Vancouver Şehir İçi Ulaşım

vancouver-2613994_960_720.jpg

Vancouver, Kanada’nın toplu taşıma araçlarını en rahat şekilde kullanabileceğiniz şehirlerden birisidir. Şehir içi ulaşımı kullanmak isteyen ziyaretçiler için taksi, tren, otobüs ve araba kiralama gibi farklı ulaşım seçenekleri bulunmaktadır. Vancouver’da otobüs ve metro sistemleri taksilerden çok daha ucuz bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Vancouver’da otobüs ağı oldukça gelişmiştir. Hem şehrin yakınına hem de şehrin dışında kalan yerlere otobüs ile rahatlıkla ve güvenle seyahat edebilirsiniz. Otobüs duraklarının merkezi ise Pasifik Merkez İstasyonu’dur. Sınırsız bir şekilde toplu taşıma araçlarını kullanmak isteyenlerin ödeyeceği bir günlük ücret 9 CAD’dır. Bu ücret öğrenciler için ise aylık 35 CAD’dır.

Vancouver’da toplu taşıma araçlarında Avrupa’ya göre daha farklı bir sistemin mevcut olduğu görülmektedir. Gideceğiniz bölgenin yakınlığına veya uzaklığına göre bilet almalısınız. Örneğin yakın yerlere gidecek olanlar Zone 1, orta mesafeli bölgeler için Zone 2, uzak bölgeler için ise Zone 3 bileti alınmalıdır. Aksi takdirde ciddi sorunlar yaşanabilir.

Vancouver Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmek isteyen ziyaretçiler tren seçeneğini de kullanabilir. Yaklaşık 30 dakika içerisinde şehir merkezine gidebileceğiniz tren, 24 saat hizmet vermektedir. Havalimanından şehir merkezine tren ile gitmek isteyenlerin ödemesi gereken tutar ise 7,5 CAD’dır. Bilet satın almadan toplu taşıma araçlarını kullananlar eğer kontrol sürecine denk gelirse 170 CAD ceza ödemek zorundadır. Bu sebeple tatiliniz boyunca toplu taşıma araçlarını kullanmak istiyorsanız sizlere tavsiyemiz tüm gün kullanabileceğiniz bilet satın almanızdır.

Vancouver’da taksiler ise toplu taşıma araçlarına göre oldukça yüksek fiyata sahiptir. Ücretleri gideceğiniz yere değişkenlik gösterse de havalimanından şehir merkezine gitmek için yaklaşık 35 CAD ödemeniz gerekmektedir. Ayrıca Amerika’da olduğu gibi taksilere herhangi bir bahşiş vermek durumu da söz konusu değildir.