Kraliyet Botanik Bahçesi – Peradeniya Parkı

Botanical_Garden_of_Peradeniya_03.jpg

Burası şehrin en yeşil alanlarından biridir aynı zamanda bir tabi koruma alanı ve doğal parktır. Park alanına giriş ücretli olup, giriş ücreti 1100 Sr. Dir. Peradeniya Parkı, şehir merkezinin batısında, 5 km. uzaklıktadır ve yılda 2 milyon kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Park alanı, 150 dönüm büyüklüktedir ve 4000’den fazla bitki türü bulunmaktadır.

İngiliz sömürge döneminde bahçenin görünümü değiştirilmiş olmasına rağmen, yine de bahçenin bir kısım özelliği, eski krallık dönemlerine kadar uzanmaktadır. Park alanında görebilecekleriniz arasında bulunanlar: Büyük Hint incir ağacı, orkide, ev, asma köprüler, yarasalar. Dünya üzerinde en geniş orkide çiçeği koleksiyonunun burada yetiştiği söyleniyor.

Ayrıca, II. Dünya Savaşı sırasında işgal yıllarında, müttefik kuvvetleri komutanının komuta merkezini burada inşa ettirdiği bilinmektedir. Kandy şehir merkezine bir saat uzaklıkta, Kegalle Bölgesi’nde ise bir fil bakım evi bulunmaktadır. Burası da şehrin ikinci doğal koruma alanıdır. Buraya bir taksi tutarak veya otobüs ile gidebilirsiniz. Bu kutsal alan çevresinde, yaşlı ve uysal filler serbestçe dolaşmaktadırlar. Özellikle, beslenme ve banyo yapmaları, ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.