Google+

Arama formu

Yaounde Gezilecek Yerler

Afrika devletlerindeki tüm başkentler gibi Yaounde’de görülecek şeyler kısıtlıdır. Ancak şehir çoğu Afrika başkentine göre çok daha güvenlidir.

Yaounde Gezilecek Yerler

Yaounde’de görülmesi gereken diğer yerler

Yaounde şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz FIIAA Maison des loisirs et de la Culture, Villa Charlestine güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Vishi Tower Rest House at Ekoumdoum - Odza, Appart meublés Yaounde, Itondi - Maison d'hôtes. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz La villa des lys, Villa Charlestine, Tropical Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Centre d'Accueil Deo Gratias, Dream Home, Hôtel Bellevue tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Yaounde aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Presbiteryen Kilisesi, Marche du Mfoundi, Prefecture

Mvog-Betsi Hayvanat Bahçesi

Mvog-Betsi Hayvanat Bahçesi Yaoundé, Kamerun’da yer alır ve Fauna ve Ormanlar Bakanlığı (MINFOF), (eski adıyla Çevre ve Orman Bakanlığı (MINEF)) tarafından yönetilmektedir. Hayvanat bahçesinde geniş bir tür zenginliği vardır. Büyük kediler, sürüngenler ve avcı kuşlar gibi pek çok çeşit hayvan bulunmaktadır. Ape Action Africa isimli, maymun ve primatların korunması konusunda çalışan STK, hayvanat bahçesindeki primatların sorumluluğunu almıştır. Batı Afrikanın en iyi hayvanat bahçelerinden biri olan Mvog-Betsi, Cameroon Wildlife Aid Fund (www.cwaf.org) ortaklığında yönetilmektedir.

Mvog-Betsi Hayvanat Bahçesi

Kamerun Sanat Müzesi

Orijinal adı Musée d'Art Camerounais olan Kamerun Sanat Müzesi ülkenin tarihi, sanatı ve kültürü hakkında ziyaretçilere muhteşem bir giriş bilgisi sunuyor. Muhteşem koleksiyonda çanaklar, maskeler, rölyefler, ahşap işleri, bronzlar ve daha nicelerine yer veren müze, şehrin merkezinin kuzeyinde Mt. Febe semtinde, eski bir Benedikten manastırının binasında yer alıyor.

Müzenin koleksiyonunda yer alan en değerli parça “Great Maternal Figure” (Büyük Anaerk Figürü) ülkenin kuzey kesimlerindeki kazılarda çıkartılmış bir bronz heykel. Bu heykelin replikalarını şehirdeki tüm hediyelik eşya dükkanlarında bulabilirsiniz. Ama elbette orijinalini görmek Yaounde’ye gitmiş biri için kaçırılmaması gereken bir fırsat. Müzenin içinde kurulduğu manastır binası ve ona bağlı olan şapel (kilise) de ilgi çekici bir mimariye sahip.

Kamerun Sanat Müzesi

Notre Dame de Victoires Katedrali

Notre Dame de Victoires Katedrali, İngizlice adıyla Our Lady of Victories Cathedral, ya da Fransızca tam adıyla Cathédrale Notre-Dame-des-Victoires de Yaoundé, Roma Katolik Kilisesi’ne bağlı olan ve Yaounde Metropolitan Başdiyakozluğu’nun merkez katedrali olarak hizmet veren bir yapıdır. Şehrin tam merkezinde yer alan katedral, postane civarlarındaki konumu ile erişimi çok kolay bir yapıdır.

Muhteşem mimarisiyle ve çok sayıda sandalyeleriyle, 5000’den fazla kişiye bir arada ibadet imkanı sağlar. İç tasarımı haç şeklindedir. 50 yılı aşkın bir süredir aynı yerde bulunmasına rağmen inşaatı halen tam bitmemiştir Our Lady of Victories Katedrali’nin. Burası tüm başkentte en kaydedeğer yerlerden biridir ve 1955 yılında kutsanıp hizmete başlamıştır.

Notre Dame de Victoires Katedrali