Ferizaj - Prizren Gezisi

Bu Rotamızda öncelikle Üsküp'e gidiyoruz ve oradan Bitola-Struga-Ohrid gezildikten sonra rotamızı Kosova'nın Ferizaj ve Prizren şehirlerine çeviriyoruz.

Kosova'ya gitmek için Ohrid otobüs garından Üsküp'e bilet alıyoruz. Bilet fiyatı 9€. Ohrid ten Üsküp'e günde 2 otobüs çalışmakta. Otobüs saatleri otogarda bulunan büyük bir tabelada yazılı. Otobüsler bizim 1980'leri andıran 302 otobüs modeli,ağzında Marlboro sigaralı söför ve fonda şiki şiki baba tarzı rumeli müziği. Oh be hayat bu işte  :)

Neyse çıktık yola ve 1 saat sonra bir dilenme tesisinde mola verdik, tesisin restoranındaki televizyonunda muhteşem yüzyıl oynuyordu ve herkes dikkat kesilmişti :)

15 dk. aradan sonra tekrar yola çıktık.Yaklaşık 3,5 saatin ardından Üsküp'teyiz. Karnımız açtı ve güvenli, temiz ve lezzetli olduğunu bildiğimiz Köfteci Destan'a gidiyoruz. Karnımızı doyurduktan sonra sonra bitpazarındaki taksicilere Kosova Prizren'e kaça gidersiniz diye soruyoruz. Biri 70 € dedi, diğeri 50 € ve sonunda adının İskender olduğu bir taksici bize yarım Türkçe ile ''Abi ben Prizren'de hiç gitmedi, hayde ben alacak 40 euro ve götürecek sizi orada. Abi hayde be gidecez valla benda merak yapıyom orada'' dedi ve çıktık yola...

Üsküp-Prizren arası 100-110 km civarı ve taksi ile 2,5 saate yakın gidiyorsun. Yollar dar ve virajlı. Fakat hiç tehlikeli yada bozuk yollar değil. Uçurum falan yok. Makedonya-Kosova sınırında hiç sorun olmuyor, pasaport kontrolünü 5 dakikada yapıyorlar. Sınırda birkaç fotoğraf çekilip tekrar devam ediyoruz.Prizren'e varmadan Ferizaj diye bir şehirden geçiyoruz.

FERİZAJ

Şehrin adı, Osmanlı idaresi devrinde, tren hatlarının geçtiği bölgede yaşayan Firuz Ağa’nın ismi ile alakalıdır. Firuz Ağa, bölgenin ileri gelenlerinden biridir ve kurulan tren istasyonu da kendi toprağı üzerine kurulmuştur. Firuz isminin Kosova’da özellikle Türkler dışındaki halklarca Feriz olarak telaffuz edilmesi, şehrin Türkçe adının da zamanla Ferizovik olarak kullanılması sonucunu doğurmuştur. Şehrin Ferizaj (Ferizay) olan Arnavutça adı da Firuz isminin bir varyantıdır. Sırpların şehre verdikleri ad olan “Uroševac” ise, Orta Çağ’da bölgede hükümdar olan Sırp kralı Stefan Uroš’un adıyla alakalıdır.

Ferizaj'dan Prizren'e giderken bir şehitlik görüyoruz ve hemen taksiyi sağa çekiptirip şehitliğe gidiyoruz. Vayyy burası Kosova Kurtuluş Ordusu Şehitliği... Duamızı edip,birkaç fotoğraf çektikten sonra tekrar yola çıkıyoruz. Taksici de yolu pek bilmediği için yaklaşık 2,5-3 saatte Prizren'e varıyoruz. Bizi uygun bir fiyata Üsküp'ten Prizren'e getiren taksici İskender'e meşhur köfteci Syla'da yemek ısmarlayıp ve teşekkür edip, hostelimize gidiyoruz.

PRİZREN

Prizren şehrine girer girmez ayrı bir duygu hissettim. Kendimi daha huzurlu ve evimde gibi rahat ve mutlu oldum. Prizren'e girince diğer balkan şehirleri arasındaki farkı hemen görüyorsunuz. Balkanların diğer şehirlerine göre daha fazla Türkçe bilen insanları, camilerin doluluğu, ihtiyarların başlarında oraya özgü takkeler falan, ne bileyim çok tuhaf duygular içerisinde oldum. Sessizliği, yapısı ve kendi halinde mütevazı yaşantısı ile Prizren tam bir emeklilik şehri :)

Şehrin adı Eric Hamp adlı Amerikan dil bilimcisine göre “büyük kale, kasaba” anlamındaki Pri sözüyle Zeranda sözünün birleşmesiyle oluşmuştur. Zeranda kelimesi, Theranda yer adının bir varyantı olarak düşünülmüştür. Dil bilimciye göre bu kelime şeklinden çok sayıda form gelişmiştir: Priserendi, Pyrserendi, Priserend, Prizeren, Pirzerin, Prizren vb.Osmanlı kaynaklarında Prizren için birkaç adın geçtiği, bunların da “Pürzeyn, Pürzerrin, Perzerrin, Pürzen, Zerrin” gibi adlar olduğu da belirtilmiştir. Bistriça nehri Şehrin ortasından geçerek şehri ikiye bölmüş olarak gürül,gürül akmaktadır.

PRİZREN'DE GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER

Taş Köprü-Sinan Paşa Camii -Tarihi Kale- Meydan Şadırvanı-Aziz Arhancel Manastırı-Gazi Mehmet Paşa Hamamı (Müze)-Kırık Camii gezilecek görülecek başlıca yerlerdir. 

KONAKLAMA

Prizren'de konaklama için birçok alternatif mevcut. Hostel-Otel-Apart vs.Biz daha önceden mail ile rezervasyon yaptığımız Prizren City Hostel'de konakladık. Burası genç bir arkadaşın işlettiği bir hostel. Hostelde tuvalet banyo ortak olarak yada ayrı,ayrı kullanılabilen daireleri var. Biz kendimize ait tuvalet ve banyosu olan bir oda tuttuk ve 2 kişi gecelik toplam 25 € 'ya anlaştık. Üstelik kahvaltı dahil. Çok eğlenceli bir hosteldi. Akşam ortak muhabbet alanımız olan balkonda buluşup diğer gezginler ile keyifli dakikalar geçirdik. Amerikalı-Japon-Hintli ve Arnavut arkadaşlar gezmek için Prizren'e gelmişler...

PRİZREN'DE YEME-İÇME Yemek kültürleri bize benziyor fakat tatları çok farklı.Özellikle köfteleri harika yapıyorlar. Bölgeye özgü elbasan tava, haşlama böreği ve fulya böreğini denemelisiniz. Prizren'de sabah kahvaltılarınızı börekçilerde Türk çayı ile birlikte yapabilirsiniz. Kesinlikle Arnavut böreği ve poğaçasını tatmalısınız. 

Akşam yemeği için önereceğim tek yer SYLA köftecisi... Aman Allahım! Şimdiye kadar yediğim en lezzetli kasap köftesi. Arkadaşım Ali'nin de aynı fikirde oldununı bildiğim yeri kesinlikle öneriyorum. Fiyat Köfte+salata+içecek 5€

Prizren'de 2 gün 1 gece geçirdikten sonra Üsküp'e gitmek için Prizren otogarından bilet alıyoruz. Keyifli bir otobüs yolculuğundan sonra Üsküp'e varıyor ve burada son gün olarak alışverişimizi yapıp canım Türkiyem'e geri dönüyoruz.Yeni bir rotada buluşmak üzere hoşçakalın...

Not: Makedonya ve Kosova'da Euro geçmekte olup,yanınızda bir miktar Mekedon Denarı bulundurmanızı tavsiye ederim.

#Makedonyadan yazılar alanında göster
Kapalı