Google+

Yaounde

Yaounde - : - / -
--℃
1 XAF=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon24℃
 • Şubweather-icon24℃
 • Marweather-icon24℃
 • Nisweather-icon23℃
 • Mayweather-icon23℃
 • Hazweather-icon22℃
 • Temweather-icon22℃
 • Ağuweather-icon22℃
 • Eylweather-icon22℃
 • Ekiweather-icon22℃
 • Kasweather-icon23℃
 • Araweather-icon23℃
Nüfus: 2,440,462 / Dil: Fransızca ve İngilizce / Para Birimi: Orta Afrika Frangı (XAF) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

202653870_d132bc8e53_b.jpg

Yaounde, Kamerun’un başkenti ve Douala şehrinden sonra en büyük ikinci şehridir. Yaounde, ülkenin merkezinde deniz seviyesinden 750 metre yükseklikte yer alır.

Tipik bir tropikal iklim bölgesi olan Yaounde’ye yılın her dönemi gidilebilir. Çünkü sıcaklıklarda çok fazla değişik görülmez. Ancak uzun dönem yağış alan bir şehirdir. Şubat-Kasım ayları arasında yağışlar görülür. Şehirde yıllık ortalama hava sıcaklığı 25 derecedir.

Ekonomisi tütün, süt ürünleri, bira, kil, cam ürünleri ve kereste endüstrisi ile gelişmiştir. Ayrıca kahve, kakao, kurutulmuş hindistancevizi, şeker kamışı ve kauçuk alanında bölgesel distribütördür. Şehir merkezi dışında yaşayan yerel halk ise tarım ve hayvancılıkla uğraşarak geçimini sağlamaktadır.

Şehir her ne kadar idari binalar ya da otellerle donatılmış olsa da, görülmeye değer pek çok güzelliği vardır. Kathedrali, ulusal müzeleri ya da anıtları bunlar arasındadır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=oiBcEh00uZE

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Afrika devletlerindeki tüm başkentler gibi Yaounde’de görülecek şeyler kısıtlıdır. Ancak şehir çoğu Afrika başkentine göre çok daha güvenlidir.

Yaounde’de görülmesi gereken diğer yerler

Presbiteryen Kilisesi, Marche du Mfoundi, Prefecture

Mvog-Betsi Hayvanat Bahçesi

518 Kas 2016Gezilecek Yerler

Mvog-Betsi Hayvanat Bahçesi Yaoundé, Kamerun’da yer alır ve Fauna ve Ormanlar Bakanlığı (MINFOF), (eski adıyla Çevre ve Orman Bakanlığı (MINEF)) tarafından yönetilmektedir. Hayvanat bahçesinde geniş bir tür zenginliği vardır. Büyük kediler, sürüngenler ve avcı kuşlar gibi pek çok çeşit hayvan bulunmaktadır. Ape Action Africa isimli, maymun ve primatların korunması konusunda çalışan STK, hayvanat bahçesindeki primatların sorumluluğunu almıştır. Batı Afrikanın en iyi hayvanat bahçelerinden biri olan Mvog-Betsi, Cameroon Wildlife Aid Fund (www.cwaf.org) ortaklığında yönetilmektedir.

Mvog-Betsi Hayvanat Bahçesi

-

Yaounde lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Chez Maryse, Mont Febe, Hotel Mansel. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Hilton Yaounde, Yaahot gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Hotel Merina, Jully Guest, Hotel Mirador otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Yaounde aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Kamerun Sanat Müzesi

718 Kas 2016Gezilecek Yerler

Orijinal adı Musée d'Art Camerounais olan Kamerun Sanat Müzesi ülkenin tarihi, sanatı ve kültürü hakkında ziyaretçilere muhteşem bir giriş bilgisi sunuyor. Muhteşem koleksiyonda çanaklar, maskeler, rölyefler, ahşap işleri, bronzlar ve daha nicelerine yer veren müze, şehrin merkezinin kuzeyinde Mt. Febe semtinde, eski bir Benedikten manastırının binasında yer alıyor.

Müzenin koleksiyonunda yer alan en değerli parça “Great Maternal Figure” (Büyük Anaerk Figürü) ülkenin kuzey kesimlerindeki kazılarda çıkartılmış bir bronz heykel. Bu heykelin replikalarını şehirdeki tüm hediyelik eşya dükkanlarında bulabilirsiniz. Ama elbette orijinalini görmek Yaounde’ye gitmiş biri için kaçırılmaması gereken bir fırsat. Müzenin içinde kurulduğu manastır binası ve ona bağlı olan şapel (kilise) de ilgi çekici bir mimariye sahip.

Kamerun Sanat Müzesi

-

Notre Dame de Victoires Katedrali

818 Kas 2016Gezilecek Yerler

Notre Dame de Victoires Katedrali, İngizlice adıyla Our Lady of Victories Cathedral, ya da Fransızca tam adıyla Cathédrale Notre-Dame-des-Victoires de Yaoundé, Roma Katolik Kilisesi’ne bağlı olan ve Yaounde Metropolitan Başdiyakozluğu’nun merkez katedrali olarak hizmet veren bir yapıdır. Şehrin tam merkezinde yer alan katedral, postane civarlarındaki konumu ile erişimi çok kolay bir yapıdır.

Muhteşem mimarisiyle ve çok sayıda sandalyeleriyle, 5000’den fazla kişiye bir arada ibadet imkanı sağlar. İç tasarımı haç şeklindedir. 50 yılı aşkın bir süredir aynı yerde bulunmasına rağmen inşaatı halen tam bitmemiştir Our Lady of Victories Katedrali’nin. Burası tüm başkentte en kaydedeğer yerlerden biridir ve 1955 yılında kutsanıp hizmete başlamıştır.

Notre Dame de Victoires Katedrali

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Yaounde, Kamerun’un başkenti ve Douala şehrinden sonra en büyük ikinci şehridir. Kent ülkenin merkezinde deniz seviyesinden 750 metre yükseklikte yer alır.

Geolocation

Tipik bir tropikal iklim bölgesi olan Yaounde’ye yılın her dönemi gidilebilir. Çünkü sıcaklıklarda çok fazla değişik görülmez. Ancak uzun dönem yağış alan bir şehirdir. Şubat-Kasım ayları arasında yağışlar görülür. Şehirde yıllık ortalama hava sıcaklığı 25 derecede seyretmektedir.

Yaounde şehrinde bir havalimanı mevcuttur. Ancak uçuşlar çoğunlukla Douala’daki Uluslararası Douala Havalimanı üzerinden devam etmektedir. İstanbul’dan ise Douala şehrine direkt uçuş mevcuttur.

Yaounde şehrinde hosteller ve apartlar ya da yıldızlı oteller gibi farklı bütçelere uygun olacak şekilde pek çok otel seçeneği mevcuttur. Otellerde konaklamak çok hesaplı olmasa da konforu ve merkezi noktalara yakınlığı ile tercih edilebilir görünüyor. Hem şehir merkezinde hem de dışında konaklayabileceğiniz kentte düşük bütçeli bir tatil planı yaptıysanız hosteller tam size göre.

418870194_8d36592b71.jpg

Yaounde’de şehir içi ulaşım otobüslerle sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra yerel halk paylaşımlı taksileri de tercih etmektedir. Şehir, yürüyerek gezmek için de elverişlidir.

bigstock-Turkish-food-Menemen-in-copper-100658942.jpg

Ülke mutfağı yöresel farklar içerir. Ancak tüm ülke genelinde yaygın olan alışkanlık tek çeşitten oluşan ve büyük porsiyonlu akşam yemeği yemektir.

Yemeklerde en çok kullanılan malzemeler tropikal bir bitki olan cocoyam, mısır, manyok, darı, yabani muz, patates, pirinçtir ve genellikle hamura benzeyen “fufu”nun içine doldurulur. Bu şekilde oluşan ana yemekler yanında bir sos, bir çorba ya da yeşil bitkiler, öğütülmüş kuruyemişler, hurma yağı ve baharattan oluşan bir yahniyle servis edilir.

Et, tavuk ve balık popülerdir ama pahalıdır, dolayısıyla özel günlerde tüketilir. Ülke yemekleri genellikle acı ve tuzludur.

Bazı restoranlarda kızartılmış karınca ve çekirge gibi enteresan yemekler de mevcuttur. Eskiden bu tarz enteresan ürünlerin arasında yılan, şempanze, antilop ya da goril eti gibi şeyler de mevcuttu. Ancak 2003 yılında çıkarılan bir yasa ile bu ürünlerin servis edilmesi yasaklandı.

Popüler restoranlar

La Paillote, Le sintra, Istanbul, Le Foret Dense, Chez Wou, La Terrasse, Globus.

Bahşiş

Kamerun restoranlarının bazılarında hesabın %12-15 arasındaki oran faturaya eklenebilir. Eğer eklenmemişse siz kendi arzunuza göre %10-15 arasında bahşiş verebilirsiniz.

Yaounde şehrinin gece hayatı pek hareketli ve gelişmiş değildir. Şehir merkezinde birkaç gece kulübü ve kumarhane mevcuttur. Pek çok turist, konakladığı otelin bar ya da lobisinde vakit geçirir.

FATEJ / Gençler ve Çocuklar İçin Tiyatro Festivali (İki yılda bir Kasım ayında düzenlenir)

Yaounde, büyük alışveriş merkezlerinin bulunduğu şehirlerden değildir. Halen yerel üreticilerin tezgah kurduğu sokak pazarları vardır. Bu pazarlarda yöresel sebze ve meyvelerin yanı sıra yerlilerin ürettiği envai çeşit ahşap ürünü, yöresel desenli tekstil ürünlerini, sepetleri, duvar süslerini ya da mask ve davulları bulabilirsiniz.

Yaounde (GMT +1) ile Türkiye (GMT +3) arasında 2 saatlik zaman farkı vardır. Türkiye’de saat 18.00 iken Yaounde’de 16.00’dır.

Kamerun ülkesindeki Yaounde şehrinin para birimi Orta Afrika Frangı’dır. 1 TL yaklaşık 192 Frank’tır.

Kamerun sınırları içinde bulunan Yaounde’nin resmi dili Fransızca ve İngilizce’dir. Ülke genelinde 230’dan fazla yerel dil de konuşulmaktadır.

YAOUNDE BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Turkish Embassy Boulevard de L’URSS 1782 B. P. 35155 Bastos – Yaounde / Cameroon

Telefon: +237 222 20 67 75 -- +237 222 20 67 76 -- +237 222 20 67 77

Faks: +237 22 20 67 78

E-posta: ambassade.yaounde@mfa.gov.tr

Website: http://yaounde.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: KAMERUN CUMHURİYETİ, EKVATOR GİNESİ

Bağımsızlık Günü (1 Ocak)

Gençlik Günü (11 Şubat)

Kutsal Cuma*

Hz.İsa'nın Göğe Yükselişinin 40. Günü*

Ulusal Gün (20 Mayıs)

Ramazan Bayramı*

Kurban Bayramı*

Hz. Muhammed’in Doğum Günü*

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 119

Yangın: 118

Polis: 113

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Yaounde’ye girmek için vize alması gerekmektedir. İstanbul’da fahri konsolosluk tarafından temsil edilen Kamerun’a gitmek için sarı humma aşısı yaptırmak zorunludur. Ayrıca seyahatiniz boyunca aşı kartınızı da yanınızda bulundurmalısınız.

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.

Resmi heyet mensubu olmayan Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabidir.

Resmi heyet mensubu olan Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri her 180 günlük dönem içerisinde ilk giriş tarihinden itibaren toplam kalış süresi 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaftır.