Kobe Mutfağı

japanese-food-04.jpg

Japon mutfağı, çorba ile Japon pirinci veya eriştesi ve balık eti, sebze, tofu ve benzer besini lezzet eklemek için yapılan okazu gibi temel gıdalara dayanmaktadır. Erken modern çağda kırmızı et gibi daha önceden Japonya'da yaygın olmayan ürünler gelmiştir. Japon mutfağı, gıdanın mevsimselliği, malzemeler ve sunum kalitesi ile bilinmektedir. Japon mutfağı, geleneksel tariflerle ve yerel malzemelerle geniş bir dizi bölgesel özellikler sunmaktadır. Michelin Rehberi, Japonya'daki restoranları dünyanın geri kalanından daha fazla Michelin yıldızı ile ödüllendirmiştir. Geleneksel Japon mutfağının ana gıdası pilavdır, yani gohan. Pilav, her öğünün bir parçasıdır, hatta kahvaltının bile...

Japonya bir ada olduğundan dolayı balık ve diğer deniz meyveleri içeren yemeklere de çok sık rastlamak mümkündür. Genel olarak Japon Mutfağı, diğer Doğu Asya ülkelerinin mutfaklarına benzer. Diğerlerine olan en önemli farkı yağ ve baharat kullanımının çok daha az olmasıdır. Kullanılan malzemelerin asıl, gerçek tatları muhafaza edilmeye gayret gösterilir. Mümkün oldukça mevsim için tipik olan taze malzemeler kullanılır. Ülke mutfağının en meşhur yemeği suşidir. Diğer yemekler şöyledir; akaşi-yaki dedikleri ahtapot parçaları içeren yumurta topçukları, çanko-nabe yani nabe stiline göre hazırlanmış ve sumo güreşçilerinin yedikleri proteinden zengin olan türlü, donburi adındaki sebze, et veye başka içerikli pilav yemeği ve gyōza dedikleri et ile doldurulmuş Çin usulu hamurişi.

Popüler restoranlar

Hirai: Yerel lezzetleri tadacağınız bu restoranda yemeğinizi eski sake varillerinden yapılmış masalarda da yiyebilirsiniz. Menünün en popüler seçenekleri ise ızgara torik ve ev yapımı gyozadır. Sake dışında vira seçeneğiniz de bulunmaktadır.

Mikami: Bu şirin restoranın son derece canlı bir atmosferi vardır. Fiyatları çok uygun olmasa da yemeğinizin kalitesine kıyaslandığı zaman hakkını veriyor denebilir. Hem Çin hem Japon mutfağından örneklerin olduğu restoranda set menüler 650 Yen civarındadır.

Diğer restoranlar: R Valentino, Kobe Plaisir, Wanto Burger, Grill Jüjiya.

Bahşiş

Kobe restoranlarında çalışanlar sizden bahşiş beklemez. Ama eğer hizmeti beğendiyseniz kendi arzunuza göre yüzde 10-15 arasında bahşiş verebilirsiniz.