Yaounde Hakkında Bilinmesi Gerekenler

202653870_d132bc8e53_b.jpg

Yaounde, Kamerun’un başkenti ve Douala şehrinden sonra en büyük ikinci şehridir. Yaounde, ülkenin merkezinde deniz seviyesinden 750 metre yükseklikte yer alır.

Tipik bir tropikal iklim bölgesi olan Yaounde’ye yılın her dönemi gidilebilir. Çünkü sıcaklıklarda çok fazla değişik görülmez. Ancak uzun dönem yağış alan bir şehirdir. Şubat-Kasım ayları arasında yağışlar görülür. Şehirde yıllık ortalama hava sıcaklığı 25 derecedir.

Ekonomisi tütün, süt ürünleri, bira, kil, cam ürünleri ve kereste endüstrisi ile gelişmiştir. Ayrıca kahve, kakao, kurutulmuş hindistancevizi, şeker kamışı ve kauçuk alanında bölgesel distribütördür. Şehir merkezi dışında yaşayan yerel halk ise tarım ve hayvancılıkla uğraşarak geçimini sağlamaktadır.

Şehir her ne kadar idari binalar ya da otellerle donatılmış olsa da, görülmeye değer pek çok güzelliği vardır. Kathedrali, ulusal müzeleri ya da anıtları bunlar arasındadır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=oiBcEh00uZE

Yaounde ile İlgili

Yaounde Nerededir?

Yaounde, Kamerun’un başkenti ve Douala şehrinden sonra en büyük ikinci şehridir. Kent ülkenin merkezinde deniz seviyesinden 750 metre yükseklikte yer alır.

Yaounde’ye Nasıl Gidilir?

Yaounde şehrinde bir havalimanı mevcuttur. Ancak uçuşlar çoğunlukla Douala’daki Uluslararası Douala Havalimanı üzerinden devam etmektedir. İstanbul’dan ise Douala şehrine direkt uçuş mevcuttur.

 Yaounde'ye Ne Zaman Gidilir?

Tipik bir tropikal iklim bölgesi olan Yaounde’ye yılın her dönemi gidilebilir. Çünkü sıcaklıklarda çok fazla değişik görülmez. Ancak uzun dönem yağış alan bir şehirdir. Şubat-Kasım ayları arasında yağışlar görülür. Şehirde yıllık ortalama hava sıcaklığı 25 derecede seyretmektedir.

Yaounde’de Nerede Kalmalı?

Yaounde şehrinde hosteller ve apartlar ya da yıldızlı oteller gibi farklı bütçelere uygun olacak şekilde pek çok otel seçeneği mevcuttur. Otellerde konaklamak çok hesaplı olmasa da konforu ve merkezi noktalara yakınlığı ile tercih edilebilir görünüyor. Hem şehir merkezinde hem de dışında konaklayabileceğiniz kentte düşük bütçeli bir tatil planı yaptıysanız hosteller tam size göre.

 Yaounde İçi Ulaşım

418870194_8d36592b71.jpg

Yaounde’de şehir içi ulaşım otobüslerle sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra yerel halk paylaşımlı taksileri de tercih etmektedir. Şehir, yürüyerek gezmek için de elverişlidir.

Yaounde Mutfağı

bigstock-Turkish-food-Menemen-in-copper-100658942.jpg

Ülke mutfağı yöresel farklar içerir. Ancak tüm ülke genelinde yaygın olan alışkanlık tek çeşitten oluşan ve büyük porsiyonlu akşam yemeği yemektir.

Yemeklerde en çok kullanılan malzemeler tropikal bir bitki olan cocoyam, mısır, manyok, darı, yabani muz, patates, pirinçtir ve genellikle hamura benzeyen “fufu”nun içine doldurulur. Bu şekilde oluşan ana yemekler yanında bir sos, bir çorba ya da yeşil bitkiler, öğütülmüş kuruyemişler, hurma yağı ve baharattan oluşan bir yahniyle servis edilir.

Et, tavuk ve balık popülerdir ama pahalıdır, dolayısıyla özel günlerde tüketilir. Ülke yemekleri genellikle acı ve tuzludur.

Bazı restoranlarda kızartılmış karınca ve çekirge gibi enteresan yemekler de mevcuttur. Eskiden bu tarz enteresan ürünlerin arasında yılan, şempanze, antilop ya da goril eti gibi şeyler de mevcuttu. Ancak 2003 yılında çıkarılan bir yasa ile bu ürünlerin servis edilmesi yasaklandı.

Popüler restoranlar

La Paillote, Le sintra, Istanbul, Le Foret Dense, Chez Wou, La Terrasse, Globus.

Bahşiş

Kamerun restoranlarının bazılarında hesabın %12-15 arasındaki oran faturaya eklenebilir. Eğer eklenmemişse siz kendi arzunuza göre %10-15 arasında bahşiş verebilirsiniz.

Yaounde’de Alışveriş

Yaounde, büyük alışveriş merkezlerinin bulunduğu şehirlerden değildir. Halen yerel üreticilerin tezgah kurduğu sokak pazarları vardır. Bu pazarlarda yöresel sebze ve meyvelerin yanı sıra yerlilerin ürettiği envai çeşit ahşap ürünü, yöresel desenli tekstil ürünlerini, sepetleri, duvar süslerini ya da mask ve davulları bulabilirsiniz.

Yaounde Gece Hayatı

Yaounde şehrinin gece hayatı pek hareketli ve gelişmiş değildir. Şehir merkezinde birkaç gece kulübü ve kumarhane mevcuttur. Pek çok turist, konakladığı otelin bar ya da lobisinde vakit geçirir.

Yaounde Festivaller

FATEJ / Gençler ve Çocuklar İçin Tiyatro Festivali (İki yılda bir Kasım ayında düzenlenir)

Yaounde Resmi Tatiller

Bağımsızlık Günü (1 Ocak)

Gençlik Günü (11 Şubat)

Kutsal Cuma*

Hz.İsa'nın Göğe Yükselişinin 40. Günü*

Ulusal Gün (20 Mayıs)

Ramazan Bayramı*

Kurban Bayramı*

Hz. Muhammed’in Doğum Günü*

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıla göre değişmektedir.

Yaounde İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 119

Yangın: 118

Polis: 113

Yaounde Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Yaounde’ye girmek için vize alması gerekmektedir. İstanbul’da fahri konsolosluk tarafından temsil edilen Kamerun’a gitmek için sarı humma aşısı yaptırmak zorunludur. Ayrıca seyahatiniz boyunca aşı kartınızı da yanınızda bulundurmalısınız.

Yaounde Türkiye Dış Temsilciliği

YAOUNDE BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Turkish Embassy Boulevard de L’URSS 1782 B. P. 35155 Bastos – Yaounde / Cameroon

Telefon: +237 222 20 67 75 -- +237 222 20 67 76 -- +237 222 20 67 77

Faks: +237 22 20 67 78

E-posta:[email protected]

Website:http://yaounde.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: KAMERUN CUMHURİYETİ, EKVATOR GİNESİ

Yaounde Para Birimi

Kamerun ülkesindeki Yaounde şehrinin para birimi Orta Afrika Frangı’dır. 1 TL yaklaşık 192 Frank’tır.

Yaounde Resmi Dili

Kamerun sınırları içinde bulunan Yaounde’nin resmi dili Fransızca ve İngilizce’dir. Ülke genelinde 230’dan fazla yerel dil de konuşulmaktadır.

Yaounde Saat Farkı

Yaounde (GMT +1) ile Türkiye (GMT +3) arasında 2 saatlik zaman farkı vardır. Türkiye’de saat 18.00 iken Yaounde’de 16.00’dır.

Yaounde Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 24oC
  • Şub 24oC
  • Mar 24oC
  • Nis 23oC
  • May 23oC
  • Haz 22oC
  • Tem 22oC
  • Agu 22oC
  • Eyl 22oC
  • Eki 22oC
  • Kas 23oC
  • Ara 23oC

Kısa Kısa

Nüfus: 2,440,462 / Dil: Fransızca ve İngilizce / Para Birimi: Orta Afrika Frangı (XAF) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün