İskandinavya'nın Kültür, Siyaset, Medya ve Ekonomi Merkezi: Stockholm

Yeni rotamız; İsveç'in başkenti Stockholm ve tüm detayları ile Kuzey'in Venedik'i...

Uçak biletimizi Türk Hava Yolları'ndan aldık.Yaklaşık 500 TL civarı fiyatı. Dilerseniz Pegasus'tan daha ekonomik olarak alabilirsiniz. Bazı dönemlerde gidiş -geliş 200 TL'ye bile bulabilirsiniz. İstanbul-Stockholm arası 3,5 saatlik bir yolculuk, koltuğum business'in bir arkası.

Uçak kalkış için hazırlanıyor ve yanımdaki diğer iki koltuk boş, tam oh be rahat rahat yayılırım derken 2 takım elbiseli geldi çöktü : ) Adamlar 10 dakika beni süzdü ve 50 tane soru; kimsin-nereye gidiyorsun-ne iş yapıyorsun-baban ne iş yapıyor gibi... Ya arkadaş sıkıntı bastı bana ve hocam hayırdır polis misiniz dedim bayıltana kadar soru? Ne iş? Kem küm derken evet polisiz dedi. Meğerse ön koltukta (business) Türkiye İçişleri Bakanı oturuyormuş ve bunlar da korumalarıymış. He tamam şimdi sıra bende dedim ve uçuşun kalan 2 saatlik süresince ben onları sorularla bayılttım : )  Neyse Stockholm Arlanda Havaalanı'na iniş yaptık.

Arlanda Havalimanı İsveç'in en büyük, İskandinav ülkelerinin 3. en büyük havalimanıdır. Scandinavian Airlines, Norwegian Air Shuttle, Novair gibi havayolu şirketleri için ana merkezdir. Dört terminali vardır.Terminal 2 ve 5 uluslararası uçuşlar için kullanılmaktadır. İç hat uçuşları ise Terminal 3 ve 4'ten yapılmaktadır. Duty free fena değil...

Havalimanı ile Stockholm merkezi arası 40 km ve yarım saate yakın gidiyorsun. Arlanda Havalanı'ndan Stockholm merkeze gitmek için 3 yöntem var; bunlar Swebus, Flygbussama ve Stockholm Express (hızlı tren). Bunlardan en uygunu  Swebus (30 dakika sürüyor). Flygbussama da aynı hizmeti veriyor ama biraz daha pahalı ancak daha sık zamanlarda hareket ediyor (30 dakika sürüyor). Stockholm Express ise kesinlikle değmez çünkü 10 dakika daha erken varmak için 2-3 kat para fazla veriyorsunuz (20 dakika sürüyor).

Swebus biletlerini, bavullarınızı aldıktan hemen sonra havalimanından çıkmadan otomatik makinelerden alabilirsiniz ki bileti otobüsten alma şansınız zaten yok. Gidiş – dönüş peşin alırsanız yaklaşık  toplam 20 €'ya mal oluyor. Bileti tek tek almaya kalkarsanız gidiş dönüş toplam 25 € 'ya geliyor. Bileti önceden Swebus’ın internet sitesinden alırsanız gidiş – dönüş 18 € tutuyor. Sitede Arlanda – Stockholm Cityterm’i seçmeniz ve Stockholm’e varış gününü seçmeniz lazım.

Ben bunların hiçbirini yapmıyorum çünkü bu rota akraba ziyareti olduğu için beni havalimanından gelip alıyorlar.

KONAKLAMA

Stockholm'de konaklama için birçok alternatif mevcut. Şehir truzim kenti olması sebebi ile birçok otel-hostel-apart bulunabilir. Stockholm'de Baltık Denizi kıyısı (slussen) denilen yerde genelde öğrencilerin kaldığı birçok gemi hosteller mevcut. Bunlardan önerim; Anedin hostel - Gustaf af Klin - The Red Boat hostel... Fiyatlar 50-60 €, 2 kişi... 

Dilerseniz şehirde daha class hotellerde de kalabilisiniz. Grand hotel-Radisson-Sheraton vb. fiyatlar 250 € civarı gecelik kişibaşı : ) Ama konum itibari ile Stockholm'un en iyi yerindeler. Özellikle Grand Hotel tam kral sarayının karşısında. Tabi ki ben bunların hiçbirinde kalmadım, eşimin abisi Stockholm'de yaşadığı için onların misafiriydim : )

ŞEHİR TURU

Stockholm, 13. yüzyıldan beri bir İskandinavya kültür, siyaset, medya ve ekonomi merkezidir. Kent, anakara dışında 14 ada ve Mälaren Gölü'nün denizle birleştiği kanala sahiptir. Stockholm takımadaları tarihî olarak ayrıca önemlidir. Kentin adalara ve kanallara yayılmış olması, ona Kuze'yin Venedik'i sıfatını kazandırmıştır. Şehir merkezi hep küçük küçük adacıklar ve köprülerle bağlantılı bir yer.

Stockholm; yapıları, parkları, tarihî merkezleri, yeşil alanları ve eğitim merkezleriyle oldukça ileri bir Avrupa şehridir. Euromonitor'e göre Stockholm yıllık 1,5 milyonun üzerindeki turist sayısıyla İskandinavya'da en çok ziyaretçi alan şehirdir. Son olarak kent, kendisiyle aynı adı taşıyan Stockholm ilinin yönetim merkezidir.

Şehir çok güzel düzenli,parkları,bisiklet yolları, yürüyüş yolları vs.insanların hayatını kolaylaştıracak ve mutlu olmaları,sosyal olmaları için her şey düşünülmüş... Yanlız şehir kuzeyde olması sebi ile hava genelde kapalı ve soğuk,yaz aylarında bile şiddetli yağmurun yağdığı bir şehir. Temmuz ayında burda bulunmama rağmen ceketle geziyordum. Fakat buranın halkı alışmış,adamlar kısa kollu ve şortla geziyor. Ben üşüyorum : ) Biraz güneş açsın hemen en yakın yeşillik alanda güneş yağını sürüp güneşleniyorlar. Halk güneşe hasret. Güzel ülkemizin turistler tarafından neden bukadar tercih edildiğini daha iyi anladım. Hem ucuz hem süper havası var.

Stockholm'de ulaşım ağı çok iyi taxi-otobüs-tren- bisiklet ne arasanız ve nereye gitmek isterseniz hepsi mevcut.Özellikle şehir merkezinde kalıyorsanız birçok seçenekten birisi ile neredeyse istediğiniz yere gidebilirsiniz. Aslında birçok müze ve gezilecek yer şehir merkezinde birbirlerinden yürüme mesafesi uzaklıkta.

Metro: Tunnelbana (T-Bana veya sadece T işareti ile de gösteriliyor) sisteminde tam 100 istasyon bulunmakta. Bu kadar küçük bir şehir için (hele bir de İstanbul’dan gidiyorsanız) oldukça fazla… Sabah saat 5 ile gece 1 arasında çalışan metroda üç renk kodu var; yeşil, mavi ve kırmızı.

Otobüs: Kırmızı ve mavi olmak üzere iki farklı otobüs var. Özellikle 47. hatta binerseniz şehir merkezindeki birçok önemli yere rahatlıkla ulaşabilirsiniz (Skansen, Vasa Museum, Gröna Lund Tivoli). Mavi hat 7-8 dakikada bir, kırmızı hat ise 10-15 dakikada bir hareket ediyor. Tüm otobüs duraklarında nezaman geleceğine dair dijital tabelalar var ve zaman şaşmıyor. Otobüs yolları ayrı olduğundan otobüsler tam zamanında yerinde oluyor.

Toplu taşımayı ne kadar sıklıkla kullanacağınıza bağlı olarak kart veya bilet seçeneklerinden birisini seçebilirsiniz. Stockholm’de kalacağınız gün sayısına göre 24 saat (115 SEK=12€), 72 saat (230 SEK=24€) ve 7 günlük (300 SEK=30€) Stockholm Travelcard seçeneklerinden birini alabilirsiniz. Sadece birkaç kullanacaksanız ise tek seferlik biletlerden de alabilirsiniz ve biletinizin süresi bitmeden istediğiniz kadar binebilirsiniz. Makinelerden ve 7eleven noktalarından alacağınız tek seferlik biletlerde kaç zone değiştireceğinize bağlı olarak farklı fiyatlar var; bir zone (36 SEK=4€), iki zone (54 SEK=6€) ve üç zone (72 SEK=7,5€) şeklinde.Fiyatlar ülkemize göre daha pahalı...

Bisiklet: Şehrin birçok yerinde bisiklet istasyonları'ndan günlük (10 SEK=1€) karşılığında bisiklet kiralayıp şehir içini turlayabilirsiniz. Daha sonra bisikleti isediğiniz bir başka istasyona bırakabilisiniz.Yerel halk genelde öyle yapıyor. Çünkü şehir merkezine araçla girmek ücretli. Her yerde bisiklet yolu var ve düz bir zeminde kurulu şehir.

STOCKHOLM'DE GEZİLECEK YERLER

Gamla Stan: Ortaçağ'dan kalma yerleşim yeri. Kentin sizleri hayretler içinde bırakacak yönleri suyla kaplı alanları ve özgün semtleridir. Stadsholmen Adası'nda bulunan Gamla Stan, kentin en eski bölümüdür. Burada, kentin benzersiz mimarilerini ve yapılarını bulacaksınız. Belediye Binası, dünyadaki en mükemmel yapılardandır. Bu yegane yapı, sanat hazineleri ve şölenleriyle bilinir.

Kungliga Slottet: Gamla Stan'da yer alan, dünyanın en büyük kraliyet kalesidir. 608 odayı bünyesinde barındıran bu kalenin yapımı 1750'lerde tamamlanmıştır.  

Sergel's Meydanı: Kentin kalbinde yer alan, ünlü bir halk parkıdır. 37 metre yüksekliğindeki camdan sütunu, beş gökdelen ve güneydeki Kulturhuset kültür merkezi, olağanüstüdür.  

Globe Arena: Globen'de yer alan ,dünyanın küre biçimindeki en büyük yapısıdır. Bu spor ve kültür arenası, 16.000 kişilik bir kapasiteye sahiptir.

Müzeler: Stockholm'de yüzden fazla müze bulunur. Ulusal Müzesi tablolar, el sanatları, çizimler, grafikler ve heykellerden oluşan çok zengin bir koleksiyona sahiptir. İsveç Doğa Tarihi Müzesi, doğa ve kentin tabii çevresiyle ilgili her şeyi öğrenmek için mükemmel bir yerdir. Vasa Müzesi, bir savaş gemisine ev sahipliği yapar.

Grona Lund: Djurgarden Adası'nda yer alan, Stockholm'un en ünlü cazibelerindendir. Bu eğlence parkı, Baltık Denizi üzerinde parıldayan muhteşem unsurlardan oluşan bir donanıma sahiptir.İçeride çeşitli eğlence araçları mevcutur.Hem büyükler için hemde küçükler için...Fiyatlar ise 06ve 65 yaş bedava.1kupon (20SEK=2€) Fakat istediğin kadar sınırsız makinalara binmek (310SEK=33€) civarı sınırsız çarpışan oto-balerin-tren vs.

Stad Huset: Stockholm Belediye Binası'nın karşıdan görünüşü. Dış cephesi kırmızı tuğlalarla kaplı Belediye Binası Stockholm'ün son yüzyıldaki en önemli mimari projesi. Nobel Ödülü Töreni de bu binadaki Mavi Salon'da yapılıyor. Stockholm Belediye Binası'nın kulesinin yüksekliği 106 metre asansör ya da 365 basamaklı merdivenlerden yukarıya çıkılabiliyor.  

YEME-İÇME 

İşin doğrusu, İsveçlilerin de kendilerine has bir mutfak kültürleri yok. IKEA'lardan alışık olduğumuz İsveç köfteleri,bu köfte biçiminin de Osmanlı'dan taklit edildiği söyleniyor, çeşitli balık yemekleri en bilinenleri arasında. Ayrıca, dünyanın her yerinde olduğu gibi burada da McDonald's gibi fastfood zincirleri mevcut. Şehrin çeşitli bölgelerindeki Türk lokantalarında ise döner, Adana kebabı, tavuk dürüm gibi alışkın olduğumuz lezzetler bulunabilir. Bir Adana kebabın fiyatı yaklaşık (100SEK=11€), yani genel olarak isveçliler frehs türü yiyecek tüketmekte. Gamla Stan ve çevresindeki çeşitli kafelerde kahvenizi 2-3 €'ya içebilirsiniz.

İsveç'te kahve kültürü çok yaygındır. Çay yok denecek kadar az. Zaten Türk çayı bulmak zor. Güne kahve ile başlıyorlar. Şehir genel olarak pek ucuz sayılmaz, fakat gezilmesi görülmesi gereken bir yer Stockholm. Temizliği, düzeni, trafiği ve insanları ile harika bi yer...

STOCKHOLM GECE HAYATI

Stockholm gece hayatı pahalı,cebinde gecelik sırf içecekler için harcayacak 50€ - 200 € yoksa hiç uğrama  mekanlara. Gece kulüplerinin birçoğu tip ve kıyafet kontrolü yapmaktadır. Güvenlikçi tipinizi beğenmediyse, içeri girmeniz olanaksız. Şayet yanınızda bir İsveçli veya İsveççe arkadaşınız varsa işiniz daha kolay.

Stockholm kentinde güneş hiç batmaz. Geceleri bile aydınlıktır. Yaklaşık 3 saat karanlık, sonra hep aydınlık hava. Geceyi gündüzü şaşırıyorsun : ) Eğlence mekanları olarak; Spy Bar, Sturecompagniet, Berns Salonger, Cafe Opera, Laroy ve Hard Rock Cafe bana göre çok eğlenebileceğiniz mekanların başında gelmektedir. Ayrıca gece kulüplerinin gece genellikle 03.00’ten sonra kapandığını hatırlatmakta fayda var sanırım. Gece kulüplerinin giriş fiyatları ise genellikle 10-20 € arasında değişiyor. Kulübe giderken hele yanınızda bir İsveçli bayan varsa içeri girmeniz garanti gibi. İsveçliler gece hayatını genellikle çok sevdikleri için mekanlar genellikle şık ve çok temiz. Kulüpler genellikle kız ağırlıklı olduğu için sizinde şık giyinmenizde fayda var gibi.

STURECOMPAGNİET1989 yılında açılan göz alıcı bir gece kulübüdür. 2003 yılında tamamiyle yenilenmiştir. Her yaşta ve milliyette insanların sıklıkla uğradığı bir mekandır. Bar ve Dans pisti mevcut. Kendilerine has müzik türleri ile fark yapmaya çalışan bir kulüp. Eğer giderseniz de erkenden gitmeye çalışın aksi halde yer bulabilmeniz imkansız bir şey.  

FASCHING
Casino Cosmopol’un hemen yanında ve İskandinavya’nın en iyi caz kulübü olarak nitelendirilmektedir. Rahat bir havası vardır. 60’lar, 70’ler ve soul caz çalınmaktadır sıklıkla. Minimum giriş yaşı 20’dir.

VARNEN
Giriş yaşının minimum 23 olduğu bu mekan Stockholm’ün önemli gece kulüplerinden biridir. 100 yıl önce İsveç’te idam cezası kaldırılınca mahkumlar bu mekana gelip kutlama yapmışlar ve ismi o gün bugündür böyle kalmış. Gidilebilir bir mekandır.

CAFÉ OPERA
Buraya film yıldızları ve sanatçılar gelir daha çok. Oldukça pahalı bir mekandır. VIP bir mekandır ve şişe şampanya kokteylleri ile her zaman bir numaradır. Minimum giriş yaşı 23’tür ve Metro Kungsträdgården ile gelebilirsiniz.

PATRICIA
80’lerden bu yanan İsveç’in en önemli gece kulüplerinden biri olarak gösteriliyor. Beş kapalı barı ve yaz aylarında açılan güvertesinde 2 bar ve parti teknesi ile hizmet vermektedir. İngiliz kraliyet aile gizli misyonları için genellikle buraya takılır. Giriş minimum yaşı 20’dir ve Metro Slussen ile gelebilirsiniz.

BERNS NIGHTCLUB
1863 yılından bu yana hizmet vermektedir. Büyük kristal avizeler altında oturan bir kalabalığa sahiptir. Günümüzün genç kalabalığı ise mekana hemen adapte olmuştur.

ABSOLUT ICE BAR
Kelimenin tam anlamıyla Stockholm’ün en havalı yeridir. Tamamen buz ile kaplıdır ve yılın her ayı aynı sıcaklık muhafaza edilmektedir. Özellikle yetişkinler için donmuş bir votka kokteyl size cam servis içinde getirilir. Metro T-centralen ile gelebilirsiniz.

THE WHITE ROOM

2005 yılında açılan, The White Room, bir geniş ve modern bir görünüme sahip bir bembeyaz boyalı ve taze çiçeklerle bezenmiştir. Şehrin paralı ve genç kesimi buraya takılmaktadır. Giriş yaşı minumum 23’tür ve Metro Östermalmstorg ile gelebilirsiniz.

CASINO COSMOPOL
Stockholm’ün ilk gerçek casinosudur. Mekan 1912 yılında film platosu olarak inşa edilsede sonra casinoya çevrilmiştir. 4 kattan oluşur ve çok sayıda bar ve restorantı vardır. Güvenlik nedeniyle tüm konuklar fotoğraflanır ve sonra kaydedilir. Minimum giriş yaşı 20’dir ve Metro T-centralen ile gelebilirsiniz.

Bu gezim başta dediğim gibi birtür akraba ziyareti olarak geçti ve yemek olarak genelde tanıdıkların devet ettiği ve türk yemeklerinin yapıldığı bir süreç ile yemek sorununu giderdim.Beni 15 gün ağırladıkları ve muhabbetleri için Erdoğan, Emel,Adem,Tamer abi,Lütfü abi'ye teşekkürler..Bir sonraki rota'da buluşmak üzere hoşçakalın...

Stockholm gezisi videosu için tıklayınız

www.yenirotalar.blogspot.com