Google+

Arama formu

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Kinshasa’ya girmek için vize alması...
Devamı oku
Tropikal iklimin hakim olduğu Kinshasa’da yıllık hava sıcaklığı...
Devamı oku
Kinshasa’da uluslararası bir havalimanı mevcuttur. Türkiye’den haftanın...
Devamı oku
Kinshasa’da hosteller ve apartlar ya da yıldızlı oteller gibi farklı...
Devamı oku
Kinshasa’daki otobüs hattı ve otobüsler ne yazık ki epey eski ve kötü...
Devamı oku
ABD Dışişleri Bölümü Kinshasa'yı 'gündüz saatlerinde nispeten güvenli'...
Devamı oku
Demokratik Kongo Cumhuriyeti tarımın yaygın olduğu bir ülkedir. Mısır,...
Devamı oku
Kinshasa’da hareketli bir gece hayatı olduğunu söylemek mümkündür. Bunun...
Devamı oku
Kinshasa’da ve tüm Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde mağazaların çoğu...
Devamı oku
Tiyatro Festivali (Mayıs) Festival Tableau Noir, Ecran Blanc / Film...
Devamı oku
Kinshasa, Afrika kıtasında yer alan Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Bağımsızlık Şehitleri Günü (4 Ocak) Başkan Laurent...
Devamı oku
Kinshasa, Afrika kıtasında yer alan Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin...
Devamı oku
Acil yardım: 112 Yangın: 118 Polis: 112
Devamı oku
Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde bulunan Kinshasa şehrinin para birimi...
Devamı oku
Demokratik Kongo Cumhuriyeti ülkesinde bulunan Kinshasa’nın resmi dili...
Devamı oku
Kinshasa (GMT +2) ile Türkiye (GMT +3) arasında 1 saatlik zaman farkı...
Devamı oku
KINSHASA BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: 18 AVENUE PUMBU, B.P.7817 GOMBE KINSHASA...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 CDF = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 25℃
Şub 25℃
Mar 25℃
Nis 25℃
May 25℃
Haz 23℃
Tem 21℃
Ağu 23℃
Eyl 24℃
Eki 25℃
Kas 25℃
Ara 25℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 10,125,000 / Dil: Fransızca / Para Birimi: Kongo Frankı (CDF) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün

Kinshasa Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kinshasa-.jpg

Kinshasa, Afrika kıtasında yer alan Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük şehridir. Demokratik Kongo Cumhuriyeti ile Kongo Cumhuriyeti arasındaki sınırı belirleyen Kongo Nehri kıyısında kuruludur. Ülkenin batısında yer alır. Bir zamanların bu küçük balıkçı kasabasının şimdilerde nüfusu 10 milyonun üzerindedir. Nüfusu Paris’i bile geçtiği için dünyanın en büyük frankofon şehridir.

Frauen-mit-Brot_02.jpg

Kinshasa, her ne kadar 2000’lerin başlarında Afrika’nın en tehlikeli şehirlerinden biri olarak anılsa da artık gelişen eğitim seviyesi, endüstrisi ve sosyal yaşamıyla bu etiketten kurtulmaya çalışıyor. Ama yine de pek çok ülke tarafından tehlikeli bölge olarak görülüyor. Artık farklı kültürel yapısı, eğlenceli akan sosyal hayatı ve gezilecek yerleriyle turistlerin ilgisini çekmektedir.

Tropikal iklimin hakim olduğu Kinshasa’da yıllık hava sıcaklığı ortalaması 25 derecedir. Mart ve Nisan ayları yılın en sıcak dönemleridir ve 26-27 derece sıcaklık yaşanır. Şehirde en düşük sıcaklık olan 22 derece ise Temmuz ayında görülür. Haziran-Ağustos ayları arasındaki dönem neredeyse yağışsız geçtiğinde şehri ziyaret etmek için iyi bir seçenek olacaktır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=K9pwQTEJDXs

Kinshasa Gezilecek Yerler

ABD Dışişleri Bölümü Kinshasa'yı 'gündüz saatlerinde nispeten güvenli' olarak tanımlıyor. Maalesef Kinshasa son derece tehlikeli bir şehir. En azından yeni başlayanlar için gezilmesi hiç kolay bir şehir değil. Otobüsler pek iyi durumda değil, taksiler de otobüs fonksiyonunda yani A noktasından B noktasına gidebilmek için iki veya daha fazla taksiye, kalabalık bir şekilde binmeniz gerekebilir.

Marce de Valeurs gibi çarşılar başlıca gezilecek yerler. Ama maalesef ki hırsızlık olayları o kadar yaygın ki tavsiye etmekte zorlanıyoruz. Tabii, Lac de Ma Valle'de Zongo Şelalesini ya da Lola Ya Bonobo'da Bonobo'ları görmek için şehirden ayrılabilirsiniz. Buralar şehre göre nispeten daha güvenli.

Kinshasa’da görülmesi gereken diğer yerler

Ma Vallee, Serpents du Congo, Kinshasa Universitesi Etnoğrafya Müzesi, Musee National de Kinshasa

Zongo Şelalesi

230 metreye ulaşan derinliği ile dünyanın en derin akarsuyu Kongo Nehri’dir. Angola sınırından başlayıp, Afrika’nın tam ortasında bir orak çizerek, iki kez Ekvator çizgisini kesiyor. Tropikal ağaçları, geçit vermez karanlık ormanlarını besleyip Atlas Okyanusu’na dökülüyor.

4700 kilometre uzunluğu ile dünyanın dokuzuncu, okyanusa saniyede taşıdığı 41 bin metreküp suyla üçüncü büyük nehir. Bu görkemli akarsu iki komşu başkenti birbirinden ayırıyor. Bu nehrin üzerinde bulunan Zongo Şelalesi, Kinshasa’nın 130 km dışarısındaki Bas-Congo bölgesinde yer alıyor. Bu şelale çevresini gezebilmeniz için pek çok safari turu düzenleniyor. Şelale o kadar güçlü akıyor ki, oluşturduğu köpükleri, bulutları, gökkuşaklarını görmek için gitmeye değer bir doğal güzellik Zongo Şelalesi.

Zongo Şelalesi

Lolo ya Bonobo

Doğal ve yaban yaşam açısından oldukça zengin bir ülke olan Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde, Afrika’nın en büyük yağmur ormanları ile UNESCO Dünya Doğal Mirası Listesi’nde de bulunan dört ulusal park ve bir doğal yaşam alanı yer almaktadır. Bunlardan bir tanesi de Bonobo Cenneti anlamına gelen Lolo ya Bonobo’dur.

Burası bir hayvan koruma ve rehabilitasyon bölgesi. Koruma altında bir maymun türü olan bonobolar bir haylı rekabetçi ve kavgacı hayvanlar. İnsan faktörünün de etkisiyle, yani avlanma, sayıları hızla düşmekte. Yaralanmış veya kolonisinden dışlanmış ya da annesiz kalmış yavru bonobolar burada rehabilite edilip doğaya salınıyorlar.

Bonobo, primatlar takımının büyük insansı maymunlar familyasına dahil şempanze cinsini oluşturan iki türden biridir ve yakın geçmişe dek daha çok "pigme şempanze" ya da "cüce şempanze" adları ile anılmıştır. Şempanze cinsinin diğer türü olan Pan troglodytes, iki türün daha iri yapılı olanıdır ve "şempanze" adı daha çok bu türü ifade etmek için kullanılır.

Lolo ya Bonobo

Bonobo, Belçika'daki Tervuren müzesinde bulunan ve genç bir şempanzeye ait olduğu düşünülen bir kafatası üzerinde çalışan ABD'li anatomi uzmanı Harold Coolidge tarafından 1928'de keşfedilmiştir. Bu tür, dik duruşu, anaerkil ve eşitlikçi toplum yapısı ve bu toplum içinde de cinsel etkinliğin belirgin rolü gibi özelliklerle dikkat çeker.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti sınırları içinde yaşayan cüce şempanzeler, diğer bir adıyla bonobolar, ana erkil toplum yapısına sahipler. Dişiler arasında örgütlenme genel şempanze türünde olduğundan farklı olarak baskın bir özellik göstermekte. Erkekler arasındaki işbirliğinin düzeyi dişilere nazaran oldukça düşük. Öyle ki dişi bireye bir erkek tarafından saldırı olur ise dişilerden oluşan bir grup, erkek saldırganı saf dışı etmekte hiç zorlanmıyor. Fakat erkek bireye yapılan bir saldırıya erkek şempanzeler tarafından topluca bir karşılık verildiği gözlenmemiş.

Lolo ya Bonobo-1

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Kinshasa Nerededir?

Kinshasa, Afrika kıtasında yer alan Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük şehridir. Demokratik Kongo Cumhuriyeti ile Kongo Cumhuriyeti arasındaki sınırı belirleyen Kongo Nehri kıyısında kuruludur.Ülkenin batısında yer alır.

 Kinshasa'ya Ne Zaman Gidilir?

Tropikal iklimin hakim olduğu Kinshasa’da yıllık hava sıcaklığı ortalaması 25 derecedir. Mart ve Nisan ayları yılın en sıcak dönemleridir ve 26-27 derece sıcaklık yaşanır. Şehirde en düşük sıcaklık olan 22 derece ise Temmuz ayında görülür. Ekim-Mayıs arasındaki dönem yağışlıdır. En çok yağış Kasım ayında 236 mm olarak düşer. Haziran-Ağustos ayları arasındaki dönem ise neredeyse yağışsız geçer.

Kinshasa’ya Nasıl Gidilir?

Kinshasa’da uluslararası bir havalimanı mevcuttur. Türkiye’den haftanın beş günü direkt uçuşlar yapılmaktadır. Johannesburg, Kazablanka, Brüksel ya da Paris gibi şehirlerden de Kinshasa’ya direkt uçuşlar yapılmaktadır.

Kinshasa şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Kinshasa’da Nerede Kalmalı?

Kinshasa’da hosteller ve apartlar ya da yıldızlı oteller gibi farklı bütçelere uygun olacak şekilde pek çok otel seçeneği mevcuttur. Hem şehir merkezinde hem de dışında konaklayabilirsiniz. Özellikle Kongo Nehri kıyısında bulunan oteller en çok tercih edilen otellerdir. İç kısımlardaki konaklama tesislerine göre nispeten daha pahalı olan bu oteller, şehir içi ulaşımda rahat etmek isteyen ziyaretçiler için oldukça uygun.

Kinshasa pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Kinshasa Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Kinshasa Otelleri
En Uygun Fiyatlı Kinshasa Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Kinshasa Otelleri
Kinshasa Ev Kiralama

 Kinshasa Şehir İçi Ulaşım

Kinshasa’daki otobüs hattı ve otobüsler ne yazık ki epey eski ve kötü durumda. Bunun dışında belli rotalarda çalışan ve taksi denilen ama bir nevi dolmuşluk yapan taksiler de mevcut. Tabii ki normal taksi kullanımı da Kinshasa’da mümkün.

Kinshasa Mutfağı

Demokratik Kongo Cumhuriyeti tarımın yaygın olduğu bir ülkedir. Mısır, patates, pirinç, manyok, muz, domates, kabak ve fasulye türleri hem çokça yetiştiriliyor hem de yemeklerde kendine her zaman yer buluyor.

İhracat açısından bakıldığındaysa kahve ve hurma yağı çok önemli bir yere sahip.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti mutfağında sebze, et ve balığın yanı sıra karbonhidratlı ürünler de sıkça kullanılıyor.

Manyoktan yapılan “chikwanga” ya da “kwanga”, muz yaprağında pişiriliyor.

Manyok unundan hazırlanan bir tür hamur olan “fufu”, fasulye ve pirinçle hazırlanan “loso na madesu”, manyok yapraklarının püre haline getirilerek pişirildiği “sombe” ve kurutulmuş balık türü olan “ndakala” ülke genelinde sıkça karşılaşacağınız yiyecekler arasındadır.

Popüler restoranlar

Super Aubaine, Restaurant Al-Dar, Extreme, Mami Wata, La Mandarine.

Bahşiş

Demokratik Kongo Cumhuriyeti restoranlarında hesabın %5-10’unu bahşiş olarak bırakabilirsiniz.

Kinshasa Gece Hayatı

Kinshasa’da hareketli bir gece hayatı olduğunu söylemek mümkündür. Bunun en belirgin görüldüğü yer Matonge’dir. Burada pek çok gece kulübü ve dans edilebilecek mekan mevcuttur.

Diskotek ve barlar içinse Bandal ve Bonmarche bölgelerine gidilebilir. Özellikle burada yaşayan halkın gitmeyi sevdiği lokal gece kulüplerine giderseniz ülkede nasıl dans edildiğini ve Kongo ritimlerini rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Gombe bölgesinde ise daha çok barlar mevcuttur. Bar L'Entr'Act ve Ibiza Bar’da caz dinleyip tropik meyvelerle hazırlanan özel kokteylleri deneyebilirsiniz.

Kinshasa Festivaller

Tiyatro Festivali (Mayıs)

Festival Tableau Noir, Ecran Blanc / Film festivali (Temmuz)

Rural Festivali (Ağustos)

Kitap Fuarı (Kasım)

Kinshasa’da Alışveriş

Kinshasa’da ve tüm Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde mağazaların çoğu Pazartesi-Cumartesi günleri arasında 08.00-12.00 ve 15.00-18.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Afrika sanatına dair resimler, abanoz ağacından yapılan oymalar, el örgüsü sepetlet, tekstil ürünleri, yöresel desenli ve boncuklu takılar buradaki mağazalarda bulabileceğiniz özel ürünler arasında yer alıyor.

Kinshasa Saat Farkı

Kinshasa (GMT +2) ile Türkiye (GMT +3) arasında 1 saatlik zaman farkı vardır. Türkiye’de saat 17.00 iken Kinshasa’da 16.00’dır.

Kinshasa Para Birimi

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde bulunan Kinshasa şehrinin para birimi Kongo Frangı’dır. 1 TL yaklaşık 322,50 Frank’tır.

Kinshasa Resmi Dili

Demokratik Kongo Cumhuriyeti ülkesinde bulunan Kinshasa’nın resmi dili Fransızca’dır.

Ancak şehirde Kongo yerel dillerinden Kikongo, Lingala, Tshiluba ya da Swahili dillerini de konuşanlar mevcuttur.

Kinshasa Türkiye Dış Temsilciliği

KINSHASA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: 18 AVENUE PUMBU, B.P.7817 GOMBE KINSHASA REPUBLIQUE DEMOCRATIQUE DU CONGO
Telefon: Santral :( 00 243 81 )700 75 00
E-posta: embassy.kinshasa@mfa.gov.tr
Website: http://kinsasa.be.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Orta Afrika Cumhuriyeti.

Kinshasa Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Bağımsızlık Şehitleri Günü (4 Ocak)

Başkan Laurent Kabila Suikasti Anması (16 Ocak)

Başbakan Patrice Emery Lumumba Suikasti Anması (16-17 Ocak)

Eğitim Günü (30 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Özgürlük Günü (17 Mayıs)

Bağımsızlık Günü (30 Temmuz)

Aile Günü (1 Ağustos)

Noel (24-25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıla göre değişmektedir.

Kinshasa İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 118

Polis: 112

Kinshasa Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Kinshasa’ya girmek için vize alması gerekmektedir. Vize için istenen belgeleri tamamladıktan sonra İstanbul’da bulunan konsolosluğa telefon veya e-posta yoluyla başvurmanız gerekiyor. Kinshasa vizesi alabilmeniz için seyahatinizden en az 10 gün önce sarı humma aşısı olmanız gerekiyor.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabidir.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti' ne seyahat etmek isteyen türüne bakılmaksızın tüm pasaport sahipleri, ülkeye giriş yapabilmeleri için Kongo Demokratik Cumhuriyeti vize başvurusunda bulunmalıdır.