Labadee

Labadee Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Labadee, Haiti’de bulunan küçük bir kasabadır. Turistik gemilerin rotası üzerine özel olarak inşa edilmiş bir tatil merkezi ve liman olan Labadee, tamamen turizm odaklıdır. Kasaba, 2050 yılına kadar Royal Caribbean Cruises Ltd.'ye kiralanmıştır ve özel güvenlik güçleri tarafından korunmaktadır.

Labadee adını, bölgeye 17. yüzyılda yerleşen Marquis de la Badie adlı bir Fransız’dan edinmiştir. Böylelikle yarım ada ve bir köy bu şekilde Labadie adını almıştır. Bölgeyi kiralayan turistik gemi şirketi ise İngilizce telaffuzu kolaylaştırabilmek için bölgeyi yeniden Labadee olarak adlandırmıştır.

Şubat 2004’te ülkedeki siyasi karışıklık sonucunda Royal Caribbean Labadee seferlerini bir süreliğine durdurmuştur. 2009 yılına gelindiğindeyse şirket en büyük gemilerini de limana yanaştırabilmek için büyük bir yenileme çalışması gerçekleştirmiştir. 2010’da meydana gelen büyük Haiti depreminde ise şirket, büyük bir bağışta bulunarak ülkeye destek olmuştur. 2016 yılının ilk ayı ocakta ise teknelerdeki yerli çalışanlar, mevcut Haiti hükümetine karşı barışçıl bir protesto gerçekleştirmiş ve limanı bir süre işgal edip kullanıma kapatmışlardır.

Labadee, bitpazarı, mercan kayalıkları, davetkâr kumsalları, su sporu seçenekleri, konaklama imkânları ve suda oyun alanları ile vakit geçirmek için birçok seçeneğe sahiptir. Royal Caribbean'ın duraklarından biri olan Labadee, dinlenmek, rahatlamak ve eğlenmek için ideal imkânlara sahip özel bir tatil beldesidir. Kasabayı ziyaret etmek için hava şartlarının en uygun olduğu dönem ise kasımdan marta kadar olan beş aylık süreçtir. Havanın yağışsız olduğu bu aylar, Haiti ziyareti için en uygun dönem olarak değerlendirilmektedir. 

Labadee Nerededir? 

Labadee, Karayip Denizi’nde bulunan Haiti Cumhuriyeti’nin kuzey kıyısında, Nord bölgesinde, ülkenin en büyük şehri Cap-Haïtien’a 30 dakika mesafede yer alan küçük bir kasaba ve limandır. 

Labadee’ye Nasıl Gidilir? 

Labadee, Royal Caribbean’ın sahip olduğu turistik gezi gemilerinin özel bir limanıdır fakat kasabayı ziyaret etmek için tercih edilebilecek başka yollar da mevcuttur.

Turistik gemiler haricinde, bölgeyi koruyan özel güvenlik kapılarından giriş yapılabileceği gibi Labadee’ye yakın diğer kasabalardan, küçük deniz taksileri ile de ulaşım sağlamak mümkündür. 

Labadee’de Yapılacaklar 

Arawak Aqua Park, her yaştan ziyaretçinin ilgisini çekebilecek şişirilebilir bir su parkıdır. Parkta trambolin, kaya tırmanma duvarı, su kaydırakları ve diğer su oyuncakları bulunmaktadır. Suyun içinde birçok aktivitenin gerçekleştirilebileceği bu parka gelirken havuz gözlüklerini unutmamak gerekmektedir.
 

Dragon’s Tail Coaster ise Labadee’de yapılacak en hızlı aktivitelerden biridir. Bir veya iki kişilik kızaklarda, okyanusun üstünde yaklaşık 205 metre yükseklikte, saatte 48 kilometre hızla heyecanlı bir deneyim yaşamak mümkündür. Tek sürüş veya gün boyu kullanma seçenekleri mevcuttur.
 
Yetişkinlere hitap edebilecek bir başka deneyim olarak ise Dragon’s Breath zip line (Şeytanın nefesi çelik halat hattı) sayılabilir. Yüksek bir tepeden başlayan hat uzunca bir rotayı takip etmektedir. Bu deneyimden önce biniciler öncelikle kısa bir hat üzerinde alıştırma çalışmaları yapmaktadır.
Haiti’nin tarihi ve kültürüyle ilgili bilgilenmek için kayık turuna katılmak mümkündür. Labadee Körfezi’nden geçerek güzel manzara fotoğrafları çekilebilmektedir. Kayık turları kısa olduğundan fazlaca vakit çalmamaktadır.

Labadee aynı zamanda birkaç tane mercan resifine ev sahipliği yaptığından şnorkel ile dalış yapanları oldukça sevindirmektedir. Şnorkel safarisi, su altı araştırması için eşsiz bir fırsattır. Rahatlatıcı bir katamaran yolculuğu sonucunda resiflere varılmaktadır. Burada balıkları besleyip su altı manzarasını izlemek, ziyaretçilere unutulmayan bir deneyim sunmaktadır.

Alışveriş ise Labadee’de başka bir anlam kazanmaktadır. Özellikle el yapımı ürünler, sanatsal objeler ve elbiseler burada dikkat çekicidir. Zanaatkâr Köyü ve Esnaf Pazarı ziyaret edilebilecek yerel alışveriş noktalarıdır.

Labadee ile İlgili

Labadee Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa