Kinshasa Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kinshasa-.jpg

Kinshasa, Afrika kıtasında yer alan Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük şehridir. Demokratik Kongo Cumhuriyeti ile Kongo Cumhuriyeti arasındaki sınırı belirleyen Kongo Nehri kıyısında kuruludur. Ülkenin batısında yer alır. Bir zamanların bu küçük balıkçı kasabasının şimdilerde nüfusu 10 milyonun üzerindedir. Nüfusu Paris’i bile geçtiği için dünyanın en büyük frankofon şehridir.

Frauen-mit-Brot_02.jpg

Kinshasa, her ne kadar 2000’lerin başlarında Afrika’nın en tehlikeli şehirlerinden biri olarak anılsa da artık gelişen eğitim seviyesi, endüstrisi ve sosyal yaşamıyla bu etiketten kurtulmaya çalışıyor. Ama yine de pek çok ülke tarafından tehlikeli bölge olarak görülüyor. Artık farklı kültürel yapısı, eğlenceli akan sosyal hayatı ve gezilecek yerleriyle turistlerin ilgisini çekmektedir.

Tropikal iklimin hakim olduğu Kinshasa’da yıllık hava sıcaklığı ortalaması 25 derecedir. Mart ve Nisan ayları yılın en sıcak dönemleridir ve 26-27 derece sıcaklık yaşanır. Şehirde en düşük sıcaklık olan 22 derece ise Temmuz ayında görülür. Haziran-Ağustos ayları arasındaki dönem neredeyse yağışsız geçtiğinde şehri ziyaret etmek için iyi bir seçenek olacaktır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=K9pwQTEJDXs

Kinshasa ile İlgili

Kinshasa Nerededir?

Kinshasa, Afrika kıtasında yer alan Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük şehridir. Demokratik Kongo Cumhuriyeti ile Kongo Cumhuriyeti arasındaki sınırı belirleyen Kongo Nehri kıyısında kuruludur.Ülkenin batısında yer alır.

Kinshasa’ya Nasıl Gidilir?

Kinshasa’da uluslararası bir havalimanı mevcuttur. Türkiye’den haftanın beş günü direkt uçuşlar yapılmaktadır. Johannesburg, Kazablanka, Brüksel ya da Paris gibi şehirlerden de Kinshasa’ya direkt uçuşlar yapılmaktadır.

 Kinshasa'ya Ne Zaman Gidilir?

Tropikal iklimin hakim olduğu Kinshasa’da yıllık hava sıcaklığı ortalaması 25 derecedir. Mart ve Nisan ayları yılın en sıcak dönemleridir ve 26-27 derece sıcaklık yaşanır. Şehirde en düşük sıcaklık olan 22 derece ise Temmuz ayında görülür. Ekim-Mayıs arasındaki dönem yağışlıdır. En çok yağış Kasım ayında 236 mm olarak düşer. Haziran-Ağustos ayları arasındaki dönem ise neredeyse yağışsız geçer.

Kinshasa’da Nerede Kalmalı?

Kinshasa’da hosteller ve apartlar ya da yıldızlı oteller gibi farklı bütçelere uygun olacak şekilde pek çok otel seçeneği mevcuttur. Hem şehir merkezinde hem de dışında konaklayabilirsiniz. Özellikle Kongo Nehri kıyısında bulunan oteller en çok tercih edilen otellerdir. İç kısımlardaki konaklama tesislerine göre nispeten daha pahalı olan bu oteller, şehir içi ulaşımda rahat etmek isteyen ziyaretçiler için oldukça uygun.

Kinshasa Gezilecek Yerler

ABD Dışişleri Bölümü Kinshasa'yı 'gündüz saatlerinde nispeten güvenli' olarak tanımlıyor. Maalesef Kinshasa son derece tehlikeli bir şehir. En azından yeni başlayanlar için gezilmesi hiç kolay bir şehir değil. Otobüsler pek iyi durumda değil, taksiler de otobüs fonksiyonunda yani A noktasından B noktasına gidebilmek için iki veya daha fazla taksiye, kalabalık bir şekilde binmeniz gerekebilir.

Marce de Valeurs gibi çarşılar başlıca gezilecek yerler. Ama maalesef ki hırsızlık olayları o kadar yaygın ki tavsiye etmekte zorlanıyoruz. Tabii, Lac de Ma Valle'de Zongo Şelalesini ya da Lola Ya Bonobo'da Bonobo'ları görmek için şehirden ayrılabilirsiniz. Buralar şehre göre nispeten daha güvenli.

Kinshasa’da görülmesi gereken diğer yerler

Ma Vallee, Serpents du Congo, Kinshasa Universitesi Etnoğrafya Müzesi, Musee National de Kinshasa

Devamını Oku

 Kinshasa Şehir İçi Ulaşım

Kinshasa’daki otobüs hattı ve otobüsler ne yazık ki epey eski ve kötü durumda. Bunun dışında belli rotalarda çalışan ve taksi denilen ama bir nevi dolmuşluk yapan taksiler de mevcut. Tabii ki normal taksi kullanımı da Kinshasa’da mümkün.

Kinshasa Mutfağı

Demokratik Kongo Cumhuriyeti tarımın yaygın olduğu bir ülkedir. Mısır, patates, pirinç, manyok, muz, domates, kabak ve fasulye türleri hem çokça yetiştiriliyor hem de yemeklerde kendine her zaman yer buluyor.

İhracat açısından bakıldığındaysa kahve ve hurma yağı çok önemli bir yere sahip.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti mutfağında sebze, et ve balığın yanı sıra karbonhidratlı ürünler de sıkça kullanılıyor.

Manyoktan yapılan “chikwanga” ya da “kwanga”, muz yaprağında pişiriliyor.

Manyok unundan hazırlanan bir tür hamur olan “fufu”, fasulye ve pirinçle hazırlanan “loso na madesu”, manyok yapraklarının püre haline getirilerek pişirildiği “sombe” ve kurutulmuş balık türü olan “ndakala” ülke genelinde sıkça karşılaşacağınız yiyecekler arasındadır.

Popüler restoranlar

Super Aubaine, Restaurant Al-Dar, Extreme, Mami Wata, La Mandarine.

Bahşiş

Demokratik Kongo Cumhuriyeti restoranlarında hesabın %5-10’unu bahşiş olarak bırakabilirsiniz.

Kinshasa’da Alışveriş

Kinshasa’da ve tüm Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde mağazaların çoğu Pazartesi-Cumartesi günleri arasında 08.00-12.00 ve 15.00-18.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Afrika sanatına dair resimler, abanoz ağacından yapılan oymalar, el örgüsü sepetlet, tekstil ürünleri, yöresel desenli ve boncuklu takılar buradaki mağazalarda bulabileceğiniz özel ürünler arasında yer alıyor.

Kinshasa Gece Hayatı

Kinshasa’da hareketli bir gece hayatı olduğunu söylemek mümkündür. Bunun en belirgin görüldüğü yer Matonge’dir. Burada pek çok gece kulübü ve dans edilebilecek mekan mevcuttur.

Diskotek ve barlar içinse Bandal ve Bonmarche bölgelerine gidilebilir. Özellikle burada yaşayan halkın gitmeyi sevdiği lokal gece kulüplerine giderseniz ülkede nasıl dans edildiğini ve Kongo ritimlerini rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Gombe bölgesinde ise daha çok barlar mevcuttur. Bar L'Entr'Act ve Ibiza Bar’da caz dinleyip tropik meyvelerle hazırlanan özel kokteylleri deneyebilirsiniz.

Kinshasa Festivaller

Tiyatro Festivali (Mayıs)

Festival Tableau Noir, Ecran Blanc / Film festivali (Temmuz)

Rural Festivali (Ağustos)

Kitap Fuarı (Kasım)

Kinshasa Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Bağımsızlık Şehitleri Günü (4 Ocak)

Başkan Laurent Kabila Suikasti Anması (16 Ocak)

Başbakan Patrice Emery Lumumba Suikasti Anması (16-17 Ocak)

Eğitim Günü (30 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Özgürlük Günü (17 Mayıs)

Bağımsızlık Günü (30 Temmuz)

Aile Günü (1 Ağustos)

Noel (24-25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıla göre değişmektedir.

Kinshasa İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 118

Polis: 112

Kinshasa Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Kinshasa’ya girmek için vize alması gerekmektedir. Vize için istenen belgeleri tamamladıktan sonra İstanbul’da bulunan konsolosluğa telefon veya e-posta yoluyla başvurmanız gerekiyor. Kinshasa vizesi alabilmeniz için seyahatinizden en az 10 gün önce sarı humma aşısı olmanız gerekiyor.

Kinshasa Türkiye Dış Temsilciliği

KINSHASA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: 18 AVENUE PUMBU, B.P.7817 GOMBE KINSHASA REPUBLIQUE DEMOCRATIQUE DU CONGO
Telefon: Santral :( 00 243 81 )700 75 00
E-posta: [email protected]
Website: http://kinsasa.be.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Orta Afrika Cumhuriyeti.

Kinshasa Para Birimi

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde bulunan Kinshasa şehrinin para birimi Kongo Frangı’dır.

Kinshasa Resmi Dili

Demokratik Kongo Cumhuriyeti ülkesinde bulunan Kinshasa’nın resmi dili Fransızca’dır.

Ancak şehirde Kongo yerel dillerinden Kikongo, Lingala, Tshiluba ya da Swahili dillerini de konuşanlar mevcuttur.

Kinshasa Saat Farkı

Kinshasa (GMT +2) ile Türkiye (GMT +3) arasında 1 saatlik zaman farkı vardır. Türkiye’de saat 17.00 iken Kinshasa’da 16.00’dır.

Kinshasa Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 25oC
  • Şub 25oC
  • Mar 25oC
  • Nis 25oC
  • May 25oC
  • Haz 23oC
  • Tem 21oC
  • Agu 23oC
  • Eyl 24oC
  • Eki 25oC
  • Kas 25oC
  • Ara 25oC

Kısa Kısa

Nüfus: 10,125,000 / Dil: Fransızca / Para Birimi: Kongo Frankı (CDF) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün