Dominik Katedrali

St. Yevharistii Tapınağı olarak da bilinen Dominik Katedrali ve Manastırı şehrin hem en büyük hem de en eski dini yapısıdır. Görkemli mimarisiyle etkileyici bir görüntü sunan katedralin tarihi 14. yüzyıla dayanmaktadır. O dönem kilise, Ukrayna Prensi Lev Danylovych’in eşi olan Macaristan Prensesi Constance’in isteği üzerine mimar Jan de Witte tarafından inşa edilmiştir.

Çıkan yangınlar sonucu tekrar inşa edilen yapı, şimdiki görünümüne ise 1749-1761 yıllarındaki çalışmalar sonucunda ulaşmıştır. Dominiklilerin Ukrayna'daki varlığı sonucu kurulan katedral, barok mimarinin en güzel örneklerinden biri sayılmaktadır. Orta Çağ ruhunu anlayabilmek için mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri olan Dominik Katedrali, manastırı ve müzesiyle de din tarihine meraklı oalnları tatmin edici bilgiler içeriyor.

Turistlerin yoğun ilgi gösterdikleri kilise aynı zamanda manastırdır. Bunun yanı sıra 1970’li yıllardan beri Lviv Din Tarihi Müzesi’ne de ev sahipliği yapmaktadır. Lviv'in en çok ziyaret edilen meydanı Rynok'a yakın olması nedeniyle gözden kaçması zor olan bu tarihi yapı, ihtişamıyla da insanı etkisi altına alıyor.

Katedralin giriş kısmındaki kubbe üstünde "Soli deo honor et gloria" yazısı göze çarpmakta. “Sadece Allah ’a Şan ve Şeref” anlamına gelen bu yazı, o dönemin güçlü Dominik tarikatına ait. 

Ziyaret Bilgileri: Pazartesi kapalı olan kiliseyi Salı-Pazar 10.00 - 18.00 saatlerinde ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücreti 5 Grivna’dır.

Adres:Muzeina Square, 1, Lviv 79000

Yol Tarifi: Muzeina Square’in doğusunda bulunan Dominik Katedrali ve Manastırı’na 29, 37, 39, 53 ve 138 numaralı otobüslerle ulaşabilirsiniz.

Yakın Yerler: Drohobych Tower, St. George Wooden Church