Google+

Arama formu

Komorolar

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 KMF = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 24.2℃
Şub 24.3℃
Mar 24.2℃
Nis 24℃
May 23.2℃
Haz 21.9℃
Tem 21.3℃
Ağu 20.9℃
Eyl 21.3℃
Eki 22.4℃
Kas 23.4℃
Ara 24℃
Genel Bilgiler / Rehber
Başkent : Moroni (Grand Komoro Adası)
Yüzölçümü : 2.170 km²  
Nüfus : 752.438
Para Birimi : Komor Frankı
Saat Farkı : +1
Bağımsızlık Tarihi : 6 Temmuz 1975 (Fransa'dan)
Lokasyon / Konum

Güney Afrika'da, Mozambik Kanalı'nda yer alan adalar grubundan oluşan bir ülkedir. Madagaskar ve Mozambik ile okyanus komşusudur.

Ekonomi

Gelişmekte olan bir ekonomiye sahip Komorolar'da ekonominin en önemli kolları tarım ve hayvancılıktır. Ülkede yaşam standartları düşüktür. Yapılan yatırımlarla ülkedeki yaşam standartlarının yükselmesi ve buna bağlı olarak turizmi geliştirerek ülkeyi kalkındırmak istenmektedir. Tarım sektörünün en önemli ekonomik kaynak olduğu ülkenin başlıca ihracat ürünleri vanilya, ylang-ylang, karanfil, parfüm esansları, kurutulmuş hindistancevizidir.

En büyük ihracat ortakları ise Fransa, Singapur ve Japonya'dır. Ülkenin en önemli besin kaynaklarından olan pirinç ve diğer pek çok gıda maddesi de ithal edilmektedir. Diğer önemli ithalat ürünleri ise çeşitli tüketim malları, petrol ürünleri, çimento ve taşımacılık araçlarıdır. En büyük ithalat ortakları ise Fransa ve Kenya'dır.

İklim / Hava Durumu

Tropikal deniz iklimi hakimdir; kasım - mayıs ayları arası yağmur mevsimidir. Geri kalan aylar ise daha az yağışlı geçmektedir. Ülke genelinde hava sıcaklıkları yıl boyunca 20°C üstünde seyretmektedir.

Yönetim Biçimi / Devlet Yapısı

Başkanlık Tipi Cumhuriyet

Anayasa

20 Ekim 1996

Eyaletler / Bölgeler / Şehirler

3 ada;

 • Grande Comore (Njazidja),
 • Anjouan (Nzwani), ve Moheli (Mwali);
 • 4 belediye; Domoni,
 • Fomboni, Moroni ve Moutsamoudou
Önemli Şehirler
 • Domoni,
 • Fomboni,
 • Moroni ve Moutsamoudou

Komorolar'ın önemli şehirleridir.

Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler
 • Bağımsızlık günü, 6 Temmuz (1975)
Festival / Fuar
Konuşulan Diller
 • Arapça,
 • Fransızca
 • Komorca

Komorolar'ın resmi dilleridir.

Din
 • Ülkenin yüzde 98'lik bölümü Sünni Müslüman'dır.
 • Geriye kalan nüfusun büyük bir kısmı ise Roma Katoliği'dir.
Ne Zaman Gidilir?

Kasım - mayıs arası yaşanan yağışlı dönemde oluşan siklonlar gezinizi etkileyebileceğinden yağışın daha az olduğu haziran - ekim dönemi gitmek için en uygun zamandır. Ayrıca ülkede volkanik aktivite söz konusu olduğundan gitmeden önce araştırma yapmak da yararınıza olacaktır.

Ülke Mutfağı / Yemek / Ne Yenir Ne İçilir?

Komorolar'da pişirme şekilleri dışında farklı bir yemek çeşidi bulmak oldukça zordur. Pek çok Afrika ülkesi ve Fransız mutfağından yemeklerinden yiyecekler bulunan ülkede yemekler konusundaki tek fark pişirilme şekilleridir. Ülkede yetişen çeşitli tropik meyveler ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken yiyeceklerdir.

Pratik Bilgiler

Kasım - mayıs ayları arasında gerçekleşen siklonlara karşı dikkatli olmak gerekir. Ayrıca Grand Komore Adası'ndaki Le Kartala aktif bir yanardağdır. Ayrıca ülkenin bazı kesimlerinde iç savaş yaşanmaktadır. Özellikle Anjouan Adası bu konudaki en tehlikeli yerdir. Dikkat edilmesi gereken bir başka önemli nokta ise sıtmadır. Özellikle sıtma taşıyan sivrisineklere karşı mutlaka önlem almak gerekmektedir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Komorolar Hint Okyanusu'nda takımadalardan oluşan bir adalar ülkesidir. Doğu Afrika'da yer alan ülkenin başkenti Grand Komoro Adası'nda yer alan Moroni'dir. 1.862 km²''lik alanı ile Afrika'nın en küçük üçüncü ülkesidir. Ülkenin ismi Arapça'da ay manasına gelen "qamar" kelimesinden gelmektedir. Kültürü, tarihi ve pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmasıyla oldukça önemli bir ülkedir. Nüfusun etnik dağılımı; Antalote, Cafre, Makoa, Oimatsaha, Sakalava adı verilen bölge yerlilerinden oluşmaktadır.

Komorlar Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabidir.