Rynok Meydanı

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Rynok Square şehrin en ünlü meydanıdır. Lviv’in kalbinin attığı meydanı 50 benzersiz mimari yapı çevreler. Bu yapılar şehrin 16-17. yüzyıla kadar uzanan tarihi dokuyu iliklerinize kadar hissetmenizi sağlar. Meydanın 500 yıllık geçmişi boyunca sürdürdüğü misyon, kentin politika, kültür ve ticaret merkezi olmasıdır. Bunun yanı sıra hemen hemen her yerinde çok sayıda müze yer alır.

Rynok adını 14. yüzyıldan beri koruyan meydan Alman tarzı bir sistemle oluşturulmuştur. Yapılar halka şeklinde biraraya getirilmiştir ve hepsi asimetrik yapıdadır. Yüzyıllar boyunca farklı mimari tarzların etkisinde kalan kent, en son İtalyan ve Avusturalyalı mimarlar tarafından şekillendirilmiştir. Genel olarak kent mimarisi ve tarihi dokusuyla huzur ve barış dolu atmosferi korur.

Meydanın her köşesinde mitolojik heykellerle karşılaşabilirsiniz. Bunlar Neptün, Diana, Amphitria ve Adonis heykelleridir. Meydanın tam ortasında da en üst pencereden borazan çalarak halkı selamlayan askerlerin yer aldığı belediye binası bulunmaktadır. Belediye binasının tepesinde seyir terası mevcuttur ve buraya belli bir ücret ödeyerek çıkabilirsiniz. Belediye binasının en tepesinde muhteşem bir Lviv manzarası sizi bekliyor olacak. Rynok Meydanı çevresindeki kafelerde oturarak da meydanın keyfine varabilirsiniz.

Rynok Meydanı’nın kuşkusuz en önemli yapılarından birisi Latin Katedrali’dir. Eski çağa hakim mimari tarzlar olan barok, gotik mimarilerinin bir karışımı olan bu kilise oldukça güzel, ancak içeride fotoğraf çekmek yasaktır. Lubomirski Palace, King John Sobieski Palace, Bandinelli Palace ve Black House ise meydandaki görülmesi gereken diğer önemli mimari yapılardır. Lviv Belediye Binası’na (Lviv Town Hall) çıkıp şehir manzarasını seyretmek isterseniz Salı-Cuma 09.00-17.00, Cumartesi-Pazar 11.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Adres: Rynok Square, Lviv

Yol Tarifi: Rynok Meydanı’na 138, 29, 37, 39 ve 53 numaralı otobüslerle ulaşabilirsiniz.

Yakın Yerler: Old Town, Armenian Virgin Mary's Dormition Church