Juba Hakkında Bilinmesi Gerekenler

aerial_juba_south_sudan.jpg

Güney Sudan Cumhuriyeti’nin güneyinde yer alan başkent Juba, Nil Nehri’nin iki ana kolundan biri olan Beyaz Nil Nehri çevresinde kurulmuştur. Savaşlar atlatması, şehrin gelişimini engellemiş olsa da, her şeye rağmen kendini modernleştirmeye çalışan bir yerdir. 2016’da ilk kez yapılan film festivali ya da gece hayatı için sürekli açılan mekânlar bunun göstergesi niteliğindedir.

Juba 1922 yılında, İngiliz ordusuna malzeme sağlayan Yunan tüccarlar tarafından küçük bir kasaba olarak kurulmuştur. Sayıları iki bin kişiyi geçmeyen tüccarların, şehirde şimdilerde hâlâ görülen bazı alanlarda etkisi mevcuttur. Juba pazarı, Yunan Konutları, Hai Jalaba banliyösü, Ivory Bankası’nın güzel taş binası ya da Paradise Hotel binası bunlardan bazılarıdır.

Güney Sudan’ın 2011 yılında bağımsızlığını ilan etmesiyle başkent olan Juba, halen gelişmeye devam etmektedir. Bağımsızlığın ardından pek çok banka ya da özel şirketin Juba’da şube ya da merkez açması, şehre Kuzey Sudan’dan göç getirirken ekonomik anlamda gelişime de yol açmıştır.

Tanıtım videosu:https://www.youtube.com/watch?v=ijtLbTiAiFM