaffna Kalesi)

Tarihin tüm işgallerine hatta kanlı sahnelerine de tanıklık eden bu kale, aslen Portekizliler tarafından yaptırılmış olup 1680 tarihinde Hollandalılar tarafından yenilenmiştir. Yakınlarındaki kilise de gerçekleşen sayısız mucizevi olay neticesinde zamanla kalenin ismi Meryem Ana Mucizeler Kalesi olarak anılmaya başlandı. 1658 yılında Hollandalılar tarafından ele geçirilen kale, 1795 yılında bölgeye İngilizlerin ayak basmasıyla İngiliz yönetimine geçmiş ve 1948 yılına kadar İngiliz garnizon kontrolü altında yönetilmiştir. Ülkedeki tek büyük askeri üs olan bu kale, askeri binaların kalenin etrafından çevrelenmesi sebebiyle garnizon ilan edilmiştir. Sri Lanka iç savaşıyla birlikte birkaç kez kaleyi işgal girişimi vuku bulmuş ve bu işgal girişimleri sırasında kalenin belli bölümleri tahrip olmuştur. 95 yılında yaklaşık 50 gün süren bir kuşatma sonrasında büyük hasar alan kale, halkın evleri yeniden inşa çalışmasına başlamasıyla tahribatın boyutu git gide artmıştır. Günümüzde ise sınırlı bir erişime sahip olan müze formundaki bu kale için restore çalışmaları yapılmaktadır. Kale içerisinde; Kral ve Kraliçenin Evi, Kruys Kilisesi, Garnizon Geçit Töreni, Polis mahallesi ve Portekiz döneminden kalma birkaç bina bulunmaktadır. Jaffna şehir merkezinden yürüyerek yaklaşık 11 dakikada ulaşabileceğiniz bu kaleye herhangi bir giriş ücreti talep edilmemektedir.

Nainativu Nagapooshani Amman Temple (Nainatheevu Nagapooshani Amman Tapınağı)

Günde 1000 kadar ziyaretçiyi ağırlayan bu tapınak, Hindular tarafından oldukça önemli olan bir diğer mabet yeridir. 16 hac bölgesinden biri kabul edilen Nainativu adasında konumlanmış bu tapınağa, şehri üzerinden ortalama 25 dakika süren feribot seferleriyle ulaşım sağlayabilirsiniz. Palkboğazı ortasında bulunan bu mabet, Hindu kültüründe tanrıça olarak kabul edilen "Naga Pooshani" için inşa edilmiş ve adını ondan almıştır. Özellikle doğumun ve sağlığın tanrıçası olarak kabul edilen Naga Pooshani’ye her yıl binlerce yeni doğum yapmış kadın dua için ziyaret etmektedir. Hindu kıyafet yönergeleri bu tapınak için de geçerlidir. Tapınağa çıplak ayakla, erkekler için bel hizasını geçmeyecek bir giysiyle, kadınlar için ise diz kapağının altında bir etekle girilmesi şartı vardır. Yine pek çok Hindu tapınaklarında olduğu gibi bu mabette de şapka giyilmesi ve fotoğraf çekilmesi yasaktır.  İçerisinde onlarca Hindu heykeli bulunan ve çevresinde küçük hediyelik dükkanlarla çevrili bu tapınak, haziran ve temmuz ayları arası 12 günlük “Mahostavam” (Thiruvizha festivali) adı verilen bir festivalle dünyanın dört bir yanından gelen Hindu rahipleri ağırlamaktadır. Ayrıca tapınakta her gün ücretsiz olarak öğle yemeği de servis edilmektedir. Tapınağa giriş ücretsizdir. Tapınağı ziyaret etmek isteyen yaşlı ve çocuklu aileler için feribotların oldukça kalabalık ve sıcak olduğunu hatırlamakta yarar var. Bu yüzden yüksek tansiyon hastalarının ya da küçük çocuklu ailelerin bölgeyi ziyaret için daha tenha saatleri kollamalarında yarar var.

Neduntheevu Delft Island (Neduntheevu Delft Adası)

Yerel dilde Neduntheevu olarak adlandırılmış ada, Hollandalılar tarafından Delft adası olarak anılmaktadır. 8 kilometre uzunluktaki bir alanda konumlanmış adanın iklim tipi yarı tropikal olup, yer yer kurak bir bitki örtüsüne de sahiptir. Palmyra Palms (Palmyra avuç içi) adında bolca ağaç türüne sahip olan adada, çoğunluklu olarak Tamil halkı yaşamaktadır. Ayrıca adanın batı şeridinde, CholaHanedanlığı tarafından yaptırılan 1000 yıllık bir tapınağın ve bölgeye ayak basan Hollandalıların sömürge kalelerinin kalıntıları bulunmaktadır. Sri Lanka İç Savaşı sırasında 2008 yılında adanın kıyıları, yerel güçler tarafından yapılan bir deniz savaşına da şahit oldu. Adada Hollanda zamanında yerleştirilen çok sayıda midilli bulunmaktadır. Bölgede çok fazla restoran ve yemek yerleri seçeneği bulunmadığından, ziyaret öncesi yanınıza atıştırmalık almanızı tavsiye ederiz. Bölgeye ulaşmak için öncelikle Pungudutivu adasındaki Kurikadduwanİskelesi'nden kalkan feribotlara binmeniz gerekiyor. Şehir merkezinden araçla yaklaşık yarım saate PungudutivuAdası'na ulaşmanız mümkün. Buradan yapacağınız feribot yolculuğu ise 20 dakika gibi kısa bir sürede sizi adaya ulaştırır.

Keerimalai Hot springs

Aile boyu eşsiz bir deneyim yaşamak isteyenler için okyanus sınırındaki bu tatlı su havuzu, bölgedeki en iyi alternatiflerden biri. Tarihsel olarak da büyük bir öneme sahip olan bu kaplıcalar, ibadet yapmak isteyenler tarafından Shivan Tapınağı, Naguleswaram'a gitmeden önce arındıkları yerdir. Yani Hindu halkı için bu kaplıcalar, bir eğlence yerinden çok aslında bir kutsal oluşumdur. Havuzda kadın ve erkek için ayrı giriş yerleri ve banyolar oluşturulmuştur. Ayrıca havuzda sandalet giymeniz ve şampuan kullanmanız yasaktır. Dolunayın ilk zamanlarında havuzdaki su okyanus suyuyla karışarak tuzlu suya dönüşmektedir. Diğer günlerde ise istikrarlı bir şekilde su tatlıdır. Bu kaplıcaya giriş için herhangi bir ücret ödemenize gerek yok. Ancak tesisteki duşlar için (30 rupi) 1 Türk Lirası gibi bir ücret talep ediliyor.

Bu ada şehrine özgü, mutlaka gitmeniz gereken diğer yerler:

 • Nagadeepa Rajamaha Vihara,

 • Elephant Pass,

 • Dambakola Patuna Sangamitta Temple,

 • Nagadipa Purana Vihara,

 • Kayts Causeway,

 • Jaffna Public Library,

 • Maruthanamadam Anjaneyar Temple,

 • Thalaiyadi Beach,

 • Jaffna Archaeological Museum (Jaffna Archaeological Müzesi)

 

Jaffna (Sri Lanka) Nerede Kalınır?

Jetwing Jaffna

Merkeze yalnızca 500 metre uzaklıkta bulunan bu tesis, mimari açıdan da göz doldurucu bir zevkte hizmet vermektedir. Jafna halk kütüphanesine 400 metrelik bir yürüme mesafesi ve ünlü Jaffna kalesine 1 kilometrelik uzaklıkta bulunan tesis son derece lüks bir hizmet anlaşıyışına sahip. 24 saat açık resepsiyonu, ücretsiz wifi erişim sistemleri, oda servisleri ve daha pek çoklarıyla her yıl konforuna düşkün binlerce seyahat severleri ağırlamaktadır. Booking.com’dan 8,6’lık oldukça yüksek puanlamasıyla, müşteri memnuniyetinden de tesis tam puan almıştır. Her odada klima, televizyon sistemleri, çalışma masaları ve özel duş kabinleri bulunuyor. Ayrıca tesisin en üstte bulunan büyük terası, güneşin keyfini doyasıya çıkarmak isteyenler için mükemmel bir olanak. Birçok hizmeti bir arada ve en çok rezervasyon yapılan otellerin başında gelen bu tesisin kişi başı gecelik konaklama ücreti ise, 368 ile 610 Türk Lirası arasında değişiyor.

The Valampuri

Lüks seçenekleri ile hizmet veren, Jaffna kentinin bir diğer gözbebeği ise The Valampuri Otel'dir. Otelde tesise ait açık yüzme havuzu bulunmaktadır. Ayrıca yapı, Jaffna Kalesi'ne 2,1 kilometre ve Nallur Kandaswamy Tapınağı'na 2,3 kilometre uzaklıktadır. Özellikle genç çiftler arasında gözde olan bu tesisin bünyesinde özel banyolar ve duşa kabin sistemlerinin yanı sıra, düz ekran televizyon ve çalışma masaları da bulunur. İsteğe bağlı olarak biraz daha fazla ücret ödeyerek bahçe manzaralı odalardan tutabilirsiniz. Standart ve lüks oda seçenekleri bulunan tesisin gecelik fiyatı ise 216 ile 400 Türk lirası arasındadır. 

North Gate by Jetwing

Tam olarak bir otel formunda dizayn edilmiş bu tesis, açık yüzme havuzu ve bar/restoranlarıyla dört dörtlük bir hizmet sunmaktadır. 4 yıldızlı konaklama birimleri içerisinde yer alan otelin kendine özel oldukça geniş bir restoranı da bulunmaktadır. Özellikle boğazına düşkün olanlar için cezbedici bir seçenek olarak tercih sebeplerinin başında geliyor. Booking.com’dan aldığı 8,8’lik yüksek puan ortalamasıyla tesis, ziyaretçiler tarafından onlarca olumlu yorum almıştır. Jaffna Halk Kütüphanesine 1,2 kilometre, Jaffna Kalesine ise 1,7 kilometre uzaklıkta bulunan bu tesisin kişi başı ücreti ise 216 Türk Lirasından başlamaktadır.

Seyahat severlerin tercihlerinin başında gelen ve en olumlu yorumları almış diğer tesisler ise:

 • Jaffna Heritage Hotel,

 • Fox Jaffna By Fox Resorts,

 • The Thinnai,

 • Green Grass Hotel,

 • Allai Samudra Beach Resort,

 • Asr Oteldir.

Jaffna (Sri Lanka) Vize Politikası

Umuma Mahsus, Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport sahipleri vizeye tabi olup, 30 güne kadarki turistik seyahatlerinde vizelerini www.eta.gov.lk internet adresinden veya ülke girişindeki sınır kapılarından alabilmektedirler. Kısaca Sri Lanka vize isteyen ancak vize alımı sırasında herhangi bir zorluk çıkarmayan ülkelerden biridir.

Jaffna (Sri Lanka) Hakkında Diğer Bilgiler

Dil: Seylanca, Tamilce ve İngilizcedir. 

Para birimi: Sri Lanka Rupisi

Telefon Kodu: +94

Ulusal gün: Sri Lanka, 4 Şubat 1948'de İngiliz yönetiminden bağımsızlığını kazandı. Bu zafer ülkenin dört bir yanında danslar, geçit törenleri ve kültürel gösterilerle, her yıl 4 Şubat tarihinde kutlanmaktadır.

Sıcaklık: Bölgede ortalama sıcaklık yıl boyu yaklaşık 27,7 derece civarındadır. Bölgede yazları çok yağış alırken, kışları az yağışlı geçmektedir. En fazla yağış miktarının görüldüğü aylar ekim ve kasım aylarıdır. Yılın en düşük sıcaklığı ocak, en yüksek sıcaklığı ise mart ve nisan aylarında görülmektedir. 

Saat dilimi: GMT+5:30 (Hindistan Standart Saati) Sri Lanka İstanbul'un 2 saat ve 30 dakika ötesinde bulunmaktadır.

Jaffna ile İlgili

Jaffna Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type D / 250V / 5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 25oC
  • Şub 26oC
  • Mar 28oC
  • Nis 29oC
  • May 29oC
  • Haz 28oC
  • Tem 28oC
  • Agu 28oC
  • Eyl 28oC
  • Eki 27oC
  • Kas 25oC
  • Ara 24oC

Kısa Kısa