Java Hakkında Bilinmesi Gerekenler


indonesiawanderer.com

17.508 adadan oluşan ve Asya kıtasının güneydoğu kanadı ile Hindistan ve Avustralya kara parçaları arasında yer alan Endonezya Cumhuriyeti’nin beşinci büyük adası olan Java (Cava), başkent Jakarta’yı (Cakarta) da içinde bulunduran 127.569 kilometrekarelik yüzölçümüne sahiptir. Endonezya’nın %65’ine denk gelen 130 milyonluk nüfusa sahip olan Java, dünyanın en kalabalık adası olarak anılmaktadır. Sınırlarında 9 şehir yer alan Java’da çoğunlukla Javalılar yaşarken Sunadalılar ve %22 oranında Madurese halkı görülmektedir. Adada çoğunlukla Java dili konuşulmaktadır.
Çoğu hâlâ aktif olan 121 adet volkanik dağı, büyük milli parkları, yağmur ormanları, uzun plajları, çılgın gece hayatı ve yöresel ilginçlikleriyle çok turist çeker. Tüm bu sebepler sayesinde şimdilerde olduğu gibi, tarih boyunca da Endonezya’nın hem ekonomik hem de politik açıdan merkez üssü olmuştur.
Adanın tarihine dair bulunan fosil kalıntılarının 1.7 milyon yıllık oluşu, köklü bir tarihe sahip olduğunun kanıtı. 4. Ve 7. yüzyıllarda Taruma ve Sunda krallıklarının hakim olduğu Java’nın ilk büyük hakimi ise 8. yüzyılda Medang Krallığı oldu. Zaman içinde Hinduizm ve Budizm gibi dinlerin görüldüğü Java’da 16. yüzyıldan beri İslam dinine inanılıyor.
 

Java ile İlgili

Java nerededir?

Java Adası, 17.508 adadan oluşan ve Asya kıtasının güneydoğu kanadı ile Hindistan ve Avustralya kara parçaları arasında yer alan Endonezya Cumhuriyeti’nin beşinci büyük adasıdır. Kuzeyinde Java Denizi’nin yer aldığı adanın batısında Sunda Boğazı, güneyinde Hint Okyanusu ve doğusunda Bali ve Madura Boğazları yer almaktadır. Başkent Jakarta’yı da içinde bulunduran, 127.569 kilometrekarelik yüzölçümüne sahiptir.

Java’ya Nasıl Gidilir?

Endonezya’da uluslararası uçuşlar için sıkça kullanılan havaalanları Jakarta’daki Soekarno-Hatta ve Bali’deki Ngurah Rai’dir. Java’ya gitmek için ise sınırlarında yer alan Soekarno-Hatta Uluslararası Havaalanı’nı tercih etmek gerekir. Java'ya Türkiye'den aktarmalı ya da direkt olarak uçabilirsiniz.

Java’ya Ne Zaman Gidilir?

Her ne kadar Endonezya tropikal iklim görülse de, durum adalara indirgendiğinde farklılıklar göze çarpar. Java adasında sıcaklık yıl boyu 10 ila 34 derece arasında değişmektedir. Adanın kuzey kısımları daha sıcak ve kuruyken, güney kısımlarının daha serin olduğu görülür. Yağışlar Kasım ve Nisan ayları arasında artar. Ancak tropikal iklimin etkisinden dolayı yaz aylarında bile beklenmedik yağışlar görülebilir.

Java’da Nerede Kalmalı?

9 şehirden oluşan Java adasında turistler daha çok başkent Jakarta’da kalmayı tercih eder. Şehir merkezindeki Jakarta Pusat semtinde lüks oteller yer alır. Jakarta’nın en lüks mağazalarının, gece kulüplerinin ve ultra lüks otellerinin bulunduğu bölge ise Jakarta Selatan’dır. Eğer deniz manzaralı bir otel seçecekseniz şehrin kuzeyinde yer alan Jakarta Utara tercihiniz olmalı.
Jakarta Barat isimli şehrin batı bölümü Chinatown (Çin Mahallesi) olarak bilinir. Bu bölgede müzeler, alışveriş merkezleri, eğlence mekânları ve şehrin Eski Şehir olarak anılan alanı bulunmaktadır. Kültür ve sanatın da kalbinin attığı alanda hem lüks hem de orta bütçeli otel, butik otel ve pansiyonlar mevcuttur. Jakata’nın en uygun bütçeli otelleriyse şehir merkezinin biraz dışındaki Jakarta Timur ya da şehre daha yakın olan Jalan Jaksa Caddesi’ndedir.

Java’da Gezilecek Yerler

Java hem bir ada hem de tropikal iklime ve bitki örtüsüne sahip olduğundan daha çok doğal güzellikleri, parkları ile öne çıkarken geçmişinde farklı din ve kültürlere ev sahipliği yaptığından tarihi yapıları da oldukça fazladır.

Java gezilecek yerler:

Borobudur Tapınağı

Java adasının merkezindeki Magelang şehrinde bulunan, 9. yüzyıldan kalma Borobudur Tapınağı’nı rahatça ziyaret etmek için açılış saati olan sabah 08.00’i tercih etmek gerek. Çünkü burası sadece turistik bir anıt değil. Yapıldığı günden bu yana dünyanın en büyük ve tek parça Budist tapınağı olma özelliğini koruduğundan yerel halk tarafından gün boyunca ziyaret ediliyor.


awesomeislands.com
 

Monas

Bağımsızlık anlamına gelen Merdeka Meydanı’nın ortasında tam 130 metre yükseklikteki Monas anıtı, ülkeyi yöneten eski diktatör Soeharto tarafından dikildi. Jakarta halkının bir kısmı bu anıtı istemezken bir kısmı da takdir etmektedir. Bu tartışmayı yaratansa, heykelin meydana konulduğu dönemde ülke çok fakirken ve açlık çekerken, heykelin büyük bir kısmının saf altından inşa edilmiş olması.


 wikimedia.org
 

Gereja Sion

Siyat Portekiz Kilisesi olarak da anılan Gereja Sion, 1965 yılında Portekiz koloni döneminde Jakarta’da inşa edilmiş. Dışarıdan bakıldığında çok sade görünse de, içerisi oldukça görkemlidir. Bronz avizeler, barok stilinde inşa edilmiş olan minber ve tarihi orijinal kilise orgu dikkat çeker.


bayuwinata.files.wordpress.com
 

Sunda Kelapa

Tarih boyunca Endonezya adaları arasında ticaret merkezi olarak anılan Sunda Kelapa, sahil kenarında vakit geçirerek tarihi gözlemlemek için iyi bir rota.


wikimedia.org
 

Prambanan Tapınağı

9. yüzyıldan kalma Hindu tapınağı olan Prambanan, UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı olarak korunuyor. Endonezya’nın en büyüğü olan, Güneydoğu Asya’nın da en büyük tapınakları arasında yer alan bu tarihi alan, 47 metrelik uzun mimari yapısıyla dikkat çekiyor.


inzumi.com
 

Bromo Dağı

Java adasının doğusunda bulunan ve hâlâ aktif olan volkanik dağlarından biri. Bromo Tengger Semeru Milli Parkı’nda bulunan bu volkanik dağa gitmek için turlara katılabilirsiniz. Yol boyunca bölgenin eşsiz doğasının güzelliklerine de şahit olacaksınız.


airpano.ru
 

Ujung Kulon Milli Parkı

Adanın güneybatısındaki Sunda kayalıklarında yer alan milli park, 1992 yılında UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı olarak ilan edildi. Yağmur ormanlarını da içerisinde barındıran alanda nesli tükenmekte olan tek boynuzlu gergedanları görebilirsiniz. Parka gitmek için Jakarta’dan iki saat uzaklıktaki Anyer’den turlara katılabilirsiniz.


straitstimes.com
 

Ragunan Hayvanat Bahçesi

Adada Komodo Ulusal Parkı’nda görülebilen Komodo ejderi ve Java kaplanını yakından görmek için vaktiniz olmayabilir. Alternatif olarak Jakarta’da 1864 yılında açılan Ragunan Hayvanat Bahçesi’ni ziyaret edebilirsiniz. 140 hektar büyüklüğündeki alanda ayrıca goriller, maymun türleri, rakunlar, kunduzlar, timsahlar ya da filler görülebilir.


cdn.c.photoshelter.com
 

Kepulauan Seribu

Türkçe’de Bin Adalar olarak geçen ve Java Denizi üzerinde Jakarta yakınlarında bulunan bu takımadaya Ancol Limanı’ndan kalkan teknelerle gitmek mümkün. İçerisindeki 110 adet ada, altın rengi kumsalları, doğası ve sakinliğiyle turistlerin ilgisini çekiyor.


liburankepulauseribu.com
 

Java gezilecek diğer yerler

Taman Impian Jaya Ancol, Kota Intan Köprüsü, Jakarta Tarih Müzesi, Taman Mini Indonesia Indah, Lapangan Banteng, Orkide Bahçesi, Istana Bogor, Bahari Müzesi, Jin De Yuan, Ulusal Müze, Affandi Müzesi, Sono-Budoyo Müzesi, Kareta Kraton Müzesi

Java gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.
 

Devamını Oku

Java Mutfağı


resepmasakankreatif.com

Hem Endonezya hem de Java adasında yerel lezzetlerin yanı sıra Çin, Japon, Kore, Thai, Fransız, Amerikan ve Orta Doğu mutfaklarından örnekler görülür. Ama tabii ki çevresindeki ülkelerin mutfaklarından etkiler yerel yemeklerinde de görülür. Pirinç, hindistancevizi sütü, mısır, Hint irmiği, deniz ürünleri, sarımsak, soğan, manyok, kök yumrular, fıstık yağı, fıstık sosu ve karanfil, zencefil, tarçın ve karabiber gibi ürünler Endonezya ve Java mutfağının vazgeçilmezleridir. Biftekli yumurtalı noodle çorbası ‘mie kocok’ ve biftekli, sebzeli ve limon otlu çorba ‘soto bandung’ popülerdir. ‘Karedok’ adı verilen ve taze fasulye, fasulye filizleri, salatalık ve baharatlarla hazırlanan salata çeşidi restoranlarda sıkça görülür. Koni şekli verilerek servis edilen pilavın çevresine sebze ve etler yerleştirilerek hazırlanan yemek ‘tumpeng’ de denenmeli. Bir diğer ünlü lezzet de ‘pepes’tir. Kırmızı et, tavuk ya da balığın baharat eklendikten sonra muz kabuğuna sarılarak ızgarada pişirilmesiyle servise hazır edilir. Tropikal ülkede meyve yemeden olmaz. Jackfruit, muz, mango, durian, rambutan ya da hindistancevizini market ya da sokak satıcılarında bulabilirsiniz.
 

Popüler restoranlar

Bakmi GM: Başkent Jakarta’da Mangga Dua Meydanı’ndaki Asya yemekleri yapan restoranda özellikle noodle tavsiye ediliyor.
 
Dapur Babah Elite: Jalan Veteran caddesindeki restoran öncelikle müze gibi yapılmış olan dekorasyonuyla dikkat çekiyor. Muz yaprağına sarılı pilavı ve yanında servis edilen 9 çeşit Java mezesini deneyebilirsiniz.
 
Toko Oen: Semerang ya da Malang’da bulunabilen ve ızgara ya da makarna çeşitleriyle hizmet veren bir restoran olsa da, mönüsünden en çok tavsiye edilen ürün dondurma oluyor.
 
Yoshinoya: Depok şehir meydanındaki restoran Uzak Doğu mutfağı sevenlerin favorisi.
 

Bahşiş

Endonezya restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama eğer iyi hizmet aldığınızı düşünüyorsanız 5.000 Endonezya Rupisi ya da hesabın %10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Java’da Alışveriş


asiawebdirect.com

Sadece yöresel ürünlerle değil, uygun fiyatlı kaliteli kıyafet ve elektronik ürün alışverişi için de ideal bir yer Java adası. Adanın batısındaki Bandung şehri, hem kaliteyi hem de pazarlığı sevenlerin tercihi. Özellikle tekstil alanında pek çok önemli tasarımcının outlet ürünlerini bulmanız mümkün. Hem de çok uygun fiyatlara olmasına rağmen satıcılar pazarlığa her zaman açık. Bandung’da ayrıca Braga bölgesinde yöresel el işçiliği örneklerini görebileceğiniz mağazalar mevcut.
Başkent Jakarta ise büyük alışveriş merkezleriyle göz dolduruyor. Bunlardan biri, şehrin batısında yer alan ve Endonezya’nın en büyük alışveriş merkezi olan Taman Anggrek. Bit pazarı meraklıların adresi de Jakarta olmalı. Menteng bölgesindeki ünlü bit pazarında aradığınız her şeyi bulabilirsiniz.
Özel hediyeler için tahtadan oyma bibloları, pirinçten hediyelik eşyaları ya da batik batik tekstil ürünleri seçilebilir.

Java Gece Hayatı

Her ne kadar Java adası, dünyanın en büyük Müslüman ülkelerinden birinde yer alsa da, bu durum gece hayatını pek etkilememiş. Büyük ve lüks oteller kendi bünyelerinde farklı eğlenceler sunarken, şehir merkezlerinde de aynı canlılıkta eğlenceler yer alıyor. Club müzik çalan kulüp ve diskoların yanı sıra içki içip sohbet ederken manzaranın tadını çıkarabileceğiniz mekanlar da mevcut.
Özellikle Jakarta’nın iddialı olduğu gece hayatı için başkent misafirleri şehrin güneyindeki Blok M olarak anılan bölgeyi tercih ediyor. Buradaki Palatehan 1 adlı sokakta sadece bar var desek yanlış olmaz. Eğer şehrin kuzeyine yakınsanız Kota bölgesindeki disko ve karaoke barlar ilginç deneyimler için ideal.

Java Festivaller


destinasian.com

 • Cakarta Mutfak Festivali (5-30 Kasım / Jakarta)
 • Java Caz Festivali (4-6 Mart / Jakarta)
 • Banyuwangyi Festivali (Ağustos-Eylül / Banyuwangyi)
 • Gerebeg Festivali 8Ocak-Nisan-Kasım / Yogyakarta)
 • Malang Kembali kutlaması: (Mayıs / Malang)
 • Kirab Pusaka (Mart-Mayıs / Solo)
 • Sekaten (Mayıs-Temmuz / Solo)
 • Borobudur Festivali (Haziran / Borobudur)
 • Sanat Festivali (Haziran / Yogyakarta)
 • JiFFest film festivali (Kasım-Aralık / Jakarta)
 • Batik Karnavalı (Haziran / Solo)
 • Jalan Saksa Sokak Festivali (Ağustos / Jakarta)
 • Endonezya Dans Festivali (Kasım / Jakarta)

Java Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl (1 Ocak)
 • Çin Yeni Yılı (8 Şubat)
 • Good Friday (Mart)
 • İşçi Bayramı (1-2 Mayıs)
 • Anneler Günü
 • Waisak Günü (Mayıs)
 • Endonezya Kurtuluş Günü (17 Ağustos)
 • Kurban Bayramı
 • Hz. Muhammed’in Doğum Günü (12 Aralık)
 • Noel (25 Aralık)

 
*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.
 

Java İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 118
Yangın: 113
Polis: 110

Java Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Endonezya’ya girmek için önceden vize almasına gerek yoktur. Ancak sınır kapısında 1 aylık vize verilmektedir. Bu durumlar için yanınızda varsa davetiye, seyahat sağlık sigortası, otel rezervasyonu ve uçak bileti evrakları bulundurulması tavsiye edilir.

Java Türk Konsolosluğu

Adres: Düğmeciler Mahallesi Düğmeciler Cad. No. 52, Eyüp-İstanbul.
Tel: 0212 674 86 86

Java Resmi Dili

Sınırlarında 9 şehir yer alan Java’da çoğunlukla Javalılar yaşarken Sunadalılar ve %22 oranında Madurese halkı görülmektedir. Adada çoğunlukla Java dili konuşulmaktadır. Adanın batı kısmında Sunda dili, doğu kısmındaysa Madura dili konuşulmaktadır.
 
Günaydın: Sugeng enjing
Hoşçakal: Kepanggih malih nggih
Lütfen: Monggo
Teşekkür ederim: Matur nuwun
Evet: Inggih / Iyo
Hayır: Mboten / Ora

Java Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 26.5oC
  • Şub 26.6oC
  • Mar 27oC
  • Nis 27.4oC
  • May 27.5oC
  • Haz 26.8oC
  • Tem 26.4oC
  • Agu 26.4oC
  • Eyl 27.2oC
  • Eki 27.5oC
  • Kas 27.5oC
  • Ara 27.1oC

Kısa Kısa

Nüfus: 130 milyon / Dil: Java dili / Para Birimi: Endonezya Rupisi (IDR) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 5 gün