Java’da Gezilecek Yerler

Java hem bir ada hem de tropikal iklime ve bitki örtüsüne sahip olduğundan daha çok doğal güzellikleri, parkları ile öne çıkarken geçmişinde farklı din ve kültürlere ev sahipliği yaptığından tarihi yapıları da oldukça fazladır.

Java gezilecek yerler:

Borobudur Tapınağı

Java adasının merkezindeki Magelang şehrinde bulunan, 9. yüzyıldan kalma Borobudur Tapınağı’nı rahatça ziyaret etmek için açılış saati olan sabah 08.00’i tercih etmek gerek. Çünkü burası sadece turistik bir anıt değil. Yapıldığı günden bu yana dünyanın en büyük ve tek parça Budist tapınağı olma özelliğini koruduğundan yerel halk tarafından gün boyunca ziyaret ediliyor.


awesomeislands.com
 

Monas

Bağımsızlık anlamına gelen Merdeka Meydanı’nın ortasında tam 130 metre yükseklikteki Monas anıtı, ülkeyi yöneten eski diktatör Soeharto tarafından dikildi. Jakarta halkının bir kısmı bu anıtı istemezken bir kısmı da takdir etmektedir. Bu tartışmayı yaratansa, heykelin meydana konulduğu dönemde ülke çok fakirken ve açlık çekerken, heykelin büyük bir kısmının saf altından inşa edilmiş olması.


 wikimedia.org
 

Gereja Sion

Siyat Portekiz Kilisesi olarak da anılan Gereja Sion, 1965 yılında Portekiz koloni döneminde Jakarta’da inşa edilmiş. Dışarıdan bakıldığında çok sade görünse de, içerisi oldukça görkemlidir. Bronz avizeler, barok stilinde inşa edilmiş olan minber ve tarihi orijinal kilise orgu dikkat çeker.


bayuwinata.files.wordpress.com
 

Sunda Kelapa

Tarih boyunca Endonezya adaları arasında ticaret merkezi olarak anılan Sunda Kelapa, sahil kenarında vakit geçirerek tarihi gözlemlemek için iyi bir rota.


wikimedia.org
 

Prambanan Tapınağı

9. yüzyıldan kalma Hindu tapınağı olan Prambanan, UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı olarak korunuyor. Endonezya’nın en büyüğü olan, Güneydoğu Asya’nın da en büyük tapınakları arasında yer alan bu tarihi alan, 47 metrelik uzun mimari yapısıyla dikkat çekiyor.


inzumi.com
 

Bromo Dağı

Java adasının doğusunda bulunan ve hâlâ aktif olan volkanik dağlarından biri. Bromo Tengger Semeru Milli Parkı’nda bulunan bu volkanik dağa gitmek için turlara katılabilirsiniz. Yol boyunca bölgenin eşsiz doğasının güzelliklerine de şahit olacaksınız.


airpano.ru
 

Ujung Kulon Milli Parkı

Adanın güneybatısındaki Sunda kayalıklarında yer alan milli park, 1992 yılında UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı olarak ilan edildi. Yağmur ormanlarını da içerisinde barındıran alanda nesli tükenmekte olan tek boynuzlu gergedanları görebilirsiniz. Parka gitmek için Jakarta’dan iki saat uzaklıktaki Anyer’den turlara katılabilirsiniz.


straitstimes.com
 

Ragunan Hayvanat Bahçesi

Adada Komodo Ulusal Parkı’nda görülebilen Komodo ejderi ve Java kaplanını yakından görmek için vaktiniz olmayabilir. Alternatif olarak Jakarta’da 1864 yılında açılan Ragunan Hayvanat Bahçesi’ni ziyaret edebilirsiniz. 140 hektar büyüklüğündeki alanda ayrıca goriller, maymun türleri, rakunlar, kunduzlar, timsahlar ya da filler görülebilir.


cdn.c.photoshelter.com
 

Kepulauan Seribu

Türkçe’de Bin Adalar olarak geçen ve Java Denizi üzerinde Jakarta yakınlarında bulunan bu takımadaya Ancol Limanı’ndan kalkan teknelerle gitmek mümkün. İçerisindeki 110 adet ada, altın rengi kumsalları, doğası ve sakinliğiyle turistlerin ilgisini çekiyor.


liburankepulauseribu.com
 

Java gezilecek diğer yerler

Taman Impian Jaya Ancol, Kota Intan Köprüsü, Jakarta Tarih Müzesi, Taman Mini Indonesia Indah, Lapangan Banteng, Orkide Bahçesi, Istana Bogor, Bahari Müzesi, Jin De Yuan, Ulusal Müze, Affandi Müzesi, Sono-Budoyo Müzesi, Kareta Kraton Müzesi

Java gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.