Java Hakkında Bilinmesi Gerekenler


indonesiawanderer.com

17.508 adadan oluşan ve Asya kıtasının güneydoğu kanadı ile Hindistan ve Avustralya kara parçaları arasında yer alan Endonezya Cumhuriyeti’nin beşinci büyük adası olan Java (Cava), başkent Jakarta’yı (Cakarta) da içinde bulunduran 127.569 kilometrekarelik yüzölçümüne sahiptir. Endonezya’nın %65’ine denk gelen 130 milyonluk nüfusa sahip olan Java, dünyanın en kalabalık adası olarak anılmaktadır. Sınırlarında 9 şehir yer alan Java’da çoğunlukla Javalılar yaşarken Sunadalılar ve %22 oranında Madurese halkı görülmektedir. Adada çoğunlukla Java dili konuşulmaktadır.
Çoğu hâlâ aktif olan 121 adet volkanik dağı, büyük milli parkları, yağmur ormanları, uzun plajları, çılgın gece hayatı ve yöresel ilginçlikleriyle çok turist çeker. Tüm bu sebepler sayesinde şimdilerde olduğu gibi, tarih boyunca da Endonezya’nın hem ekonomik hem de politik açıdan merkez üssü olmuştur.
Adanın tarihine dair bulunan fosil kalıntılarının 1.7 milyon yıllık oluşu, köklü bir tarihe sahip olduğunun kanıtı. 4. Ve 7. yüzyıllarda Taruma ve Sunda krallıklarının hakim olduğu Java’nın ilk büyük hakimi ise 8. yüzyılda Medang Krallığı oldu. Zaman içinde Hinduizm ve Budizm gibi dinlerin görüldüğü Java’da 16. yüzyıldan beri İslam dinine inanılıyor.