Google+

Arama formu

Klaipėda

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca -2℃
Şub -2℃
Mar 0℃
Nis 5℃
May 10℃
Haz 14℃
Tem 16℃
Ağu 16℃
Eyl 13℃
Eki 8℃
Kas 3℃
Ara 0℃
Genel Bilgiler / Rehber

Klaipeda, Baltık Denizi içine akan Dane Nehri'nin ağzında yer alan bir Litvanya şehridir. Ülkenin kuzeybatı köşesinde yer alır. Litvanya’nın en büyük üçüncü kenti ve Klaipeda bölgesinin merkezidir. Kentin 1992 yılında 207.100 olan nüfusu 2011 yılında 177.823 ‘e kadar düşmüştür. Bunun başlıca sebebi kentin banliyölerine doğru olan harekettir. 

 
Tarihsel olarak bakılırsa sırasıyla Töton Şövalyeleri, Prusya Dükalığı, Prusya Krallığı, Alman İmparatorluğu himayesine girmiştir. Almanlar’ın Birinci Dünya Savaşı’nı kaybetmesiyle bağımsızlığına ilk kavuşan şehir olmuş ve Litvanya’ya bağlanmıştır. Şehir Sovyet Sosyalist Dönemi boyunca Litvanya’ya dahil oldu ve Litvanya’nın bağımsız bir devlet olarak kurulması sonrasında da bu ülkeye dahil olarak kaldı.
 
Klaipeda köklü bir tarihe sahip olmasına rağmen çok fazla tarihi yapıya sahip değildir. Daha çok tarihi heykelleriyle anılır. Şehirde 100’den fazla heykel bulunmaktadır. Bunlar arasında en önemlisi Annchen von Tarau heykelidir. Eski Kent bölgesinde yer alan “Meridianas” isimli gemi de görülmeye değer yerlerden bir tanesidir. Popüler sahil beldeleri Klaipeda’ya yakın olduğundan Klaipeda daha çok yaz turizmi için tercih edilir. Curonian Spit, şehir merkezinin güneyinde yer alan Nida ve kuzeyinde yer alan Palanga popüler tatil beldelerinden bir kaçıdır.
Nüfus : 157.350

Litvanya Vizesi

Litvanya Vizesi Nasıl Alınır? 

Litvanya, Schengen Bölgesi’ndeki ülkelerden biridir. Bordo pasaportlu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 90 güne kadar olan kısa süreli ziyaretlerinde giriş yapmak için ya da transit geçmek için Schengen vizesi almak durumundadırlar. Schengen, Avrupa’da bulunan 26 ülke arasında imzalanan bir anlaşmadır. Schengen vizesi olan kişiler, vizeyi aldıkları ülkeden giriş yaparak bu bölgede seyahat edebilirler.