Livingstone Genel Bilgiler / Rehber

Livingstone, Zambiya’nın güneyinde bulunan bir şehirdir. Zambezi Nehri’nin 10 kilometre kuzeyinde bulunan bu kentin en büyük özelliği Victoria Şelalesi'ne geçiş noktasında yer almasıdır. Zimbabve ile de sınırı olan kentin nüfusu 136.897’dir.

Livingstone şehri, ismini burayı keşfeden kâşif David Livingstone’dan almaktadır. Livingstone keşfedilmeden önce bölgedeki en büyük yerleşim yeri ise, buranın 10 kilometre güneydoğusunda bulunan, Mukuni isminde bir kasabadır. Özellikle 19. yüzyılın sonlarına doğru İngilizler burada koloni kurmuşlardır. Buranın tanıtımına en büyük katkı sağlayan ise, 1981 senesinde çekilen ve başrollerinde Karen Black, John Thaw ve John Kani’nin oynadığı "The Grass is Singing" filmidir.

Livingstone Zambiya’nın güneyinde bulunan ve başkent Lusaka başkent ilan edilmeden önceki başkenttir. Victoria Şelaleleri buradan Zimbabve’ye dökülür ve sınırı bu şelale oluşturur.
 

Livingstone'a Nasıl Gidilir

Livingstone kendi havalimanına sahiptir ve günlük uçuşlar yapılmaktadır. Livingstone Uluslararası Havalimanı’nın ismi Harry Mwaanga Nkumbula Uluslararası Havalimanı olarak değiştirilmiştir. Livingstone’a ulaşmak için Victoria Falls Havalimanı’nı da kullanabilirsiniz. Bu havalimanı sınırın öteki tarafında Zibabve’dedir.
Livingstone şehri oteller, restoran, gece kulübü gibi turistik yerlerin bulunduğu görece küçük bir şehirdir. Şehri yürüyerek rahatlıkla dolaşabilirsiniz. İsterseniz kırmızı ve mavi plakalı resmi taksileri de kullanabilirsiniz. Şehir merkezine giderken bir taksi durdurursanız size rezervasyon yapıp yapmadığınızı soracaktır. Rezervasyon yaparsanız sizi kapınıza kadar götürecektir ve tam ücret alacaktır. Eğer rezervasyon yaptırmazsanız, sadece bir koltuk için ücret öderseniz ve sürücü aynı yöne giden tüm yolcuları alabilir.

Livingstone Gezilecek Yerler:

Victoria Falls Parkı: Victoria Falls, UNESCO Dünya Mirasları Listesi'nde bulunan dünyadaki en güzel manzaralardan birine sahip olan park mutlaka görülmelidir. Niagara Şelaleleri'ne göre iki kat daha uzun olan Victoria Şelaleleri ziyaretçilerini gün boyu harika bir manzara ile karşılıyor. Victoria Falls, dünyadaki en büyük düşen su perdesine sahiptir. İyi tasarlanmış bu parkta ziyaretçiler akan suya birkaç metre dokunabiliyorlar. Parkın içinde muhteşem fotoğraflar çekebileceğiniz bir köprü bulunmaktadır.Livingstone, Victoria Şelaleleri'ne yaklaşık 10 km uzaklıktadır. Taksi ile gitmek isterseniz 10 ABD doları ödemeniz gerekir. Pazarlık yaparsanız bu fiyatta indirim sağlayabilirsiniz. Kaldığınız otelin de size şelaleler için araç ayarlaması mümkündür.

Livingstone Müzesi: İçerisinde doğa tarihi bölümü olan Zambiya’nın bağımsızlığını farklı perspektiflerden açıklayan bir sergi alanına da sahiptir. Müzedeki ilginç bir detay ise Zambiyalıların 19.yy’da Avrupalılar gelene kadar tekerleği kullanmamalarıdır.

Livingstone Adası: Livingston’da bu adaya gitmek kaçınılmaz. Ada, Zambezi Nehri üzerinde, Victoria Şelaleleri'nin tepesinden 2 ve ya 3 fit yukarda bulunuyor. Adaya yapılan seyahatlerde Şeytan’ın Havuzu’nda yüzebilir, suyun düştüğü yerde oluşan gökkuşağı manzaralarını fotoğraflayabilirsiniz.

Mosi-Oa-Tunya Ulusal Parkı: Bu park Zambiya’daki tek beyaz gergedan bulunan parktır. Parkta 7 tane beyaz gergedan bulunur; 2’si erkek yetişkin, 3 ‘ü dişi yetişkin ve 2 bebekten oluşan bir ailedir.

Livingstone Performing Arts Foundation: Zambiya’ya ait müzik ve dans gösterilerden oluşan mistik ve seremonik kutlamaların yapıldığı bir platformdur.

Livingstone’da yapılacaklar arasında beyaz sularda rafting, body board, Zambiya ve Zibabve’de oldukça popüler bir spor olan bungee jumping, fil safarisi, jet extreme gibi aktiviteler bulunur.  

Ayrıca Batoka Sky ve United Air Charters, tarafından şelaleler üzerinde 15 dakikalık helikopter uçuşları yapılmaktadır. Bu uçuşlar şelaleri görmek için harika bir yoldur. Şelalenin muhteşem manzarasını Mosi-oa-Tunya Milli Parkı üzerinden geçen bir uçuşla birleştirmek mümkündür. Böylece Zambezi Nehri’ni görebilir ve avını yakalayan timsahları da izleyebilirsiniz. Nehre kuş bakışı bakarken nehrin hareketini daha net görebilirsiniz.  

Kurak mevsim olan Nisan-Ekim aylarında Zambiya ziyaret edilebilir. Yağışlı mevsimde, birçok kamp kapanır ve bazılarının toprak yolları geçilemez hale gelir. Kuru mevsim ise yabani hayvanları bulmayı kolaylaştırır. Onları sık sık yol boyunca, şelalelere giden yolda veya Botsvana'ya giden yolda göreceksiniz. Beyaz su raftingi için düşük su seviyesi idealdir ve Şeytan Havuzu'nu ziyaret edebileceğiniz yılın tek zamanıdır.
 

Livingstone ile İlgili

Livingstone Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 23oC
  • Şub 23oC
  • Mar 23oC
  • Nis 22oC
  • May 18oC
  • Haz 16oC
  • Tem 16oC
  • Agu 18oC
  • Eyl 23oC
  • Eki 26oC
  • Kas 25oC
  • Ara 24oC

Kısa Kısa