Ottawa Festivalleri

Çok sayışa festivalin gerçekleştiği Ottawa adeta festival başkentidir. Ottawa’da gerçekleştirilen fesstivalerin bazıları şunlardır:

Kış Festivali (Winterlude): Şubat ayında gerçekleştirilen bu festivalde Ottawalılar kış mevsimini kutlamaktadır. 1979’dan beri kutlanan festival her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Festival kapsamında kayak yarışları, kar topu savaşları, buzdan heykel yapma gibi eşitli etkinlikler gerçekleştirilmektedir.

Lale Festivali: Mayıs ayında düzenlenen Lale festivali Kanada’nın en büyük lale festivalidir. Festival boyunca 3 milyon lalenin sergilendiği etkinlik alanları ziyaretçilerine büyüleyici bir renk cümbüşü sunuyor.

Jazz Festivali: Haziran ayının ikinci haftası başlayıp temmuza kadar süren festival boyunca dünyanın dört bir yanında gelen müzisyenler tarafından eşsiz konserler veriliyor.

Kanada Günü: Kanada’nın ulusal günü olan ve Kanada Anayasası’nın kutlandığı etkinlik sadece Ottawa’da değil ülke çapında büyük bir coşkuyla kutlanmaktadır.

Noel Işıklandırması (Christmas Light Across Canada): Aralık ayı itibariyle Ottawa şehir merkezi rengarenk ışıklarla parlar. Noel’in ve yeni yılın habercisi olan aralık ayında şehrin simgesi haline gelen binalar, caddeler, mağazalar birbirinden gösterişli ışıklarla aydınlatılır ve ocak ayına kadar şehirde görsel şölen yaşanır.